חוקר השב"כ עולה לדוכן העדים

שלב ההוכחות במשפט דומא נפתח הבוקר. קריאות שלא לאפשר לראש צוות החקירה שאחראי להפעלת "האמצעים המיוחדים" להעיד במשפט.

תגיות: משפט דומא
ערוץ 7 , א' בטבת תשע"ט

זירת הרצח בכפר דומא
זירת הרצח בכפר דומא
צילום: Abed Omar Qusini, רויטרס

שלב ההוכחות במשפטם של נאשמי "פרשת דומא" יפתח הבוקר (ראשון) בבית המשפט המחוזי מרכז בלוד.

במהלך שלב ההוכחות צפויים להעיד עשרות עדי תביעה בימי דיונים ארוכים שיתקיימו מידי שבוע בחודשים הקרובים.

עו"ד ציון אמיר, עו"ד עדי קידר, עו"ד אשר אוחיון ועו"ד יצחק בם אשר מייצגים את הנאשמים, עמירם בן אוליאל וקטין נוסף, צפויים לחקור את עדי התביעה – אנשי שב"כ, שוטרים, עדי ראייה לאירוע ומומחים שונים, וזאת בניסיון להביא לזיכוי הנאשמים בתיק.

ראשון עדי התביעה, הינו איש השב"כ המוכנה 'מיגל', אשר כבר העיד בבית המשפט בשלב "משפט הזוטא", השלב בו בחנו השופטים את קבילות הודאות הנאשמים בתיק.

כזכור, בית המשפט המחוזי פסל את ההודאות שמסר הקטין כמעט במלואן וכן פסל גם חלק מההודאות שמסר עמירם בן אוליאל. בית המשפט קבע כי ההודאות אותן פסל ניתנו תחת הפעלת לחץ פיזי פסול, ולכן לא ניתן להסתמך עליהן.

קביעת בית המשפט המחוזי נסמכה בין היתר גם על עדותו של ראש צוות החקירה בשב"כ אשר תיאר את שיטות החקירה. גם עדותו היום, כמו עדותו הקודמת, תימסר במסגרת בדיון חסוי ובדלתיים סגורות.

לקראת עדותו נשמעו קריאות שלא לאפשר לו להעיד בתיק, וכי יש לשים אותו מאחורי סורג ובריח, אורי קירשנבאום ממפעילי דף הפיייסבוק 'עלילת דומא', הסביר, "ראש צוות החקירה שמגיע היום להעיד בבית המשפט סיפר במהלך משפט הזוטא כיצד היה שותף לעינויים כלפי הנחקרים. כך למשל תיאר איך בזמן שחוקרים נוספים כופפו את גבו של הנחקר לאחור בעודו אזוק בידיו וברגליו ונאנק מכאבים - הוא צעק לעברו 'תודֵה!'".

"במדינה מתוקנת אדם אכזר כזה צריך לשבת מאחורי סורג ובריח. כל אזרח בישראל צריך להיות מודאג מכך שהאיש מהווה עד מרכזי במשפט דרמטי כל כך וממשיך גם בימים אלה את עבודתו בשב"כ כאילו כלום לא קרה", הוסיף קירשנבאום.

נזכיר כי בעדותו בבית-המשפט בשלב הזוטא אישר 'מיגל' אשר נכח בחלק מהחקירות המדוברות, כי האמצעים שהופעלו "כואבים ואולי אפילו כואבים מאוד", זאת לאחר שאף ניסה אותם על עצמו בעבר.

בעדותו של הקטין בבית המשפט הוא תיאר את מה שעבר בחקירה ש'מיגל' נכח בה: "כאבים לא נורמאליים.. אחרי כמה דקות התחלתי ממש לצרוח, אני בוכה להם ומתחנן שיעזבו אותי וישחררו אותי, ממש התחלתי להתחנן.. אני שואל מה הם רוצים... ואז עוד פעם כיסוי עיניים, אני לא זוכר את הסדר בדיוק, עוד פעם סטירות והורדות לאחור. כל פעם שמורידים לאחור ומעלים ולא מתקשר איתם, אני מוריד את הראש ואז הם מכניסים לי בסנטר אצבעות ומרימים לי את הסנטר בכח".

"זה כואב בכל הקטע של הצוואר ומפריע טיפה לנשום. לחיצות בצלעות בכל האזור של הצלעות, תופסים את השריר של החזה ומכניסים אצבעות בתוך השריר. השריר של השכם מכניסים אצבעות חזק. מנערים אותך, צורחים, מקללים, משפילים אותך ברמה הכי נמוכה שיכולה להיות, ועוד פעם מורידים, מעלים, לחיצות, יש גם אגרופים בשוקיים שהגב מתוח לאחרו זה מותח את השריר של השוקיים והאגרופים תופסים את השריר. ככה זה חוזר עד שבסוף אני נשבר ושואל במה אתם רוצים שאני אודה?", הוסיף לתאר הקטין.

בתוך כך, בימים האחרונים מופצת חוברת חדשה בשם "עלילת דומא: כך תופרים תיק במדינת ישראל".

בחוברת מפורט כיצד 'נתפרו' התיקים עבור עמירם בן אוליאל והקטין א', ומדוע כתב האישום מגולל סיפור מופרך ולא אמין. החוברת הגיעה כבר לאלפי אנשים והיא עוררה סערה ברשתות החברתיות.