פרשן CNN שפוטר התנצל על אמירתו

מרק למונט היל, שקרא לשחרר את "פלשתין מהנהר ועד הים", הסביר שבסך הכל דיבר על פתרון המדינה האחת.

תגיות: CNN
גיא כהן , כ"ה בכסלו תשע"ט

 היל באו"ם
היל באו"ם
United Nations

מרק למונט היל, הפרשן שפוטר בשבוע שעבר מרשת CNN לאחר שקרא בנאום לאו"ם לשחרר את "פלשתין מהנהר ועד הים", התנצל והסביר שבסך הכל דיבר על "פתרון המדינה האחת". כך דיווחה סוכנות הידיעות JTA.

היל פרסם מאמר בעיתון Philadelphia Inquirer בו הסביר כי מי שמתחו ביקורת על השימוש שלו בביטוי "מהנהר ועד הים" טענו שקרא "לאלימות נגד העם היהודי", אך "בכל הכנות, הייתי המום, ועצוב, שזו היתה התגובה".

התברר, כתב היל, שהמילים "מהירדן ועד הים" "גרמו לבלבול, כעס, פחד ונזקים אחרים. על כך אני מצטער צער עמוק".

הוא הסביר שבסך הכל קרא לצדק, באזור שבין הירדן לים התיכון, בצורת מדינה אחת, דו-לאומית, אשר כוללת את שטח ישראל, יהודה ושומרון ועזה.

כזכור, היל נאם באו''ם במסגרת "יום הסולידריות הבינלאומי עם העם הפלסטיני", ואמר כי "החופש לא נרכש רק בדרכים לא אלימות, אלא גם במרד ובדרכים אחרות. אם אנחנו רוצים לפעול בסולידריות עם העם הפלסטיני, עלינו להכיר בזכותו של עם כבוש להגן על עצמו", הוסיף היל.

"עלינו לנסות לתמוך באי אלימות בכל הזדמנות, אך אסור לנו להגן על פוליטיקה צרה של כבוד, שמעליבה את הפלסטינים על התנגדותם ועל סירובם לא לעשות כלום מול אלימות ממשלתית וטיהור אתני. עלינו להתחייב לפעולה בכל רובד שתביא את מה שהצדק דורש: פלסטין חופשית, מהנהר ועד הים".