שרת המשפטים איילת שקד
שרת המשפטים איילת שקד צילום: קובי ריכטר/TPS

מחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים נתנה חוות דעת משפטית, בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, ובעקבות פעולתה של שרת המשפטים איילת שקד, המכשירה את דרך הגישה לישוב חרשה בבנימין.

המשמעות היא כי היישוב יוכשר מבחינה חוקית באופן מיידי וכבר ניתן יהיה להגיש תב"ע להכשרת היישוב. זאת, באמצעות פתרון של cut&cover - סלילת כביש שמעליו מניחים בטון ועל הבטון אדמה שתאפשר לפלסטינים להמשיך לגדל את העצים שלהם.

חוות הדעת שנכתבה על ידי עו״ד כרמית יוליוס, ראש אשכול נדל״ן, תאפשר בעתיד להפקיע לצמיתות את הקרקע. "עד כה, לא עלה בידי המדינה להסדיר את הבניה במקום, נוכח העובדה שהדרך המובילה לחרשה איננה מוסדרת, והיא עוברת בחלקה על מקרקעין פרטיים. מקטע הדרך העובר בקרקע פרטית, העומד בליבה של חוות דעת זו עומד על כ-121 מטרים", נכתב בחוות הדעת שהגיע לידי ערוץ 7.

יועמ"ש איו"ש העביר חוות דעת לפיה ניתן להסדיר דרך גישה ליישוב באמצעות חפירת מנהרה בקידוח אופקי או באמצעות הקמת גשר עילי, כל עוד אין בהם כדי לפגוע, ולו באופן זמני, בשימוש הסביר במקרקעין.

בעבר קבע היועמ"ש מנדלבליט כי ״ניתן כבר כעת לקבוע כי בשים לב לקביעות המובאות במסגרתו (של פסק הדין).. אין עוד למצוא מניעה משפטית עקרונית בקידום המלצת צוות ההסדרה בדבר הסדרת דרך הגישה ליישוב חרשה באמצעות הפקעה לצרכי ציבור, וזאת למצער באשר להפקעה של זכות החזקה במקרקעין, אשר תישא עימה חובת תשלום פיצויים לבעלי הזכות בהם, והכל בשים לב לנסיבותיו המיוחדות של המקרה שבנדון".

היישוב חרשה
היישוב חרשה צילום: דוברות חרשה

כעת, בחוות הדעת החדשה נקבע כי ״לאור האמור, ובשם לב לצורך שהוגדר על ידי הדרג המדיני בכל הנוגע לעניין שבפנינו, סברנו בנסיבות העניין של הפקעת דרך הגישה לחרשה כי יש מקום לנקוט בדרך של הפקעת זכות החזקה והשימוש באופן זמני בשיטת ׳החפירה והכיסוי׳, על מנת להביא לביצוע מהיר של הדרך כבקשת הדרג המדיני. זאת הגם שלכאורה יתכן כי אין מניעה משפטית מהפקעת זכות החזקה והשימוש לצמיתות. נזכיר כי בגדרי שיטת ׳החפירה והכיסוי׳, נפגעת זכות החזקה והשימוש רק בשלב הביניים בו מבוצעות עבודות החפירה והבניה (ומשכך אין מדובר בהפקעה צמיתה).

״עמדה זו רלוונטית להסדרת הגישה לחרשה, וניתנת מבלי שלובנו עד תומן העמדות השונות בעניין זה (בפרט ביחס להיבטים השונים שהועלו בעמדת מערכת הבטחון), ולאור לוחות הזמנים, ואין בה כדי למנוע אפשרות של הפקעת זכות השימוש והחזקה בקרקע לצמיתות במקרים אחרים עתידיים, שייבחנו לפי נסיבותיהם".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי ״מתחילת הקדנציה הנוכחית שמתי לי למטרה לנרמל את חיי התושבים ביהודה ושומרון ולהכשיר כמה שיותר ישובים. עברנו משיח של פינוי לשיח של הסדרה. פעולות אלו מתווספות לחיזוק ההתיישבות באמצעים נוספים כמו העברת סמכויות בענייני יו"ש מבג"ץ לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים וכן השוואת חקיקה ליהודה ושומרון״.

שקד הבטיחה ״אמשיך לפעול להסדרה של ישובים נוספים ביהודה ושומרון. אני מודה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, המשנה ליועמ"ש (אזרחי) ארז קמיניץ וכן ליועמ"ש איו"ש על פעילותם החשובה בנושא".

ראש המועצה האזורית מטה בנימין, ישראל גנץ, מתייחס לחוות הדעת שנוסחה במשרד המשפטים להסדרת היישוב חרשה.

"אנחנו מברכים על ההחלטה שהתקבלה סוף סוף להסדיר את היישוב חרשה, וזאת לאחר קרוב ל-10 שנים מאז שהמדינה הודיעה לבג"ץ על כוונתה להסדיר את הישוב. כעת אנו מצפים שהליכי התכנון וההסדרה יתקדמו במהירות".

"עם זאת, הפתרון שאומץ כעת לביצוע מנהרה בשיטת חפירה וכיסוי בעלות גבוהה מאוד של מיליוני שקלים הינו פתרון שאינו מידתי ושמעמיד בספק את היכולת לממש את הסדרת הישוב. משכך, אני קורא לממשלה ובראשה לראש הממשלה לחזור לדרך המלך ולאמץ את הפתרון של הפקעת הדרך הקיימת, פתרון אשר הוצע ע"י משרד הביטחון ומופיע בחוו"ד של היועמ"ש לממשלה, או לחילופין לתקצב את ביצוע המנהרה", הוסיף גנץ.

מזכירות היישוב מסרה, "אנו מודים ומעריכים מאוד את כל המסייעים בידינו לקדם את ההתיישבות בהר הטוב הזה ומקווים שהדרך סלולה כעת לבנייה מאסיבית והרחבת היישוב כהנה וכהנה".

"ימי החנוכה הם ימים מתאימים להיזכר באמת הפשוטה שביטא שמעון החשמונאי: 'לא ארץ נוכריה לקחנו ולא ברכוש זרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו, אשר בידי אויבינו בעת מן העיתים בלא משפט נכבשה. ואנחנו כאשר הייתה לנו עת, הושיבונו נחלת אבותינו'", אמרו בחרשה.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7