מחסום
מחסום צילום: פלאש 90

תושבים באזור קריית ארבע, חברון ודרום הר חברון טוענים כי בזמן האחרון התרבו הפקקים באזור מעבר תרקומיא.

לטענתם, הדבר משבש את שגרת החיים של הגרים באזור וכן את המעבר התקין מאזור השפלה ומרכז הארץ.

תושבים רבים ובהם גם נציג הבית היהודי בקריית ארבע אבי אשכנזי פנו לסגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן בבקשה לבדוק את המצב הקיים באזור מעבר תרקומיא.

לדבריהם, "המצב הוא בלתי נסבל, אנשים שחוזרים מהעבודה מאזור בית שמש והמרכז עומדים שעות בפקקים במחסום כאשר סביבם מאות פועלים ערבים החוזרים מעבודה מעבר לקו הירוק. בפקקים במחסום עומדות נשים שנוסעות לבדן ברכב וחשופות לסכנה מצדם של הפועלים הערבים. הפחד הוא גדול והביטחון האישי בעקבות כך ירוד. אי אפשר להמשיך כך".

בעקבות פנייתם של התושבים זימן סגן השר דיון עם ראש מנהלת המעברים על מנת לבחון את המצב הקיים במחסום ואת הסיבות לקיומם של העומסים בו. בנוסף, ביקש סגן השר לבחון לקראת הדיון פתרונות אפשריים לביצוע כדי להקל על תנועת התושבים דרך המעבר – משני כיווני התנועה.

לדברי בן דהן: "מעבר תרקומיא הוא מעבר הכרחי לתושבי אזור חברון. לא ייתכן שתושבים העובדים באזור המרכז ואזור בית שמש, יעמדו שעות במחסום בדרכם חזרה מהעבודה והביטחון האישי שלהם ייפגע. איכות החיים של תושבי יהודה ושומרון חשובה לא פחות מאיכות החיים של שאר תושבי מדינת ישראל. פעלתי ואפעל להקלת הנסיעה בכל כבישי יהודה ושומרון וכך אמשיך לפעול להקלת הנסיעה בכביש 35 ובמעבר תרקומיא עצמו".