עשו שח לסעודים
עשו שח לסעודיםצילום: הדס פרוש, פלאש 90

מסתבר שיש מחיר להחרמת ישראל בספורט. בעקבות דרישה ישראלית הודיע הבוקר (רביעי) ארגון השחמט הבינלאומי פיד"ה על העברת אליפות העולם בשחמט מהיר מסעודיה לסנט-פטרסבורג בעקבות סרובם לתת ויזות לשחקנים הישראלים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם חגי פרנק, סגן יו"ר האיגוד הישראלי לשחמט ונציג ישראל בארגון השחמט הבינלאומי. "הניצחון הדיפלומטי הוא קודם כל של ישראל שמוכיחה שלא ניתן להחרים מתחרים ישראלים ועדיין לקיים את התחרות", אומר פרנק.

המאבק להכללתם של הספורטאים הישראלים במסגרות בינלאומיות, גם כאלה שמתקיימות במדינות מוסלמיות, מתנהל בשנים האחרונות ובאיגוד השחמט נכנס המהלך להאצה לאחר התחרות שהתקיימה בשנה שעברה ובה נאסר על ישראלים להשתתף. פרנק מציין כי ההשתתפות נמנעה מהשחקנים הישראלים נמנעה לאחר שכבר רכשו כרטיסי טיסה לריאד, ומאז ביטול השתתפותם הוחל במהלכים דיפלומטיים על מנת למנוע את הישנות התופעה גם בשנה זו.

פרנק מציין כי הסעודים "חתמו חוזה לקיום התחרות בשלוש השנים הבאות והשקיעו סכום של 2 מיליון דולר בכל שנה, כפול ממה שנדרש. התכוונתי לטוס לסעודיה עם השחקנים שלנו וכבר קנינו לכל המשלחת כרטיסי טיסה לריאד. הם אמרו שנוכל להגיע ואפילו שאלו מה המידות של השחקניות כדי להכין להן עבאיות כדי שיוכלו להסתובב ברחובות".

באשר לעבאיות מסתבר שהנוהל הסעודי מחייב את כל המשתתפות, מכל מדינות העולם, להסתובב ברחובות אך ורק כשהן עטויות בעבאיות, דרישה שהובילה את האלופה הישראלית להבהיר כי לא תסכים להנחיה ולא תתמודד כל עוד דרישה זו מהווה תנאי.

באשר לשנה שעברה מזכיר פרנק כי שלוש מדינות לא קיבלו ויזות, איראן ישראל וקטאר. "הרמתי טלפון ישיר לנשיא האיגוד הסעודי. שוחחנו שיחה מאוד מעניינת. הוא היה מאוד נחמד והבטיח לעזור בשנה הבאה, כלומר בשנה הזו. רבים הבטיחו שיעזרו אבל זה לא הלך כי הנסיך לא רצה שנבוא. ניהלנו מו"מ לאורך כל השנה. המטרה לא הייתה להעביר את התחרות למדינה אחרת, אלא שנהיה המשלחת הישראלית הראשונה שתופיע בריאד".

פרנק מציין כי "בשנה שעברה ברגע האחרון הכניסו את הקטארים והאיראנים ורק ישראל הוחרמה". באשר לאופן בו הסבירו הסעודים את הצעד שלהם הוא מדגיש כי שם מתנהלים כדיפלומטים ומסתירים את כוונותיהם תחת מעטה של נכונות לקבל כל מתמודד מכל מדינה. "הסעודים לא אמרו אף פעם שהם מונעים מאיתנו להגיע. הם שלחו מכתבים שלכאורה מאפשרים להיכנס, אבל לא שלחו ויזות. הנשיא של הועד הסעודי אף פעם לא אמר שיש לו משהו נגד מישהו, אבל בפועל לא התקדם כלום".

"נשיא האיגוד העולמי עשה הכול כדי שנוכל להיכנס, אבל הסעודים לא נתנו תשובה. האמנתי שאי אפשר לקיים תחרות בילאומית בלי מדינה כלשהי. בעקבות הסכם שנחתם ניתן לסעודים דד-ליין שאם לא יעמדו בו התחרות תבוטל", אומר פרנק ומציין כי נשיאו היווני של ועד השחמט הבינלאומי הוחלף באחרונה ובמקומו מונה יהודי, סגן ראש ממשלת רוסיה עד לא מכבר, "ומהרגע שהוא זכה בנשיאות הדברים השתנו. הופעלו קשרים עם נשיא רוסיה פוטין והוא אישר קרן פרסים מכובדת של חצי מיליון דולר ועדיין השחקנים מאוד מרוצים למרות שסכום הפרסים ירד". ההחלטה הרוסית איפשרה להעביר את התחרות מסעודיה לרוסיה.

פרנק מעיר ומציין כי כבר בשנה שעברה הבהיר אלוף העולם, מגנוס קרטה, מנורבגיה כי אין בכוונתו להשתתף בתחרות השנה במידה וישראל לא תשתתף. פרנק מציין כי ללא הנבחרת הישראלית המהווה גורם משמעותי וכוללת משתתפים מובילים בעולם לא יוכלו הזוכים בתחרות לדעת שהם אכן ראויים לתוארם, ומאחר וכך חשוב גם למתחרים ממדינות אחרות לראות את הישראלים שותפים מלאים בתחרות.

לקראת תום דבריו מציין פרנק כי פיד"ה ויתרה במעבר מסעודיה לרוסיה על עמלה בגובה 400 אלף דולר והדבר יאמר לשבחה לאחר שבשנה שעברה ספגה ביקורת על התנהלותה.