נתניהו עם שגרירים בצפון:
נתניהו בשיחה עם שגרירים: "מי שיתקוף אותנו - דמו בראשו"

ראש הממשלה נתניהו הגיע לגבול הצפון ופגש שגרירים זרים. גורם מדיני: ייתכן ונידרש לפעולות נוספות בלבנון.

ניצן קידר , כ"ח בכסלו תשע"ט

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הבוקר (חמישי) עם שגרירים זרים בגזרת הצפון, סמוך לכוחות צה"ל הפועלים לחשיפת ונטרול המנהרות.

בפגישה נטלו חלק שגרירי האיחוד האירופי, בריטניה, צרפת, אוסטריה, הונגריה, סלובקיה, איטליה, פולין, רוסיה, אתיופיה, ברזיל, חוף השנהב, מקסיקו, אוסטרליה וקנדה

נתניהו עדכן את השגרירים בפרטי מבצע ״מגן צפוני״ ובכוונות חיזבאללה לשימוש במנהרות נגד ישראל. הוא הדגיש כי מנהרות חיזבאללה הן ביטוי אחד לתוקפנות האיראנית באזור.

ראש הממשלה ביקש מהשגרירים לגנות את הפרת הריבונות הישראלית ולהצטרף לדרישה להטלת סנקציות מוגברות על חיזבאללה.

השגרירים קיבלו סקירה מפי אלוף פיקוד הצפון יואל סטריק וראש אג״ת אמיר אבולעפיה וסיירו באזור המנהרה שנחשפה על ידי כוחות צה"ל.

"אנחנו שוללים מהאויבים שלנו את נשק המנהרות בשיטתיות ובנחישות, אנחנו עושים זאת גם לחמאס, גם לחיזבאללה, ואנחנו נפעל ככל שדרוש. מי שיתקוף אותנו - דמו בראשו. חיזבאללה יודע את זה וגם חמאס יודע את זה", אמר נתניהו בתום המפגש.

הוא הוסיף, "אמרתי לשגרירים שהם צריכים לגנות את התוקפנות הזו של איראן, של חיזבאללה ושל חמאס, באופן חד משמעי, וכמובן גם להעצים את הסנקציות נגד הגורמים הללו. הפעולה הזו היא בתחילתה, אבל בסופה נשק המנהרות, שחיזבאללה השקיע בו כל כך הרבה - כבר לא יהיה קיים ולא יהיה אפקטיבי".

נתניהו הבהיר לשגרירים כי "הציפייה של ישראל זה גינוי חד-משמעי של חיזבאללה, הטלת סנקציות נוספות על חיזבאללה, גינוי ודרישה מממשלת לבנון להפסיק את מתן האשראי שהיא נותנת לשימוש בשטחה להתקפות האלה על ישראל. כל זה יעלה בכינוס הקרוב של מועצת הביטחון לדרישתה של ישראל. זה צעד מדיני ודיפלומטי חשוב, שמשלים את המאמץ המבצעי ההנדסי שלנו לשלול מחיזבאללה ומאיראן את נשק המנהרות".

גורם מדיני הוסיף כי מטרת סיור השגרירים היתה "קבלת תמיכה ולגיטימציה לפעולות נוספות אם נידרש לכך".

"אנחנו נתחיל להפעיל את הלחץ שהפעלנו על חמאס, לא רק נגד המנהרות, אלא באופן רחב יותר כדי להבהיר שיש פה ארגון טרור שבא להרוג אזרחים. אם נידרש לפעילות נוספת בעתיד, המפגש מייצר לגיטמציה לפעולות נוספות", הוסיף הגורם.

הוא אמר כי תזמון הפתיחה במבצע מגן צפוני נבע מכך שהיה חשש שפרטי המבצע יודלפו ויגיעו לידיים הלא נכונות. "היה דלף שראינו אותו ואמרנו שאם חיזבאללה ידע שאנחנו יודעים אז הם יאיצו את המאמצים לחטיפה. לא רצינו להגיע למצב שהם חודרים וחוטפים חייל או אזרח ואף אחד לא יודע מזה בכלל".