תא"ל אלי בן מאיר, מומחה סייבר ומודיעין

תא"ל במיל' אלי בן מאיר, מומחה לסייבר ומודיעין, מספר על הסכנות המובלות בתחום הסייבר כשהראשונה שבהן היא היחשפות לתוכן בלתי רצוי, אלים, מיני או כזה שרוב מוחלט של המשתמשים הסבירים לא היו רוצים שילדיהם ייחשפו אליהם כמו הרגלי צריכה אכילה.

"הטכנולוגיה היום מאפשרת לדחוף לך דברים שאתה לא מעוניין בהם ולא שם לב שאתה רואה אותם, אבל אתה נחשף אליהם", אומר בן מאיר.

האיום השני עליו מרחיב בן מאיר הוא פעילות פלילית שבה עבריינים מנצלים את עולם האינטרנט כדי להוציא כספים ממשתמשים תמימים. לעתים מדובר במשחקים הנחזים כתמימים ואליהם נכנסים ילדים, ומתוך כך לעיתים הילד נמשך לתשלום עבור תוספות למשחק או איסוף מידע על הרגלי צריכה בייתיים וכיוצא באלה. "הדבר הזה משמש לאחר מכן את עולם הפשע לפעילויות שלא בהכרח קשורות לאותו ילד או אותה משפחה".

הממד המסוכן הנוסף הוא יצירת קשר עם ילדים וקטינים על מנת לדלות מהם פרטים אינטימיים, לרוב תמונות אך לא רק תמונות. "אנשים שמזדהים כסוכני דוגמנות ומשחק גורמים לילדים לחשוב על פרסום והצלחה וכפועל יוצא מכך הם מסירים את ההגנה שלהם".

תחום נוסף הוא תחום השיימינג שבו בפעילות חברתית ההולכת והופכת לענפה יותר ויותר הרשת מנוצלת לפגוע, להחרים ולהביא להשפעות קשות על ילדים.

"יש כאן עניין של מודות. תמיד הילד ידע יותר מאיתנו ולכן צריך לדעת ולהכיר את הסיכונים, לדעת לזהות סימני מצוקה כמו גלישות לייליות, סגירת מחשב כשנכנסים וכו'. בנוסף לכך אי אפשר לוותר על פתרונות טכנולוגיים כמו המסננים השונים כדי שיהיה עוד גורם שמסתכל על מה שהילד עושה".

בן מאיר מדגיש את חשיבות העיסוק בסכנות הסייבר והאינטרנט כחלק מהשיח בונה האמון בין ילדים להוריהם. חשוב, הוא מסביר, שהילד יידע שיש לו עם מי לדבר ועם מי לחלוק את מצוקותיו וקשייו, ראשית כי הדבר מעניין את ההורה וגם משום שלא יכעסו עליו אלא יעזרו לו שלא להסתבך מול תכנים בעייתיים.

בדבריו מדגיש בן מאיר כי השיח עם הילד והדאגה לטכנולוגיה מסננת אינו התערבות ואינו כניסה לתחומיו הפרטיים והאישיים של הילד, אלא דומה לחבישת קסדה באופנוע או חגירת חגורה בעת נסיעה ברכב, כלומר הגנה בעת תאונה ולא מעבר לכך.

ואולי נכון יותר להוציא את האינטרנט מהבית? בן מאיר סבור שפתרון כזה הוא אולי רצון טוב אבל בלתי ניתן ליישום בפועל, שכן האינטרנט נמצא במחשב, בטלפון, אצל חברים וכו' ואנחנו רק בראשיתה של תקופה בה האינטרנט יכבוש נתחים נוספים מחיינו כמו שעוני יד ועוד.

במציאות שכזו "רובד שמאוד עוזר לנו הוא הפתרונות הטכנולוגיים והמובילה שבהן היא הסננים שהם שומרי סף שחוסמים תוכן לא ראוי כדוגמת הסנן של אינטרנט רימון. בחבילה משותפת עם הבנת הסכנות ומודעות ההורים מאפשרת תחושה רגועה הרבה יותר".