הכירו את יריבות הנבחרת בדרך ליורו

הנבחרת הביתית, הדרבי של המאמן הישראלי, זו שלא הפסידה לישראל אך נמצאת בירידה ואלה שאסור לזלזל בהן. זה מה שמצפה לישראל בדרך ליורו

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ד בכסלו תשע"ט

נבחרת ישראל. בקרוב ביורו 2020?
נבחרת ישראל. בקרוב ביורו 2020?
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

שש נבחרות, רק שתיים תעפלנה לטורניר הכדורגל האירופי הגדול ביותר לנבחרות, טורניר יורו 2020. הגרלת מוקדמות טורניר יורו 2020 זימנה היום (ראשון) לנבחרת הכדורגל של ישראל מפגש מרתק מול נבחרות בעלות היסטוריה וכאלה שבסך הכל די שוות ברמתן.

הנבחרת הישראלית הוגרלה לבית ז' יחד עם נבחרות פולין, אוסטריה, סלובניה, מקדוניה ולטביה. בכדי להעפיל בוודאות וללא חישובים לטורניר הכדורגל היוקרתי לראשונה בהיסטוריה, תצטרך הנבחרת הישראלית לסיים באחד משני המקומות הראשונים בבית. זמן טוב להכיר את הנבחרות השונות ולדעת לקראת מה אנחנו הולכים.

נבחרת פולין: הנבחרת הישראלית יכולה הייתה להיתקל ביריבות הרבה יותר מדרג 1 כמו צרפת, גרמניה, פורטוגל, הולנד ואנגליה, ולבסוף זכתה ביריבה הכי נוחה מדרג זה, נבחרת פולין.

הפולנים הופיעו 3 פעמים בטורניר היורו ו-6 פעמים במונדיאל, וב-11 משחקי עבר מול הנבחרת הישראלית הם מחזיקים במאזן של 5 ניצחונות, 4 תוצאות תיקו ושני הפסדים בלבד.

היתרון: האצטדיון הביתי. האצטדיון הלאומי בוורשה מכיל 56 אלף מושבים ומלא עד אפס מקום במשחקי הנבחרת. האצטדיון הלאומי של פולין נחשב לאחד מהאצטדיונים הביתיים החזקים באירופה כשאפילו נבחרת גרמניה החזקה הפסידה שם במוקדמות היורו הקודם, זאת בנוסף לכך שפולין ניצחה בכל חמשת המשחקים הרשמיים האחרונים שלה שם.

הפיקנטריה: בעונת 1999/2000 שיחק במכבי חיפה קשר נפלא בשם ייז'י בזצ'ק, מי שעומד כיום כמאמן הנבחרת הפולנית.

הכוכב: כמעט בכל עמדה הפולנים עדיפים על הנבחרת הישראלית, אבל ללא ספק בעמדת ההתקפה הם הטובים ביותר בבית ז'. רוברט לבנדובסקי, חלוצה של באיירן מינכן הגרמנית הוא גם הקפטן וגם מלך השערים של הנבחרת הפולנית והגנת ישראל תצטרך להתמודד מול המהירות והכישרון האדיר שלו. אגב, גם וויצ'ך שצ'סני שוערה של יובנטוס, לא יהיה משוכה כל כך קלה עבור ההתקפה הישראלית שהתפוצצה על נבחרת גוואטמלה החלשה לפני שבועיים עם 0:7.

נבחרת אוסטריה: הנבחרת האוסטרית הופיעה פעמיים בלבד בטורניר היורו, אך לא פחות מ-7 פעמים בטורניר המונדיאל. אם זה לא מספיק, אזי שגם נבחרת אוסטריה מחזיקה במאזן מוצלח מול הנבחרת הישראלית כשב-11 משחקים מולה ניצחה 4 פעמים, סיימה 5 פעמים בתיקו והפסידה רק פעמיים. כולל אותה הפעם בה כבש הרצוג את השער שחיסל את סיכויי הנבחרת להעפיל לטורניר גדול.

היתרון: הליגה הגרמנית - משם מגיעים מרבית שחקני הנבחרת האוסטרית. אה כן, וגם ההיסטוריה עם הנבחרת האוסטרית.

הפיקנטריה: פרנקו פודה מאמן הנבחרת האוסטרית אימן את גילי ורמוט בקייזרסלאוטרן והפסיד פעמיים ליריבה ישראלית - למכבי חיפה ולהפועל תל אביב, כשאימן בשטורם גראץ. אבל הפיקנטריה הגדולה כמובן היא הדרבי בין המאמן של נבחרת ישראל - האוסטרי אנדי הרצוג לנבחרת מולדתו, במדיה כיכב לא מעט ואף כבש שער אדיר מול נבחרת ישראל שמנע ממנו העפלה היסטורית לטורניר גדול מאז מקסיקו 1970 - ככה לא בונים חומה. האם הרצוג יכפר על השער ההוא דווקא מול נבחרתו שלו?

