נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ערך אמש (חמישי) שני טקסי הדלקת נרות חנוכה בבית הלבן.

בטקס הראשון, שהתקיים בשעות אחר הצהריים לפי שעון וושינגטון, השתתפו מאות מנהיגים ובכירים מקרב יהדות ארצות הברית. האירוע התקיים במעמד הנשיא ורעייתו מלניה, סגן הנשיא מייק פנס ורעייתו קארן, בני משפחת טראמפ ויועציו הקרובים של הנשיא.

"לפני יותר מ-2,000 שנה, חבורה של פטריוטים יהודים בהנהגת יהודה המכבי השיבה לעצמה את חירותה מדיקטטור מדכא שרדף את העם היהודי ובזז את בית המקדש", אמר טראמפ, שציין כי העם היהודי בכל ההיסטוריה שלו סבל מדיכוי ואלימות, "אך לנוכח הקשיים הללו העם היהודי התגבר ושגשג".

טראמפ נזכר בביקורו בפיטסבורג, שם נפגש עם חברי הקהילה היהודית לאחר הטבח בבית הכנסת "עץ החיים".

"הדרך שבה הם קמו באומץ מהטבח היתה משהו שהיה מדהים מאוד לראות. הרב של בית הכנסת הוא אדם גדול. בעקבות ההתקפה המרושעת הזאת, חזרנו על המחויבות שלנו להתעמת עם האנטישמיות בכל מקום שהיא מתרחשת", אמר טראמפ. "אנחנו חייבים להשליך את השנאה המרושעת הזאת מהעולם".

"הממשל שלי תמיד יעמוד לצד ידידתנו ושותפתנו היקרה, מדינת ישראל", הכריז נשיא ארצות הברית.

הוא ציין כי ארה"ב עזבה את הסכם הגרעין עם איראן, אותו הגדיר "הסכם איום שמעולם לא היה צריך להיחתם" והוסיף כי ממשלו "הטיל את הסנקציות הקשות ביותר שאי פעם הוטלו על איראן".

"אסור לנו לאפשר לאיראן לרכוש נשק גרעיני או פצצה גרעינית. אנחנו לא יכולים לתת למשטר שצועק 'מוות לאמריקה' ומאיים על ישראל כל הזמן להחזיק בנשק הקטלני ביותר בעולם. לא נאפשר לזה לקרות".

"האנושות אסירת תודה לעם היהודי על תרומותיו המדהימות לאמנות ולמדע, להיסטוריה, לתרבות ולחברה. היום אנו מחדשים את הכרת התודה על הדברים הללו, ואנו מאשרים מחדש את הסולידריות הבלתי מעורערת שלנו עם העם היהודי", אמר טראמפ, שחתם בברכת "חנוכה שמח!".

שעות לאחר מכן, בשעות הערב בוושינגטון, קיים טראמפ טקס נוסף, שבו השתתף שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר.

בדברים שנשא בטקס השני הדגיש טראמפ את הלחימה באנטישמיות ואמר כי בעקבות הטבח בפיטסבורג "אזרחי ארצות הברית התכנסו יחד כדי להביע את נחישותנו הבלתי מעורערת לסלק את הרעל השטני של האנטישמיות מעולמנו. לאורך ההיסטוריה ראינו כי שום חושך לא יוכל לגבור על האור של האמונה היהודית, וכי שום רשע לא יוכל לגבור על הרוח הבלתי מעורערת של העם היהודי".

בטקס זה אמר הנשיא כי הוא גאה בחתנו היהודי, ג'ארד קושנר. "אני כל כך גאה שג'ארד הוא חלק מהמשפחה שלנו עם כל הקרובים שלו ועם כל החברים שלנו. זה דבר נהדר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו