ראש יהודי חוגגים חנוכה בלב תל אביב

יצאנו לפגוש את משפחת איזנר המפעילה את בית ראש יהודי בתל אביב. עשרות חברי הקהילה מכל תפיסה וגוון פותחים את הלב סביב נרות החג.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בטבת תשע"ט

כתב ערוץ 7 ליווה את בני משפחת איזנר, המפעילה בית של ראש יהודי בלב תל אביב, במעמד הדלקת נרות חנוכה בהשתתפות חברי קהילת "ראש יהודי".

"אנחנו משתדלים בכל חג ושבת לארח כאן כמה שיותר אנשים, שיפגשו את המיוחדות של עולם היהדות באווירה ציונית, אומר חיים איזנר, אבי המשפחה המספר על התעניינות רבה של צעירי תל אביב בחוויה היהודית לאורך השנה כולה תוך דגש על ימי חג ומועד.

להשתתפות ותרומות לראש יהודי לחצו כאן

במפגש עם אורחיו בלילו הראשון של החג מסביר חיים את הקשר בין אורו של החג לאורו המיוחד והייחודי של כל אחד ואחד במקומו ומשימתו של כל אחד להאיר את אורו המיוחד על סובביו במשפחה, בין חברים, בעיר ובעולם.

אורחיה של משפחת איזנר ובני משפחתו מספרים כל אחד במה יוכלו להאיר מתוך היכולת והכישרון האישי של כל אחד ואחד, בין אם מדובר בחיוך, בין אם בנתינה ובין אם בבדיחה המפוגגת מתח ותחושות שליליות בקרב הסובבים.

על האווירה המיוחדת בקהילת 'ראש יהודי' מספרת שני טל ברנס: "הכרתי קהילה מדהימה ומיוחדת שכל מה שהיא רוצה זה לעשות טוב עם העולם, ומה שגורם לי לבוא לראש יהודי זה הטוב שאנשים כאן מרעיפיןם. זה מרגיש שמגיע ממקום אמתי של רצון לעשות טוב בלי להתייחס למקום שהגעת ממנו. כולם מקובלים וכולם אוהבים".

איזנר מציין ומדגיש כי אירוע האירוח בלילו הראשון של החג הוא למעשה מודל ודוגמא להתנהלותם של חברי 'ראש יהודי' בכל מקום ברחבי הארץ ולאורך השנה כולה, "המטרה ברורה, שיפגשו יהדות שמחה חיה גדולה ומרוממת".

גרעין 'ראש יהודי' בתל אביב מונה כיום שבע משפחות ולקראת הרחבתו והעצמתו של הגרעין יוצאים אנשיו במבצע התרמה מיוחד בימים ראשון ושני של סוף החנוכה "כדי להמשיך את המפעל הגדול הזה. כשיהיו הרבה משפחות בראש יהודי נביא את הבשורה הגדולה לתל אביב. צריך את השיעורים מהרבנים הגדולים, אבל צריך גם את המשפחות שיהיו חברים, שיהיו לעזר, שיהיו לליווי אישי וזוגי, כדי לחיות ולחוות את מה שחווים כאן ולהיות חברים".

הודיה מרקוביץ', בת שירות ב'ראש יהודי' מספרת על המפגש עם עם ישראל ועם הצמא התל אביבי ללמוד יחד את האור הגדול של התורה הגדולה מעבר לאסור ולמותר של ארבע אמות של הלכה, "מגלים שהתורה היא הרבה מעבר לאסור ולמותר".

בשיחה המשותפת מגלים האורחים והמארחים את צפונות ליבם מתוך הרצון והיכולת האישית להקרין אור וטוב על הסובב, "אני לא אדם דתי אבל אני מרגיש כאן בבית", אומר ארז אדלשטיין, חבר בקהילה התל אביבית, "יש כאן אהבה גדולה, קבלה ופתיחות. אני מרגיש כאן שזה הדבר הקרוב ביותר לארוחה משפחתית. אווירה קהילתית ומשפחתית שקשה למצוא לא רק בתל אביב אלא בכלל".

"ראש יהודי עבורי הוא האידאל של הציונות הדתית", אומרת מרקוביץ', "לשם אני שואפת ולשם אני רוצה להגיע גם אחרי השירות. זו הבשורה של עם ישראל תורת ישראל וארץ ישראל".

וגם מהויכוחים והדעות השונות לא מתעלמים ב'ראש יהודי'. אדלשטיין מבהיר: "יש כאן פתיחות מדהימה. חלק מהכיף זה המחלוקות, הגישות השונות, לבוא עם הגישה שלך ולאתגר בכל נושא שעולה, כמו שחיים מעלה כאן בסעודת שבת סביב ארוחה טובה, שיח אינטלקטואלי שמעשיר את כולם".

איזנר עצמו מתייחס גם למפגש החינוכי של ילדי המשפחה עם הנוף התל אביבי המורכב מעט עבורם, נוף מקועקע, צבוע שיער וגדוש מתכות על הגוף. "כשהילדים מבינים מה המטרה שלנו הכול נעשה יותר פשוט. יש לנו אחריות. גם הילדים מבינים שיש לנו אחריות לארח בכל שבת 40-50 איש ויש לנו אחריות שבכל חג החבר'ה יחוו את מה שהם חווים כאן ורק כך נגיע אל המטרה הגדולה".טוען....