ישראל הראל: ''ביבי יחלק את ירושלים''

''ממשלה שהעומד בראשה מקפיא את הבנייה בירושלים מסיבות מדיניות אינה ממשלת ימין", כתב יו"ר מועצת יש"ע לשעבר.

ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תשע"ט

נתניהו
נתניהו
Flash 90

העיתונאי ישראל הראל, ממייסדי מועצת יש"ע, מותח ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו שמקפיא בניית 2,600 יחידות דיור בגבעת המטוס בירושלים.

במאמר שפרסם הראל בעיתון ''הארץ'', הוא מספר כי התוכנית לבנייה בגבעת המטוס שלמרגלותיה עובר כביש ירושלים־בית לחם אושרה כבר לפני 6 שנים, אולם נתניהו מקפיא אותה על אף המחסור החריף בדירות במחיר סביר.

לדברי הראל, תוכנית לבניית כ–2,000 יחידות בהר חומה — בהן 400 שקיבלו אישור לבנייה מיידית — תקועה אף היא, לצד תוכנית לבניית כ–1,000 יח"ד בפסגת זאב.

הראל מצטט גורם ירושלמי שקובע כי אם נתניהו יסיר את המכשולים המדיניים, ניתן לבנות בבירה כ–10,000 יח"ד. "בנייתן תוריד את המחירים, תמנע נטישת ירושלמים, תמשוך דיירים חדשים לבירה ותתרום תרומה משמעותית למניעת חלוקתה.

"נתניהו מבין, ועוד איך, את הערך המוסף המדיני שבתוספת של כ–50 אלף יהודים, ואולי אף יותר, לשכונות היהודיות במזרח העיר. משום כך, המשך ההקפאה מעורר שאלות נוקבות לגבי סיבותיו הנסתרות'', כותב הראל.

הראל מזכיר את הערבי שנעצר על ידי הרשות הפלסטינית לאחר שמכר קרקעות ליהודים במזרח ירושלים. 'כשמדובר בערבי — ובמיוחד שמסייע לייהד את ירושלים — המדינה שלמענה פעל (גם אם תמורת טבין ותקילין) מפקירה אותו. כך גם הוועד הישראלי נגד עינויים.

''התקשורת, שמגלה עניין רב כשערבים (גם אם מדובר בפצצות מתקתקות) מעונים, כמעט שאינה עוסקת בנושא. בעיניה, גם בעיניה, איש נדל"ן פלסטיני הרוכש, או מוכר, קרקעות ובתים ליהודים הוא בוגד''.

''נתניהו, סיבותיו עמו, טוען בתוקף שאסור ללכת בתקופה זו לבחירות. אכן, בשל שדרוג תיק מיניסטריאלי לא ראוי לטלטל את המדינה לבחירות. אולם בשל ההקפאה רבת השנים של הבנייה בירושלים, על השלכותיה המדיניות המפליגות, ראוי גם ראוי. הציבור יבין, ואף יתגמל בקלפי'', קובע הראל.

לדבריו, נתניהו שהוביל בעבר את קמפיין "פרס יחלק את ירושלים" אינו יכול להרשות לעצמו מודעות וכרזות בנוסח "ביבי יחלק את ירושלים".

''כשמדובר בבניין בירושלים, איש לא יוכל להאשים את הבית היהודי, או גורמים בליכוד ובישראל ביתנו שיחברו לאולטימטום, שהם מפרקים ממשלת ימין; ממשלה שהעומד בראשה מקפיא את הבנייה בירושלים מסיבות מדיניות אינה ממשלת ימין'', כותב הראל במאמרו.