נדחה ערעורו של עזרא שיינברג

שופטי בית המשפט העליון דחו את הערעור שהוגש על חומרת העונש ואף קבעו כי אם לא היה הסדר טיעון עם הפרקליט, העונש היה חמור יותר

ערוץ 7 , כ"ח בכסלו תשע"ט

עזרא שיינברג
עזרא שיינברג
צילום: Basel Awidat/Flash90

בית המשפט העליון דחה את ערעורו של עזרא שיינברג, שנידון ל-7.5 שנות מאסר בהסדר טיעון על פגיעה ב-8 נשים.

"מעשיו המעוותים קרובים מאוד לגרעין הקשה של עבירת אינוס. הוא ניצל את מעמדו כרב וראש קהילה וגרם לנפגעות לחשוב שמדובר בטיפול", כתבו השופטים.

השופטים הצביעו על הטעמים שבגינם צריך היה להחמיר עם שטיינברג – תכנון מוקדם של מעשיו, ניצול אמון שניתן בו כרב וראש הקהילה, יצירת תלות, ניצול מצוקה, מעשי המרמה על מנת שיאמינו שזה חלק מ"טיפול, הפרת האמון של הנשים ושל בני משפחותיהם ששמו בו את מבטחם כי הוא מיטיב עימן".

השופט יוסף אלרון אמר בדיון, "כשלעצמי אני מביע פליאה על הסדר הטיעון העונשי אליו הגיעו הצדדים, אף לאחר שהוצג לנו הנימוק שעמד בבסיס ההגעה להסדר. לגישתי, על אף שהעונש שהוטל על המערער על ידי בית המשפט המחוזי מצוי ברף העליון של טווח הענישה שעליו הסכימו הצדדים במסגרת הסדר הטיעון, עונש זה אינו הולם כלל את חומרת מעשיו".

השופט אלכס שטיין הוסיף כי "בזכות הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים, זכה המערער לעונש קל (קל מדי לטעמי, כפי שיפורט להלן) וכי בלא הסדר הטיעון מן הראוי היה לשימו מאחורי סורג ובריח לתקופה ממושכת יותר, שלא תפחת מעשר שנים. במקרה דנן, רק מאסר ממושך יעמיד על מכונו את ערכה של כל נפגעת ונפגעת כאדם, לאחר שהמערער ביטל את רצונה בעורמה ועשה בה שימוש לצרכיו המיניים במסווה של טיפול. שומה עלינו להחמיר את העונשים במקרים אלו כדי ליצור הרתעה אפקטיבית ככל האפשר. אשר על כן, אני מצטרף לפליאתו של חברי, השופט אלרון על הסדר הטיעון שהקל עם המערער יתר על המידה".

באחרונה השמיעה בשיחה עם ערוץ 7 עו"ד שרה מרקוביץ' המייצגת את הנשים שנפגעו מעזרא שיינברג, ביקורת חריפה נגד רשויות החוק, על רקע הערעור.

נזכיר כי שיינברג הורשע במסגרת הסדר טיעון בתקיפה מינית של שמונה נשים, ונגזרו עליו שבע וחצי שנות מאסר. הוא ערער לבית המשפט העליון בבקשה להקל בעונש.

"מדובר כאן באדם אכזר שניצל את מעמדו כדי לפגוע בנשים תמימות שהאמינו שהוא מסייע להן ומטפל בהן, בה בשעה שהוא עשה זאת כדי לספק את תאוותיו הבהמתיות. אני מקווה שהערעור שלו על חומרת העונש ידחה", אומרת הפרקליטה.

לדבריה, עסקת הטיעון שנחתמה עם שיינברג היתה משגה חמור, "הוא לא היה צריך לקבל שבע וחצי שנים אלא שבע עשרה וחצי שנים. זה אדם שמעולם לא קיבל אחריות על מעשיו והכל כאן מס שפתיים. כולנו ראינו מה קרה עם ברלנד אחרי שהוא השתחרר ואני אומרת שזה יהיה כאין וכאפס, שיינברג יותר צעיר ויותר כריזמטי וכבר ראינו שבערב ראש השנה האחרון הוא כבר פרסם דבר תורה.

''הוא אולי לא יחזור לקהילה שלו אבל כמו שאומרים פריירים לא מתים אלא מתחלפים. עסקת הטיעון איתו הייתה ללא הסכמת המתלוננות ולדעתי נעשתה בגלל מצוקת כוח האדם בפרקליטות. הוא לקח את טובי הפרקליטים ושילם להם סכומים אדירים ולפרקליטות אין מספיק כוח אדם וזמן, ולכן לדעתי הם העדיפו ללכת על עסקת הטיעון".

עו"ד מרקוביץ' קוראת לבית המשפט העליון לדחות את הערעור על הסף, "אין כאן עניין של נקמה אלא מדובר כאן באדם מסוכן ומושחת שעלול להפיל עוד נשים תמימות ברשתו, נשים שלא צורכות תקשורת.

"מדובר באדם שלא לקח אחריות, עובדה שהוא מערער על העונש בטענה שלא נקבע כאן מתחם ענישה וזה יכול לנוע בין אפס לשבע וחצי שנים. אנחנו מודים לרב שמואל אליהו שעשה מעל ומעבר, וחזקה עליו ועל רבנים נוספים שיזהירו מפניו אבל זה לא מבטיח שבעתיד עוד אנשים שמאמינים בכוחותיו עלולים ליפול לידיו".

test770