דרישה בהאג: מינעו גיוס ילדי חמאס

עצרת בית הדין בהאג תתכנס מחר לכינוסה השנתי. לקראת העצרת הגיעה לביה"ד דרישה לבלום גיוס ילדי חמאס ושימוש בילדים כמגן אנושי בעזה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ז בכסלו תשע"ט

דרישה בהאג: מינעו גיוס ילדי חמאס-ערוץ 7
אימונים לילדי חמאס ברצועה
צילום: עאבד רחים קעטיב, פלאש 90

מחר תתקיים התכנסות עצרת בית הדין בהאג ולקראת האירוע פונה מכון ירושלים לצדק בקריאה לפעול נגד שילובם של ילדי רצועת עזה על ידי חמאס במאבק נגד ישראל. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מנהל מחלקת ההסברה של המכון, עו"ד אורי מורד, שהגיש בעבר תלונה לבית הדין הבינלאומי נגד איסמעיל הנייה בשל גיוס ילדים בני פחות מ-15 ללחימה, מעשה המוגדר כפשע מלחמה בדין הבינלאומי.

על האפקטיביות של תלונה בהאג נגד חמאס אומר עו"ד מורד כי "כשהגשתי את הבקשה ב-13.9 קיבלתי רוח חיובית מאוד מצד מקבלי ההחלטות שם בהאג. נאמר לנו שהתלונה שלנו תהווה מקור לבקשות נוספות".

באשר למשמעות האסיפה שתתקיים מחר הוא מסביר: "זו אסיפה כללית של נציגי המדינות החברות בבית הדין הפלילי בהאג, אלו אותן מדינות שחתמו ואישררו את מסמך רומא שעליו נשען בית הדין. הם מתכנסים ודנים בבסיס הבקשות של ארגונים כמונו".

הדיון מקבץ אליו בקשות מרחבי העולם "שעברו את שלב הסינון הראשוני. מוגשות כ-500 בקשות ש-70-75 אחוזים מהן נדחו על הסף. הבקשה שלנו עברה את השלב הזה".

"יש לתלונה והדיון השלכות משפטיות. לבית הדין בהאג יש את הכוח להוציא בסוף תהליך צו הבאה לאיסמעיל הנייה או לכל מנהיג אחר, לשפוט אותו ולגזור את דינו למאסר". לנוכח דבריו אלה נשאל עו"ד מורד אם יתכן ונגיע למצב בו בית הדין בהאג יטיל על ממשלת ישראל, בהיותה האחראית על רצועת עזה בעיניו, לשלוף את הנייה מהרצועה ולהביאו לדין. מורד משיב ומבהיר:

"מדובר במצב לפיו נגזר דינו של הנייה ואז פרסום הצו יישאר מתחת לרדאר, ובבית הדין בהאג ימתינו שהוא ינחת במדינה שמשתפת פעולה ותסגיר אותו ואז הצו הזה ייצא פומבית".

עוד הוא מוסיף ומציין כי "אנחנו בוחנים את ההיתכנות לפעול מול דמויות בולטות נוספות, אבל כעת להנייה אחריות ישירה כפולה, האחת היא כי הוא לא מנע והפעם הנוספת היא כאשר הוא מימן קייטנות חמאסיות שכל תכליתם להנחיל את אותה תפיסה של שנאה".

"אנחנו מדברים על אותו חינוך לערכי שנאה וטרור שמתחיל בגיל שלוש ומבשיל בגילאים מאוחרים יותר, גילאי 10-12 לגיוס שלהם כחיילים ומבצעי פעילות התאבדות".

באשר לעצם סמכותו של בית הדין לדון בגוף כמו חמאס שאינו מדינה מבהיר עו"ד מורד כי למעשה מדובר בשני גופים שונים, האחד עוסק באישים והאחר במדינות, ובהתאם מופנות התלונות לאפיק הנכון: "ישנה הבחנה ברורה בין שני פורומים - בית הדין הפלילי בהאג שנועד להעמדה לדין של יחידים ויישנו פורום שנועד לסכסוכים בין מדינות. לאחר שדרוג מעמדה של הרש"פ בעצרת האו"ם למדינה חברה בicc הדבר איפשר את הצטרפותם לאמנת רומא, ובכך שהם נכנסו לאמנה כדי לנגח אותנו הם פתחו את הדלת גם לנו להביא את הפושעים האמתיים לדין".