הצעת החוק שתסייע לנבחני הלשכה

ח"כ אוסנת הילה מארק מציעה לחוקק הוראת שעה שתעניק למי שנבחנו בשנתיים האחרונות בלשכת עורכי הדין ניקוד שיאפשר להם לקבל ציון עובר.

חזקי ברוך , כ"ח בכסלו תשע"ט

ח"כ אוסנת מארק
ח"כ אוסנת מארק
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת

חברת הכנסת אוסנת הילה מארק בשיתוף יו"ר הקואליציה חבר הכנסת דודי אמסלם וחבר הכנסת אברהם נגוסה (הליכוד) הגישו הצעה להוראת שעה, שתעניק לנבחני לשכת עורכי הדין את הניקוד החסר על-מנת לעבור את המבחנים שהתקיימו בשנתיים האחרונות.

בכך, יוכרו הנבחנים שנכשלו כמי שעברו את המבחן ויהיו זכאים לקבל את הרישיון לעסוק בעריכת דין.

נזכיר כי נבחני בחינות לשכת עורכי הדין במועדים דצמבר 2017 ויוני 2018 קבלו על כך שבעקבות מבחני ההרצה לשינוי מבנה הבחינה, חלה עלייה בדרגת הקושי שלה באופן משמעותי.

עוד הם טענו כי "הבחינה איננה הוגנת ותואמת בהכרח את הנלמד ואת הידע הנדרש לשמש כעורך דין". במכתב שנשלח ליו"ר הוועדה הבוחנת של הלשכה, שופט בית המשפט העליון שאול שוחט, הם התלוננו על "הטיה מכוונת של תוצאות הבחינה". מהנתונים שהתפרסמו בנושא עולה כי 68% מהניגשים לבחינה בשנתיים האחרונות, נכשלו.

הצעת החוק תעניק למתמחים שנכשלו בבחינה "פקטור" ותשלים את הניקוד החסר על מנת לעבור את המבחנים.

ח"כ מארק אומרת, "לצערי ה'פיילוט' של מבחני הלשכה הפכו אותם לבני ערובה של ניסוי כושל, ובשל כך חלק עצום באופן לא פרופורציונלי של נבחנים כשל".

"הצעתנו זו תעשה תיקון עוול גדול לאלפי מתמחים שנכשלו בגלל שיטה מעוותת שלא הותירה לרבים מהם סיכוי לקבל את הרישיון הנחשק לעריכת דין", הוסיפה.