מבצע נחוץ. המכשול בצפון
מבצע נחוץ. המכשול בצפון צילום: באסל עוו'ידאת, פלאש 90

חבר הכנסת האלוף במיל' אייל בן ראובן, איש 'המחנה הציוני' חבר ועדת החוץ והביטחון, מכיר היטב את גזרת הצפון מתפקידיו הצבאיים כסגן מפקד הפיקוד, כמפקד אוגדה ועוד. שוחחנו אתו על מבצע 'מגן צפוני' ומשמעויותיו.

בתחילת השיחה עמו התייחסנו גם לחוק המנופים שהעביר בן ראובן בקריאה טרומית וללא מתנגדים, חוק שתכליתו הסדרת ענף המנופים ברמה המקצועית והניהולית. "המנופים הוא סוגיה מקצועית, ומה שאנחנו רואים בשטח איום ונורא, זרועות מנופים מעל גני ילדים, מנופאים לא מקצועיים, זלזול בהוראות בטיחות, מנופים ישנים ועוד. על פי החוק הזה יהיו חברות כוח אדם ייעודיות לנושא המנופים, יתנו תנאים סוציאליים, יינתנו רישיונות על פי כללים, המנופאים יפעלו מול משרד העבודה, תהיה מקצוענות", אומר בן ראובן.

על עצם העברת חוק ללא מתנגדים מספסלי האופוזיציה ותמיכת משרד הרווחה, אומר בן ראובן כי מדובר בחוק יחיד שעבר מספסלי האופוזיציה ולהערכתו החוק עבר בין השאר בשל איומי ההשבתה שהציב יו"ר ההסתדרות.

ומכאן לסוגיית מבצע 'מגן צפוני' והשאלה ממתי אנחנו מודעים ליכולות המינהור של חיזבאללה. בן ראובן מזכיר כי ליכולות חפיר המינהרות של חיזבאללה התוודע צה"ל במהלך מלחמת לבנון השנייה, שם התגלתה עיר מנהרות מתחת אחד הכפרים, ומכאן היה ברור לצה"ל ולמערכת הביטחון שחיזבאללה חופר מנהרות ו"לשמחתי הנושא נשמר בסיווג מאוד גבוה וטוב שכך. זה מה שגורם להצלחת המבצע הזה, כי כך היוזמה והעיתוי שלנו היו בהפתעה מוחלטת, חיזבאללה לא ידע שאנחנו יודעים על המנהרות".

"אין ספק שחיזבאללה מופתע. נלקחה לו יכולת שהוא בנה עליה אסטרטגיה שלמה להפתיע את צה"ל ואת מדינת ישראל. עם זאת יש לזכור שלצערינו יש להם עוד יכולות רבות. חיזבאללה הוא אויב מר וקשה שנלחם בסוריה כבר 6-7 שנים וצבר ניסיון ויכולות לצד רקטות רבות ונצטרך להתמודד עם היכולות שלו".

באשר לטענות לפיהן ניתן ונכון היה להצניע מעט את המבצע, ואולי בכך לא להוביל את חיזבאללה למצב בו הוא חייב לשמור על כבודו ולהגיב חלילה בתקיפה נגד ישראל, אומר בן ראובן כי נכון בהקשר זה לערוך הבחנה בין הצבא לממשלה:

"הצבא בסך הכול פועל היטב. הפעילות היא פעילות הנדסית נראית של מבצע צבאי עם הרבה מודיעין והרבה כוחות שצריכים להיות ערוכים לאפשרויות שונות. הצבא אמר שהוא יוצא למבצע. ראש הממשלה, לצערי, קצת לקח את זה לפומפוזיות של 'כולם נגדנו' והפחדות. ראינו אתמול את ראש הממשלה עומד ליד הרמטכ"ל שביקש לשמור על השגרה, וראש הממשלה דיבר על כך ש'רב הגלוי על הנסתר' ומשפטים שמביאים לפאניקה מיותרת. מדובר במבצע חשוב ונכון מאוד שנעשה באופן נכון מאוד".

בדבריו מביע בן ראובן התנגדות לקולות האופוזיציוניים המטילים ספק בשיקול הענייני שמאחורי המבצע והסבורים ששיקולים פוליטיים מעורבים בהחלטה לצאת למבצע. "אני לא אומר את זה ומתנגד לאמירות הללו. יש לי הרבה מאוד ביקורת על ראש הממשלה, אבל בעניין הזה אני נוטה שלא להאשים. זו הייתה המלצת הצבא לעיתוי הזה. אני מוציא מכלל הדיון את סוגית בחינת העיתוי והקשר לחקירות".