עיר האופניים
עיר האופניים צילום: כפיר סיון

ראש העיר תל אביב-יפו רון חולדאי והפילנתרופ הישראלי-קנדי סילבן אדמס חנכו את מסלול האופניים הראשון שנסלל כחלק מתכנית לחיבור חולון, בת ים, רמת גן ובני ברק בשבילי אופניים ייחודיים היישר לתוך תל אביב ולאזורי התעסוקה בעיר.

השביל שנחנך הבוקר (ראשון) יוצא מפארק הירקון ומחבר את תל אביב עם אזורי התעסוקה של בני ברק, וזאת כחלק מהחזון של ראש העיר ושבו משקיע אדמס - להפוך את תל אביב לאמסטרדם של המזרח התיכון.

שביל האספלט החדש משמש כציר יוממות משמעותי המחבר את השכונות הסמוכות לפארק הירקון קרי בבלי, בני דן, אוסישקין, מעוז אביב, כוכב הצפון ועוד, אל עבר אזור התעסוקה ברמת החייל ועד לבני ברק ורמת גן, והוא תוכנן כך שיהיה בנוי משני מסלולים מקבילים אשר כל אחד מהם ברוחב של 3 מטרים ופס הפרדה ברוחב מטר נוסף – כך שהוא מהבטיחותיים ביותר הקיימים כיום.

העבודות להקמתו של השביל כללו את הריסת אחד הקירות המקיפים את איצטדיון האתלטיקה והרחקתו של הקיר ב-2.5 מטרים צפונה, עבודת נטיעות, עבודות גיזום לכל אורך השביל, תימוך תעלת הניקוז, הוספת עמודי תאורה, שיקום הקיר הגובל במימדיון, שיקום מדשאות וצמחיה.

השבילים הבאים בתכנית לחיבור הפרברים לתל אביב יובילו את הבאים מהערים הסובבות קרי חולון, בת ים, רמת גן ובני ברק לתוך תל אביב, באופן שיקל על עומסי התנועה ויאפשר לציבור להגיע למקומות העבודה באמצעות אופניים.

מדובר בשבילים חדשניים ומתקדמים ביותר באורך כולל של 110 קילומטרים, שייבנו לצד שדרוג תשתיות רוכבי האופניים הקיימות כך שישרתו הן את הרוכבים והן את הולכי הרגל באופן שייצר ביניהם חציצה ויאבטח את משתמשי הדרך. כל זאת כמובן יתווספו ל-140 הקילומטרים של שבילי האופניים הסלולים כבר כיום ברחבי העיר תל אביב-יפו.

ראש העיר חולדאי אמר כי "לפני כמה חודשים אירחה ישראל את הג'ירו ד'איטליה ביוזמתו של סילבן אדמס, ואני מאוד מעריך את הדרך שבה אדמס מנצל את הכוח שלו ואת התשוקה שלו לאופניים כדי להשפיע ולשנות. היום אנחנו מוציאים לפעול את החזון שלנו לגבי העיר וחונכים את שביל האופניים החדש על שמו, שביל שיאפשר לאלפי אנשים להגיע לעבודה בצורה מהירה ויעילה באמצעות רכיבה באחת הריאות הירוקות היפות בעירנו.

''השביל הזה יהווה את האחד השבילים הגדולים והבטיחותיים ביותר באזור ויחבר את הרוכבים בו לערים נוספות סביבנו. סילבן אדמס הוא מנהיג שיודע את הדרך, הולך בדרך ומראה את הדרך. אז תודה", הדגיש חולדאי.

“לפני כמה שנים ערכתי מספר אירועי התרמה במונטריאול", סיפר אדמס בטקס, ''בחרתי להשקיע את הכספים שנאספו לטובת הקמת שבילי אופניים שיחברו את העיר תל אביב לערים שסביבה כדי לאפשר לעשרות אלפי אנשים להגיע לעיר ולמקום עבודתם בצורה מהירה, בריאה וירוקה, כאשר המטרה הסופית היא להפוך את העיר תל אביב לאמסטרדם של המזרח התיכון.

''אמסטרדם שמה לה למטרה בשנות ה-50 להפוך את העיר לעיר האופניים וכך אני מאמין שאם העיר תל אביב תציב בפניה את החזון הזה היא תצליח להפוך אותו למציאות", הוסיף.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו