"חמש מדינות לא מחזירות רכוש גנוב"

יוזם הסכם "עקרונות וושינגטון" בו התחייבו 44 מדינות להחזיר רכוש שנגנב ע"י הנאצים לבעליו, מאשים כי 5 חמש מדינות לא עומדות בהסכם.

תגיות: ברלין נאצים
ניסן צור , כ"ג בכסלו תשע"ט

סטיוארט אייזנשטט
סטיוארט אייזנשטט
צילום: רויטרס

בטקס שהתקיים בברלין לציון 20 שנים לחתימת הסכם "עקרונות וושינגטון" בשנת 1998, האשים סטיוארט אייזנשטט, היועץ למחלקת המדינה האמריקאית שניהל את המגעים עם מדינות העולם על ההסכם, כי חמש מדינות אינן עומדות בהסכם שקבע כי על מדינות העולם להחזיר לבעלים החוקיים את הרכוש היהודי שבזזו הנאצים.

"הונגריה, פולין, ספרד, רוסיה ואיטליה אינן עומדות בהסכם 'עקרונות וושינגטון' בכך שאינן מחזירות רכוש אמנותי שנבזז ע"י הנאצים לבעליו החוקיים, מפריטים את חפצי האמנות, או אינם עושים מאמץ לאתר את בעליו החוקיים", אמר אייזנשטט.

הוא סיפר כי 600 אלף ציורים וחפצי אמנות נבזזו על ידי הנאצים בשנות המלחמה, כאשר 100 אלף מהם עדיין לא נמצאו.

"עשינו צעדים גדולים לקראת השגת המטרות של זיהוי, פרסום, השבה מחדש או פיצוי על רכוש שנבזז, חפצי תרבות או ספרים. בכך הענקנו מידה קטנה של צדק מאוחר לחלק מקורבנות השואה או יורשיהם. עלינו להתעמת בגלוי עם ההבטחות הלא ממומשות שהענקנו באופן חגיגי" אמר אייזנשטט.

הוא גם קרא לכל 44 המדינות החתומות על "עקרונות וושינגטון" לעמוד בהתחייבויותיהם ולהחזיר את הרכוש היהודי שנבזז ע"י הנאצים לבעליו החוקיים.