"כך תופרים תיק במדינת ישראל"

מפעילי דף הפייסבוק "עלילת דומא" פרסמו היום חוברת חדשה בשם "עלילת דומא: כך תופרים תיק במדינת ישראל".

תגיות: דומא
אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ה בכסלו תשע"ט

מחאה מול בית המשפט
מחאה מול בית המשפט
צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

מפעילי דף הפייסבוק "עלילת דומא", אורי קירשנבום ומיכאל פואה, מפיצים היום (שני) חוברת חדשה בשם "עלילת דומא: כך תופרים תיק במדינת ישראל".

בחוברת הם מתארים כיצד כתב האישום מגולל סיפור מופרך ולא אמין, שהוביל למעצרם של עמירם בן אוליאל והקטין א'. בן אוליאל נאשם בביצוע ההצתה עצמה וא' נאשם בכך שסייע לו לתכנן את ההצתה, אך לא השתתף בה.

לקריאת החוברת המלאה לחצו כאן

בתקציר החוברת מוזכרות פרשות פשע מטלטלות ש'פוענחו', ולבסוף הודו גופי החקירה כי חלה טעות. בין הדוגמאות: 'כנופיית מע"צ' בשנות ה-70, פרשת הרצח בבר נוער ומקרים נוספים.

"הלחץ הציבורי אליו נקלעה המערכת הביטחונית והפוליטית לאחר ההצתה בדומא הוביל את השבכ להכריז על פענוח הרצח במהירות האפשרית ויהי מה", נכתב בתקציר. "מציאות זו הובילה להתנהלות פזיזה, רשלנית וחסרת אחריות של גופי החקירה כלפי הנחקרים והצגת מצג שווא לציבור כביכול ההצתה פוענחה, בזמן שחוקרי השב"כ עצמם יודעים שאין כל היגיון בכתב האישום".

בחוברת נחשף בין היתר שההודאה שנגבתה מעמירם בחקירת העינויים היא למעשה חזרה שלו על גרסה שמסר הקטין א' בחקירת העינויים, אשר הוקראה לעמירם על ידי החוקרים. גרסה זו היא המובאת בכתב האישום. בחוברת נטען שהודאה שנגבתה תחת עינויים בגרסה שנמסרה לעמירם על ידי החוקרים היא בעלת רמת אמינות אפסית.

עוד מתואר בחוברת כי גם לאחר ההודאה של בן אוליאל (הזהה לגירסתו של א'), עליה מתבסס כתב האישום, המשיכו חוקרי השב"כ לחקור אותו בעינויים. "ברור לשב"כ שההודאה של עמירם (בן אוליאל) מפוברקת. השב"כ הבין כבר בזמן אמת שהודאות אלה אינן משקפות דבר באשר לאמת העובדתית על שארע בהצתה בדומא", נכתב.

בנוסף, מצוין בחוברת כי תושבי דומא שהתראיינו לתקשורת בתור עדי ראייה להצתה, סיפרו על לפחות שני חברים בחוליית ההצתה, וכן על וידוא הריגה שביצעו השניים. תיאור זה שונה מהגירסה שמסר בן אוליאל, לפיה הוא נכנס לבדו לכפר, ומיד לאחר ההצתה נמלט מהמקום.

עוד נקודה המודגשת בחוברת היא כתבה שפורסמה לאחר הגשת כתבי האישום בעיתון מעריב (3.1.16), בה הודה גורם בשב"כ כי "ייתכן והרצח בדומא לא פוענח עד הסוף".

אורי קירשנבום ומיכאל פואה, מפעילי דף הפייסבוק "עלילת דומא" וכותבי החוברת מסרו "במשפט הזוטא החלה להיחשף מעט מהעלילה בפרשת דומא. הגיע הזמן שהציבור ייחשף לאבסורדים שבפרשה הזו, ויבין שאזרח חף מפשע עלול להינמק בכלא בשביל לסייע לשב"כ לכסות את ערוותו.

על כתפינו מוטלת החובה לפעול לשחרורו של עמירם, ואנו מאמינים שבעזרת ה' בידינו הדבר" הוסיפו.