הכוכב: דייויד אלאבה מבאיירן מינכן, הוא רק אחד מבין כוכבי הנבחרת האוסטרית שלא כדאי לזלזל בה.

נבחרת סלובניה: הנבחרת הסלובנית הופיעה רק פעם אחת ביורו ופעמיים בלבד במונדיאל, אך מעולם לא הפסידה לישראל כשניצחה אותנו פעם אחת ופעמיים סיימה בתיקו.

היתרון: המאמן מתיאז' קק אימן את הנבחרת הסלובנית בין 2007-2011 בהצלחה רבה כשהצעיד אותה למונדיאל 2010. לפני כמה ימים מונה קק לעמוד חזרה על הקווים של הנבחרת הסלובנית, אחרי שתומאז' קאבצ'יץ' נכשל בה בגדול כשלא הצליח בטורניר ליגת האומות ועל הדרך הסתכסך עם כוכב הנבחרת. קק נחשב לאחד ממאמני העתיד בסלובניה ובכל אזור הבלקן, ולאנדי הרצוג מחכה עבודה רבה לקראת המשחק מולו.

הכוכב: שוער הנבחרת הסלובנית הוא לא אחר מאשר שוערה של אתלטיקו מדריד הספרדית, יאן אובלק. למעשה, פיטוריו של מאמן הנבחרת הסלובנית לאחר הכישלון בליגת האומות הוא בעיקר בשל סכסוך עם הכוכב המשחק במדי קבוצת הפאר הספרדית. גם בהתקפה לא חסר לסלובנים כישרון ויכולת ואל לישראל לזלזל בהם.

נבחרת מקדוניה: נבחרת מקדוניה הקטנה לא הופיעה מעולם ביורו וגם לא במונדיאל, שם לישראל יש אפילו יתרון קטן כשהופענו במקסיקו 1970. עם זאת, הנבחרת המקדונית הצליחה לנצח מעט מאוד נבחרות לאורך השנים, כשגם הנבחרת הישראלית זכתה לכבוד המפוקפק הזה כשהפסידה לה בחיפה במוקדמות מונדיאל 2018 בתוצאה 1:0.

היתרון: הנבחרת המקדונית בעליה בזמן האחרון, באופן די דומה למצבה של ישראל. קמפיין מצויין בליגת האומות עשוי להביא להעפלתה ליורו 2020 מבלי קשר למוקדמות היורו, כשמי שמוביל אותה לשם הוא איגור אנגלובסקי שעומד על הקווים מ-2015.

הכוכב: גוראן פאנדב הוא כבר לא הכוכב הבלעדי של המקדונים שמציגים משחק התקפה לא רע בכלל בראשותם של הקשר ההתקפי אניס בארדי וצמד החלוצים של פאלרמו, אלכסנדר טראיקובסקי ואיליה נסטורובסקי. יש ממה לחשוש.

נבחרת לטביה: לנבחרת לטביה יש הופעה אחת ביורו, יותר מלנבחרת ישראל ואפס הופעות במונדיאל. במשחקי העבר, הפסידה לטביה לישראל ארבע פעמים, ניצחה אותנו פעם אחת וסיימה איתנו בתיקו פעם אחת נוספת.

היתרון: לא ליכטנשטיין - אחרי שנים רבות שהתרגלנו לראות כאן נבחרות חלשות דוגמת ליכטנשטיין, סן מרינו ועוד נבחרות שהעיסוק המרכזי של שחקניהן זה הוראה ודייג, מדובר בנבחרת אחרת לגמרי שגם אם לא נחשבת למעצמה של כדורגל, בהחלט יכולה עם הרבה נחישות לסכן את הנבחרת הישראלית שנוטה לזלזל בכל מי שלא כמוה.

הכוכב: אמנם מרבית הסגל של נבחרת לטביה בנוי על שחקנים מהליגה המקומית המאוד חלשה, אבל החלוץ דניס ראקלס, ששיחק בפולין ואנגליה, יכול לעשות גם בשלהי הקריירה שלו חיים לא קלים להגנת ישראל.

לסיכום: נבחרת ישראל יכולה להעפיל לטורניר היורו ב-2020 אם רק תמשיך את המגמה החיובית שלה ממפעל ליגת האומות ולא תזלזל בנבחרות האחרות. אם נרצה, אין זו אגדה.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il