האתגר של יעקב שוואקי

הממשיך של ישי ריבו, הפיוט העתיק שמדמיע כל עין, הניסיונות החרדיים להפיק תכנית ריאליטי והקול החסידי הבא. ביקורת מוזיקה.

עוזיאל סבתו , כ"ד בכסלו תשע"ט

האתגר של יעקב שוואקי-ערוץ 7
music
iStock

חדשיר | מאיר בורשטיין | דיו נשפך

הוא רחוק מלהיות 'כוכב רשת', אבל יחד עם זאת, די ברור שכל מי שהאזין לשני הקאברים בכיכובו של מאיר בורשטיין, נפל ברשתו. 'קול דודי' שעוזר לעמוד על ההשוואה שבין קולו של בורשטיין לבין קולו של המבצע המקורי, ישי ריבו, ו'אבות ובנים' – שם מפליא בורשטיין וקופץ בין האוקטאבות שבגרונו, כמו בין מיתרי הגיטרה שבידו.

ובחדשיר ראשון עובר האמן הצעיר עם הקול היפהפה למבחן המקוריות, בהרבה חשש שנשמע בבירור בשירתו המהוססת. ומה התוצאה? השירה מצוינת חרף ההססנות, העיבוד נאה, המילים והלחן לא ממריאים גבוה מידיי, מה שמגן מהם להתרסק. פשוטים ונעימים לאוזן.

אין ספק שבורשטיין מוזיקאי. הוא יודע לשיר ולא רק מהלב. עוד קצת תחכום לירי וצלילי, עוד קצת השקעה בעיבודים, בתזמור ובאיכות ההקלטה ומה יודע, אולי יצמח לנו כאן הישי ריבו הבא.

חדשיר | יעקב שוואקי | א-להי עז

דווקא בסולם מז'ור, במן קונצרט שנשמע כאילו נלקח מפס-הקול של סרטי דיסני, שרים יעקב שוואקי ובנו בכורו פיוט עתיק וקבלי שמילותיו מספרות על נושא כאוב וקשה – חולים ותפילתם לרפואה במילים לא עדינות: "תן מרפא למחלתי לבל אמות ואספה".

השילוב שבין הקול האבהי לקול הילד מצריך פתרונות יצירתיים עיבודיים, כך מאותגר הלחן הפשוט שמצדו מוצא פתרונות בעוד ועוד מודולוציות ושינויי טונים, מה שתורם לא מעט לגיוון מוזיקלי, התעוררויות חדשות וגירויים רעננים לאוזן בכל כמה שניות, מים קרירים במלודיה הלינארית. בסוף המלאכה הראויה לכל שבח, הצליחו שוואקי ואנשיו להעניק לעם ישראל תוצר ציורי, מרגש ומדמיע.

חדשיר | עמיחי סובר | תורתי

הניסיונות ליצור תכנית ריאליטי חרדית לא צלחו עד כה, בין היתר בשל השיקוץ שחש המגזר החרדי כלפי תכניות מסוג זה וכמובן – היעדר טלוויזיות בבתים ושידורים חיים בסמארטפונים. ובכל זאת, המפיק דוד פדידה, ביחד עם רדיו 'קול חי' וגורמים נוספים, הרימו הפקה נחמדה שנקראת 'הקול הבא' ואמורה לגלות את הזמר החסידי או המזרחי הדתי הבא.

בפועל התכנית לא הצליחה להכניס אמנים חדשים למעגל הצפוף גם כך של הזמר המגזרי. אבל לא מעט סנוניות מוזיקליות נאות צפות ועולות מידי פעם מהתכנית, כמו חדשיר הבכורה של זוכה העונה השנייה של התכנית, עמיחי סובר.

החדשיר, שמאחוריו עומדים ה'סטטיק ובנאל' של העולם החסידי, אלי קליין ואיצי בר, כיפי וקליט. הפתעה מוזיקלית לקראת סופו של השיר מסקרנת את האוזן והקול של סובר הוא אולי לא 'הקול הבא' של עולם הזמר החסידי שכולם חיכו לו, אבל הוא בהחלט תוספת ראויה לז'אנר.