דיון סוער על משק החלב

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה הבוקר (שני) לדיון בנושא השלכות הסכם החלב על מצבם של הרפתנים במושבים.

הדיון מתכנס בצל המתח סביב הופעתה של דינה זילבר בוועדה, לאחר ששרת המשפטים שקד הודיע אמש ליו"ר הוועדה איתן כבל כי בהתאם לסעיף 123 לתקנון הכנסת, בכוונתה להגיע לדיון במקום המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר.

לבסוף הגיעו לדיון גם השרה שקד וגם המשנה ליועמ"ש דינה זילבר שקיבלה גיבוי להופעתה בדיון מהיועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט.

יו"ר הועדה, ח"כ כבל, פתח את הישיבה ואמר, "התכנסנו כאן לדיון מאוד משמעותי, זה עדיין לא דיון בצו החלב. אנחנו דנים במספר בקשות לדיון מהיר בנושא הסכם החלב החדש והשלכותיו על החקלאים במושבים, שישולב עם בקשה לדיון של ח"כ דן סידה. משרד החקלאות הוא החלק הכי פחות חשוב בדיון הזה".

לדבריו, "זה לא יהיה דיון פשוט ולא יהיה דיון קל, לא רק בגלל שהשרה באה לייצג את עמדת המשרד אלא בגלל הנושא עצמו. עם כל הכבוד לשרה ולזילבר הם הדיון המשני בסיפור".

למרות דבריו של כבל עלה מיד בראשית הדיון נושא הופעתה של זילבר. יו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם ביקש את רשות הדיבור ואמר, "ביקשתי להתייחס לסיפור שקרה בין המשנה ליועמ"ש לממשלה לבין שרת המשפטים. תקנון הכנסת אומר שבוועדות הכנסת באות לידי ביטוי עמדות השרים. ככה עובדת הכנסת גם אם זה לא מוצא חן בעיני מישהו. אם מישהו רוצה לשנות - יש ועדת כנסת. אני מבקש לנהוג לפי תקנון הכנסת".

כבל השיב לאמסלם, "על הבוקר קיבלתי מכתב מיו"ר הכנסת, שהוא מודיע לי אחרי 20 שנה מה הם הנהלים שלפיהם אני אמור לעבוד. אני מכיר לא רע את הכללים וצודק היו"ר שכתב שני חלקים במכתב. חלק אחד שעמדתה של הממשלה נאמרת על ידי הגורם הבכיר ביותר הנוגע לעניין, במקרה זה זה שרת המשפטים. הוא סיים ואמר שליו"ר יש זכות לתת זכות דיבור והוא יחליט מה נכון לעשות וזו הסמכות שלי ואני יודע להפעיל אותה בשום שכל בצורה ראויה".

בתגובה אמר אמסלם, "זה לא עניין של קואליציה ואופוזיציה, לכן אני מבקש לשמור על תקנון הכנסת ועל מעמד הכנסת".

בעקבות הפרעות הודיע היו"ר כבל, "מי שיפריע לנהל את הדיון הזה פשוט יראה אותו בערוץ הכנסת".

השרה שקד: ''אין לי אמון בדינה זילבר''

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בוועדה, "חקלאות זה לא עסק חקלאות זה ערך והדלת שלי תמיד פתוחה. לא יקרה כלום אם המדינה תשקיע בענפים מסוימים כי בלי החקלאות והחקלאים אין לנו מדינה. עמדתי שמשרד המשפטים לא צריך להתערב בענייני מדיניות רק בעניינים משפטיים. עמדת היועץ המשפטי לממשלה מקובלת עלי, ההסכם הזה הוא הסכם מדיניות ואני לא רוצה לחוות את דעתי ודעת המשרד עליו. טוב אם במקומי היו כאן שרי האוצר והחקלאות. ההסכם כמסגרת יכול להתקיים בהמשך ידרשו חקיקה או תקנות ואז משרד המשפטים יהיה מעורב. בשלב זה ההבנות צריכות להיות מול משרד האוצר והחקלאות".

שקד התייחסה גם לסיבה להופעתה בוועדה, "אמרתי שמהשנה לא תייצג את המשרד במושב הקרוב לאחר הדברים שאמרה בוועדת החינוך לי אין אמון שהיא תייצג את המשרד. אני אוהבת לבוא לכנסת בשבילי זה זכות זה לא עול".

"אם הממשלה צריכה להכניס את היד לכיס כדי לקיים חקלאות היא צריכה לעשות את זה וגם אם האזרחים צריכים לשלם קצת יותר", הוסיפה שקד.

