נתניהו בוועדת השרים
נתניהו בוועדת השריםצילום: חיים צח / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הבוקר (רביעי) את ועדת השרים למיגור תופעת האלימות נגד נשים, יום אחרי המחאה הנרחבת שנערה ברחבי הארץ.

בפתח הדיון אמר נתניהו "אני מתכוון להביא שתי תוצאות - אחת לקורבן ואחת למבצע הפשע. אני רואה את האלימות נגד נשים כטרור לכל דבר".

"הקורבן או הקורבנות במקרה הזה הן נשים שסובלות אלימות ומכות, ואנחנו מחויבים להוציא לפועל את התוכניות הקיימות", הוסיף נתניהו. ''אני מבין שיש תקציבים יותר ממה שחשבתי, אבל הם אינם מנוצלים. נפעל עכשיו קודם כל להוציא את הסכומים האלה ובמידת הצורך גם להוסיף".

"הדבר השני זה הטיפול בגברים המכים", אמר ראש הממשלה. ''אני רואה את האלימות נגד נשים כטרור לכל דבר. לא מטפלים בטרור רק על ידי זה שמטפלים בקורבן. צריך לטפל בקורבנות הטרור אבל אף אחד לא היה מעלה על דעתו שנילחם מלחמה בטרור בלי לטפל בטרוריסטים. לטפל תרתי-משמע. מי שניתן לשקם אותו, בבקשה, אבל בראש ובראשונה שיהיה עונש לפשעים הללו".

נתניהו הורה לקדם בחקיקת בזק וליישם את הצעת החוק של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ושרת המשפטים איילת שקד למלחמה בעבירות אלימות במשפחה באמצעות פיקוח טכנולוגי, שיגן על נפגעות אלימות במשפחה ויאפשר להן את החופש והביטחון הראוי להן.

על פי הצעת החוק, יוצמד לעבריין או החשוד צמיד אלקטרוני הכולל טכנולוגיית GPS, באמצעותו יהיה ניתן לעקוב אחר מקום הימצאו של העבריין או החשוד בכל מקום ובכל עת. באופן הזה תמנע האפשרות לאיים בהפתעה על קורבנותיהם. הטכנולוגיה החדשה תיתן בידי בתי המשפט כלי נוסף למאבק בתופעות של אלימות במשפחה, ותסייע בחיזוק ביטחונם של המאוימות.

לפני כשנתיים פורסמו מסקנות דו"ח הוועדה הבין משרדית לטיפול בתופעת האלימות במשפחה שהקים השר גלעד ארדן כיו"ר ועדת השרים למאבק באלימות. הוועדה המליצה, בין היתר, לתקן את הוראות החוק כך שלבית המשפט תהיה סמכות להורות על שימוש באמצעים טכנולוגיים שיסייעו בהתמודדות עם אלימות במשפחה.

השימוש בצמיד אלקטרוני שיוצמד למי שקיבל צו הרחקה על רקע אלימות במשפחה, יאפשר לוודא כי צווי ההרחקה ממומשים וכן כי התנאים שקבע בית המשפט למשוחררים בערבות החשודים בעבירות של אלימות במשפחה אינם מופרים. הצמיד גם יאפשר לנפגעים לעקוב אחר מקום הימצאם של החשודים ובאופן הזה יאפשר להם לנהל את חייהם באופן חופשי יותר וללא חשש.

הצמיד הטכנולוגי יאפשר לוודא כי החשודים לא הפרו את אחד מהתנאים הבאים: איסור כניסה לאזור, יישוב או מקום מסוים, איסור להתקרב או להיפגש עם אדם מסוים, חובת הימצאות או מגורים באזור, ישוב או מקום מסוים, איסור יציאה ממקום מגורים וכדומה.

החוק יוגדר כהוראת שעה לשלוש שנים, כדי לבחון את יעילותו בטיפול בתופעת האלימות במשפחה.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי "נשים צריכות להיות מוגנות ולהרגיש בטוחות ולא לחשוש מאלימות של מי שפגעו בהם. השימוש בצמיד האיתור יאפשר מענה מהיר ואפקטיבי להגנה על נפגעות האלימות במשפחה בכל רגע נתון ובעיקר יאפשר להן את החופש המגיע להן, ללא החשש שהגבר האלים יפר את צו ההרחקה או תנאי השחרור שלו. ובמקרה של הפרה, מערכת אכיפת החוק תוכל להתערב באופן מיידי".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה " לא הנשים נפגעות האלימות צריכות להתחבא - העבריינים המכים צריכים להיות המורחקים. זאת המטרה בהצעת החוק שאנחנו מובילים. בעזרת הטכנולוגיה החדשה נוכל להפוך את היוצרות ולשחרר את הנשים מלפיתת האלימים".