משה ליאון
משה ליאון צילום: מאיר אליפור

פורום "תושבים למען השבת" בעיר ירושלים הפועל לחיזוק מעמד השבת הציבורית בבירה, שיגר מכתב לראש עיריית ירושלים, משה ליאון, בו קוראים התושבים לראש העיר להתייחס לדברים שצוטטו בשמו בתקשורת וכן להבהיר את עמדתו ביחס לשבת הציבורית בעיר.

הפורום הוקם על ידי תושבים משכונות שונות בירושלים, ביניהן הר חומה, קריית יובל, מקור ברוך, מעלה הזיתים ועוד. במכתב ששיגרו בירכו חברי הפורום את ליאון על היבחרו לראשות העיר והתייחסו לעניין צביונה היהודי של העיר, שבא לידי ביטוי במעמד השבת הציבורית בעיר.

"כידוע, מעמדה של השבת בעיר נשמר מאז קום המדינה כמעט לחלוטין, אך לצערנו בשנים האחרונות, בעקבות מדיניותו של ראש העיר היוצא, מעמד השבת התדרדר באופן חמור ביותר", נכתב.

"תוצאות הבחירות משקפות באופן ברור שרוב תושבי העיר מעוניינים בחיזוק הצביון היהודי וצביונה של השבת בעיר, להחזרת המצב לקדמותו ואף מעבר לכך, וצפייתם מנבחרי הציבור היא להיות נאמנים לרוח זו שלשמה הם נבחרו".

עוד נכתב, כי גורמים שונים בעיר מפעילים לחצים כבדים ליצירת דה-לגיטימציה לחיזוק היהדות והשבת בעיר, דבר שגרם לדבריהם להודעתו של ליאון לאחר היבחרו כי "לא רק שמתחם התחנה בשבת לא ייסגר, אלא שתפעל לפתיחת מתחמים דומים נוספים, דבר שלא היה לו אח ורע בעירנו מעולם".

"ערכים חשובים כגון יצירת שלום בין המגזרים השונים, ומענה לצורכיהם של סוגי אוכלוסיות שונות בעיר, אינו צריך לבא על חשבון צביונה היהודי של ירושלים כפי שהוא היה מאז ומעולם", כתבו חברי הפורום.

בסיום המכתב הביעו את תקוותם כי ליאון יבהיר בתקשורת את עמדתו ביחס לשבת הציבורית בעיר, וישים את עניין השבת הציבורית בראש סדר העדיפויות בימים של גיבוש ההסכמים הקואליציוניים עם סיעות העיר.

ברוך שכטר, תושב שכונת קריית יובל ומחברי הפורום, מסר: "אנו מברכים את משה ליאון לרגל בחירתו לראשות העיר, וקוראים לו לקיים את רצון רוב תושבי ירושלים, דתיים וחילוניים, כפי שבא לידי ביטוי באופן ברור בבחירות לראשות העיר: שמור על צביון השבת המיוחד של ירושלים. יש לתקן הרבה פרצות שנפרצו בעניין השבת בקדנציה הקודמת ויפה שעה אחת קודם. אנו מחזקים את ידי ראש העיר ומקווים שלא יושפע מכל מיני קולות שוליים וקיצוניים המנסים לפרוץ את הסטטוס קוו בעיר. ראש העיר - חזק ואמץ בחיזוק מעמד השבת בעיר".