הדיפלומה השקרית
הדיפלומה השקריתצילום: דוברות המשטרה

מבצע "רישיון להרוג": משטרת ישראל עצרה לפנות בוקר (ראשון) 40 רופאים, סטאז'רים ורוקחים שהציגו בפני משרד הבריאות תעודות סיום לימודי רפואה ורוקחות ("Diploma") מאוניברסיטאות בארמניה כאשר בפועל הם למדו שם פרק זמן קצר מבלי שסיימו את תקופת הלימודים הנדרשת.

על בסיס תרמית זו קיבלו החשודים רישיון לעסוק במקצועות רפואה בארץ.

החקירה החלה בעקבות פנייה של משרד הבריאות למשטרת ישראל בבקשה לחקור תלונה אנונימית שהוגשה למשרד בנושא.

החקירה הוטלה על חוקרי היחידה המרכזית של מחוז צפון במשטרה אשר ניהלו פעילות סמויות במשך תקופה ארוכה, והבוקר על בתי החשודים ברחבי הארץ ועצרו בו זמנית 40 חשודים, מלקיה בדרום ועד מג'דל שמס בצפון ביניהם רופאים, סטאז'רים ורוקחים, חלקם עובדים בבתי חולים או במוסדות ציבוריים אחרים.

במסגרת החקירה עלה כי החשודים למדו לימודי רפואה במוסדות שונים בחו"ל, משלא עמדו בדרישות אותם מוסדות לקבלת ההסמכה הנדרשת, הם פנו ל״מאכר״ אשר גם הוא בעבר לא הצליח לסיים את לימודי הרפואה שלו ולבסוף קיבל הסמכה שכביכול הוא בוגר השכלה רפואית.

אותו אדם הפנה אותם למוסדות אקדמאים שונים בארמניה, אליהם נסעו ולמדו באותם מוסדות פרק זמן קצר שלאחריו קיבלו את תעודת סיום הלימודים, וזאת מבלי שסיימו את תקופת הלימודים הנדרשת.

במשטרה קובעים כי החשודים שידעו כי הם מחזיקים תעודת סיום לימודים שיקרית הציגו אותה בפני משרד הבריאות במטרה לקבל את רישיון הרפואה הנחשק, חלקם אף הצליחו לעבור את בחינות ההסמכה ולזכות במשרות ציבוריות כרופאים או סטאז'רים בבתי חולים או במוסדות ציבוריים אחרים. אחד החשודים בשנות ה- 30 לחייו תושב ערערה נעצר בזמן שהיה במשמרת בתפקיד רופא במחלקה פנימית באחד מבתי החולים המוכרים בארץ.

במקרה אחר, במהלך מעצר של חשוד תושב טירה שהציג את עצמו כרופא כללי - אביו של החשוד נתפס נמלט מהמקום כשהוא מחזיק ברשותו שני נשקים, האחד מסוג קלצ'ניקוב והשני מסוג קרלו. במקרה אחר החשוד הוא רופא שיניים בעל מרפאה עצמית אשר ריצה בעבר עונש מאסר בפועל בגין עבירות ביטחונית.

במסגרת החקירה נתפסו גם עלונים בשפה הערבית בהם כתוב "אנו מבשרים בשמחה לסטודנטים המתקשים בהשלמת לימודיהם – אפשרות העברה לאוניברסיטאות בארמניה, גיאורגיה ללא הפסד שנים – מאוניברסיטאות אירופאיות וכו׳.. יכולת הסבה ממקצועות הטיפול הטבעי ופיזיוטרפיה, שמיעה ודיבור לרפואה כללית או שיניים...".

מרבית החשודים יובאו היום לבית משפט השלום בנצרת לדיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרם.

"משטרת ישראל תמשיך למקד אכיפה נגד עבירות הפוגעות בשלומם ובריאותם של האזרחים ותפעל על מנת להביא את מבצעי העבירות לדין", חותמת המשטרה את הודעתה על מבצע הפשיטה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה, "בעקבות חשש שעלה במשרד הבריאות שלימודי הרפואה בארמניה אינם ברמה נאותה, המשרד פרסם בעבר הודעות אזהרה בנוגע לאיכות לימודי הרפואה במדינה ושיתף גם את משטרת ישראל במידע. המשטרה פתחה בחקירה והמשרד ימשיך לסייע לה בכל הנדרש".

מהתעודות שנתפסו
מהתעודות שנתפסוצילום: דוברות המשטרה
הנשק שאותר
הנשק שאותרצילום: דוברות המשטרה
מהעלונים שנתפסו
מהעלונים שנתפסוצילום: דוברות המשטרה