ח״כ רויטל סויד תקפה את השרה איילת שקד על הגעתה לדיון, "את שרת המשפטים, את לא אמורה להתקוטט עם פקידים. את מגיעה במיוחד לדיון על משק החלב, רק כדי לסתום לה את הפה. זו בושה. יושב היועמ"ש עכשיו בדיון בוועדת ביקורת ומצהיר ששלח את המשנה זילבר לייצג אותו פה, היא זו שאמורה להציג את עמדתו. אז עכשיו פתחת חזית עם היועמ"ש? לאיזה רמה עוד את רוצה לרדת, את שרת המשפטים".

ח"כ כבל השיב לשקד, "שר החקלאות הוא ממפלגתך ואולי כדי שתכתבי לו את מה שאמרת. הוא מתכתב עם תפיסה אחרת ממה שהיא הציגה כאן".

למרות הנחיית שקד: זילבר הופיעה בוועדה

לאחר דבריה של שקד קיבלה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר את רשות הדיבור מיו"ר הוועדה כבל, זאת בניגוד לסעיף 123 לתקנון הכנסת. שרת המשפטים עזבה בעקבות כך את הדיון.

המשנה ליועמ"ש זילבר ציינה, "התבקשתי על ידי היועץ המשפטי לממשלה לייצג אותו בדיון על הסכם החלב. אמנע מלחזור על נושאים שעלו בדיון. במהלך גיבוש הרפורמה שארכה תקופה ארוכה עלו טענות רבות במישורים שנוגעים להסכם. בימים האלה בוחנים את הטענות המשפטיות שקשורות לעניין. אני מניחה שנידרש להתפתחות מהיום (בבית המשפט בחיפה). לפני שבוע התקיים בלשכה שלי דיון בהשתתפות כל הגורמים המשפטיים והמקצועיים עלו הטענות נגד המתווה ונסיים את הבחינה שלנו בקרוב והמסקנה שלנו תינתן על דעת היועץ המשפטי לממשלה לאחר שהדברים יובאו לבחינתו".

לדבריה, "המתווה מנוסח ברובו באופן רך כשהוא כולל המלצות לשר החקלאות לקדם תיקון לחוק משק החלב שאמור להגיע לדיון בוועדה הכלכלה. הממשלה מחויבת לכך שיישום ההסכם יהיה בכפוף לכל דין. כל הליכי החקיקה יפורסמו בדרך השגרה להערות הציבור".

ח"כ יצחק וקנין שאל את זילבר, "היועצת המשפטית של משרד החקלאות נכחה בישיבה הזו? חוות דעתה שערורייתית לגבי איך חתמו על ההסכם הזה ומעלה כשלים חוקתיים. לעמוד עם אקדח על הרקה על אלה שישבו לחתום? לכן קשה לי מאוד עם עמדת משרד החקלאות היום".

יו"ר הוועדה ח"כ כבל הוסיף, "העובדה שעו"ד אביאני כתבה מכתב דבר דבור על אופניו מבחינה משפטית אני מצפה להתייחסות משפטית לכך".

כבל הגיב לטענות נגד הופעתה של זילבר ואמר, "הבהרתי בהתחלה שזכותה של שרת המשפטים להפעיל את סעיף 123 לתקנון הכנסת. אני מניח שהיועץ המשפטי לממשלה לא נעצר בלימודי המשפטים לפני הסעיף הזה והנחת העבודה שלי שהוא שלח את המשנה שלו להביא את דברו. לכן לא היה לי שום ספק שאאפשר לזילבר להביא את דברו. גם אני כיו"ר ועדה הזכות נתונה לפתחי לאפשר לכל אחד מהנוכחים להגיד את דברו".

כאמור, היועמ"ש מנדלבליט העניק לפני זמן קצר במהלך הופעתו בוועדה לביקורת המדינה גיבוי לזילבר. מנדלבליט הבהיר כי זילבר ממשיכה כרגיל בתפקידה וכי היא מופיעה בוועדת הכלכלה של הכנסת מטעמו, ומכוח עצמאותו של היועץ המשפטי לממשלה.

"מי שאני חושב שצריך לייצג את עמדתי, דינה זילבר, מגיעה לדיון בכנסת. לא יודע מה תעשה השרה שקד, שאני לא מעוניין לפגוע במעמדה, אבל צריך להבין שדינה זילבר שם בגללי, חשוב שהיא תוכל להביע את עמדתה בכל מקום", אמר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו