הקו הנחוש שהיא מובילה מתחיל להחזיר את השפיות. איילת שקד
הקו הנחוש שהיא מובילה מתחיל להחזיר את השפיות. איילת שקדצילום: הלל מאיר/TPS

האקטיביזם המשפטי בישראל שובר שיאים. המשפטנים התרגלו להיותם פוסקים ראשונים ואחרונים בכל הכרעה שלטונית, גם אם עמדתם שונה מזו של מקבלי ההחלטות בממשלה ובכנסת.

על פי הדוקטרינה הישראלית, הייחודית יש לומר, אין נושא שנמצא מחוץ להישג ידם של היועצים המשפטיים. אין החלטה ששיקול הדעת שבבסיסה לא יעבור בחינה. בג"ץ העניק ליועצים המשפטיים, שלוקחים חלק פעיל בקידום המדיניות כבר מצעדיה הראשונים, את הכלים והעילות להתערב ולנתב את ההחלטה למחוזות ה"סביר" וה"מידתי", בעיני המשפטנים כמובן.

בדרך כלל העימותים האלה מתנהלים מתחת לפני השטח. הציבור לא נחשף אליהם, והמשפטנים מסווים את העמדות הערכיות שלהם במונחים שמשווים לדיון אופי מקצועי. יועץ משפטי לא ידרוש מהשר לשנות את עמדתו רק כי היועץ חושב אחרת, או כי הוא מתנגד להצעת חוק מטעמים פוליטיים וערכיים אישיים, חלילה. יועץ משפטי שלמד את השיטה יסביר שהשר "לא העניק לכל אחד מהשיקולים שעמדו בפניו את המשקל הראוי" ולכן ההחלטה היא "לא סבירה" או ש"הצעת החוק מעוררת קשיים משפטיים משמעותיים". וכך, בחסות מיסוך משפטי מתעתע מקדמים המשפטנים את סדר היום הערכי שבו הם חפצים.

אבל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר בחרה לחצות את המיסוך ולעבור לקדמת הבמה. בשנים האחרונות היא התבטאה בפומבי, פעם אחר פעם, נגד מדיניות הממשלה. היא לא היססה להציג התנגדות אידיאולוגית פוליטית בריש גלי, בלי להסתתר מאחורי מלל משפטי והפניות לתת-סעיפי חוק עלומים. התהליך הגיע לשיא בחודש האחרון כאשר זילבר, עובדת מדינה, בחרה להתייצב בדיון בכנסת ולהקריא מניפסט פוליטי וערכי בשידור חי. שרת המשפטים הגיבה היטב, במהירות ובנחרצות, והודיעה כי זילבר, שננזפה בעבר, חצתה את הקווים שבין פוליטיקאית למשרתת ציבור, ולכן היא מנועה מלייצג את עמדת המשרד בכנסת. מנגד, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שנזף בזילבר על הסגנון, הודיע על החזרתה לדיונים בוועדות המשכן.

בשבוע האחרון התייצבה שרת המשפטים איילת שקד והבהירה ליועצים המשפטיים: עד כאן. השרה עשתה שימוש בסמכותה לפי חוק יסוד הכנסת, כדי למנוע את הגעתה של זילבר לדיון בוועדת הכלכלה. בכך היא הזכירה ליועצים המשפטיים נשכחות - היא הזכירה להם שאחרי הכול הם עובדים בשירות המדינה וכפופים לחוק. זילבר ומנדלבליט, במהלך מתואם, הודיעו על הגעתה של זילבר לוועדה חרף התנגדותה של שרת המשפטים, שהתייצבה בעצמה לדיון והבהירה שאין לה אמון בזילבר כמשרתת ציבור.

העימות הזה עדיין לא נגמר. שקד, שבניגוד לזילבר קיבלה את אמון העם, הבהירה כי עד סוף המושב הנוכחי לא תאפשר לזילבר לייצג את עמדת משרד המשפטים. מי שמתעלם מהחוק ומכפיפותו למנגנונים הדמוקרטיים, לא יוכל להתעטף בכסות של פעולה בשם האינטרס הציבורי. האירוע שהתרחש השבוע מלמד כי יידרשו צעדים נוספים כדי להשיב את מערך הייעוץ המשפטי לממשלה לתלם. מי שצובר כוח מתקשה להיפרד ממנו, אבל הקו הנחוש שמובילה שרת המשפטים מתחיל להחזיר את השפיות.

הכותב הוא סגן ראש המחלקה המשפטית בפורום קהלת