גילה גמליאל
גילה גמליאל צילום: אביתר ניסן

למעלה מ-8,000 בני אדם הגיעו הערב (חמישי) להיכל ארנה בירושלים, והשתתפו בטקס לציון יום היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ואיראן.

האירוע התקיים בסימן שבעים שנה למדינה והעלה על נס את תרומתה של יהדות ערב ואיראן לתקומתה ובניינה של מדינת ישראל.

בטקס, בהנחיית רותם אבוהב, הופיעו מיטב אמני ישראל ובהם ריטה, שירי מימון, עידן עמדי, מרגלית צנעני, נדב גדג', זהבה בן, רגב הוד, אלי לוזון, בן סנוף, פירקת אל נור ורבקה זוהר.

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל אמרה "באנו לתת קול לפרק שלם וחשוב שלא סופר עד היום בתולדות ישראל, הפרק של יהודי המזרח. שעון החול הולך ואוזל ועל כולנו להתגייס לכתיבת ותיעוד הפרק של יהודי המזרח בסיפור תולדות העם היהודי.

''אני קוראת לדור הצעיר להוריד את אפליקציית 'רואים את הקולות' של המשרד לשוויון חברתי ולתעד את סבם וסבתם בטרם יהיה מאוחר. אני לא הספקתי ואמי כבר איננה, ועל כך אני מצטערת".

כזכור, השרה גמליאל הקצתה עשרה מיליון ש''ח לטובת "רואים את הקולות", מיזם לאומי לתיעוד מורשת יהודי המזרח באמצעות גביית עדויות מצולמות של אזרחים ותיקים יוצאי ערב ואיראן.

מדי יום בשנתיים האחרונות יוצאי צוותי ההפקה של המשרד לשוויון חברתי המונחים על ידי קרן ספילברג לתעד אזרחיות ואזרחים ותיקים ברחבי הארץ. בחודש הבא יורחב המיזם והמשרד לשוויון חברתי ישיק אפליקציה ייחודית חינמית שתאפשר לכל אדם בישראל לתעד אזרחיות ואזרחים הוותיקים יוצאי ארצות ערב ואיראן באמצעות הטלפון הנייד. האפליקציה שתושק רשמית בחודש הבא, זמינה כבר כעת בחנויות הסמארטפונים.