מוזיאון ישראל
מוזיאון ישראלצילום: פלאש 90

כתבי יד נדירים של הרמב"ם שנאספו מרחבי העולם, הועברו בחשאיות לישראל ויוצגו בתערוכה במוזיאון ישראל - כך פרסם הבוקר 'ידיעות אחרונות'.

על פי הדיווח, כתבי היד הושאלו למוזיאון ישראל ממוסדות חשובים ברחבי העולם ובהם הספרייה הבריטית בלונדון; מוזיאון מטרופוליטן לאמנות בניו־יורק; הספרייה האפוסטולית של הוותיקן; הספרייה הלאומית של צרפת, אוניברסיטת אוקספורד באנגליה ועוד.

הם הועברו לישראל בטיסות שונות, וכאמור תחת מעטה חשאיות ותחת אבטחה כבדה, וזאת מחשש שמישהו ינסה לשדוד את המוצגים הנדירים ויקרי הערך.

בין המסמכים שיוצגו בתערוכה: שני כרכים מתוך "פירוש המשנה", בכתב ידו המקורי של רמב"ם. הוא כתב אותם בתקופת שהותו במצרים; עותקים מאוירים של "משנה תורה" ושל חיבורו "מורה נבוכים" ("משנה תורה" הועתק כנראה בספרד או בפרובנס במאה ה־14, שם הוסיפו לו את האיורים); תרגומים ללטינית של כתבי הרמב"ם מראשית תקופת הדפוס וכן מסמכים המתארים את חגיגת 800 שנה להולדתו. חלק מכתבי היד הם בכתב ידו המקורי של הרמב"ם.

בין הפריטים שהגיעו גם חתימתו האישית של הרמב''ם בכתב ידו. כתבי היד הנדירים נסרקו על ידי הספרייה הלאומית, והם יישמרו בארכיון הדיגיטלי שלה.