יפעת שאשא ביטון
יפעת שאשא ביטוןצילום: אסף בר שי

ח"כ ד"ר יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו"ר הוועדה לזכויות הילד, מספרת לערוץ 7 על הצעת החוק שלה שאושרה השבוע בקריאה ראשונה ותחייב הצבת מצלמות במעונות היום ובפעוטונים.

"כשהצעת החוק הזאת נולדה לפני כשנתיים היא התקבלה בצורה לא הכי טובה", נזכרת שאשא ביטון. ''אנשים שאלו למה צריך מצלמות ומה עם הפרטיות, אבל בעקבות מותה לפני כמה חודשים של הפעוטה יסמין וינטה שהסייעת בגן חשודה בהריגתה, אנשים הבינו את הצורך בחוק וזה הכשיר את הקרקע גם להתגייסות ההורים''.

''כולם הבינו שהמצלמות הן הראיות היחידות במקרה של פגיעה בקטינים שלא יכולים להתבטא", הסבירה חברת הכנסת.

היא מקווה שבעתיד יורחב החוק גם לאוכלוסיות נוספות שזקוקות להגנה, "אני רציתי שזה יכלול את כל חסרי הישע, את הקשישים ואת החוסים, את גני הילדים בין שלוש לשש אבל זה די מורכב. משרד הבריאות כן מנהל תהליך להתקנת מצלמות למוסדות סיעודיים, אבל לצערי אנחנו לא מצליחים להרחיב את החוק לגנים של שלוש עד שש עקב התנגדות של ארגון הגננות וארגון המורים. אני מניחה שלאור המקרים הם יבינו שגם שם יש צורך במצלמות".

ח"כ שאשא ביטון מסבירה כי בשלוש השנים הראשונות החוק יהיה וולונטרי תוך מתן תמריצים, "הסכמתי לקבל את הפשרה שזה יתחיל כחוק וולונטרי עם תמריצים ורק אחרי שלוש שנים זה יהפוך לחובה".

היא משוכנעת שההורים יהיו הפקחים הטובים ביותר לאכוף את החוק, "אין לי ספק שמשרד העבודה יקבל דיווחים מהורים על מעונות שבהם אין מצלמות. במקרה של חשד סביר לאלימות המשטרה תוכל להתבונן בתיעוד. אנחנו ממשיכים לדון בוועדה בהכנות הסופיות של החוק ולראות איך החוק יהיה אכן מידתי והוגן וישמור גם על זכויותיהן של הסייעות".