האלימות, תפירת התיק והטיוח

איך אפשר לישון בלילה במדינה שבה שוטרים עוצרים באלימות אזרח חף מפשע, תופרים לו תיק על תקיפת שוטרים, ובסוף האירוע כולו מטויח? דעה

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , א' בטבת תשע"ט

האלימות, תפירת התיק והטיוח-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

אם אחרי הסיפור שתקראו בשורות הבאות אתם ממשיכים לישון טוב בלילה, אז אתם באמת אנשים חסרי פחד. אשריכם.

וזה סיפור המעשה: אזרח נעצר (לטענתו תוך שימוש באלימות) ונחקר במשטרה. החשד המקורי התברר בסוף כחשד שווא. לאחר מכן הוא הוא הגיש במח"ש תלונה נגד האלימות שננקטה נגדו ונגד אמו במהלך המעצר.

ואז, אחרי שהוגשה התלונה ועשרה חודשים לאחר התרחשות האירוע המקורי, הפלא ופלא, פתאום נזכרו השוטרים שהשתתפו במעצר שהוא זה שנהג כלפיהם באלימות.

האזרח נחקר, ואפילו הוגש נגדו כתב אישום על ידי התביעה המשטרתית. למרבה השמחה בית המשפט לא האמין לשוטרים שנזכרו מאוחר והאזרח זוכה.

מה עושה אזרח טוב? מגיש שוב תלונה למח"ש, הפעם על תפירת התיק. 7 חודשים לקח ומח"ש הודיעו לסנגורו של האזרח שהתיק נסגר. הסנגור לא התייאש והגיש ערר. שנה וחצי לקח עד שהערר הועבר למחלקת עררים, ושם הוחלט, לא תאמינו, לא לקבל אותו.

מילא שכך הוחלט, תקשיבו מה התירוץ השערורייתי שקיבל הסנגור: עברו כבר חמש שנים וחצי מהאירוע, ובית המשפט לא הסביר בדיוק למה הוא האמין ללקוח שלך ולא לשוטרים אז מי בכלל אמר שהם שיקרו?

נשמע לכם הזוי? לא לקחתי את הסיפור הזה מילקוט הכזבים אלא מהחלטת נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות, השופט בדימוס דוד רוזן, שפורסמה הבוקר (ראשון) ותוכלו כמובן לקרוא אותה בעצמכם כאן.

וכדי שלא תחשבו שמדובר שהעלאת חשד ואפילו אישום באלימות נגד מי שדווקא הותקף בידי שוטרים הוא אירוע נדיר, משהו בסגנון של "אחת לשישים או לשבעים שנה", אז תקראו גם את הכתבה הזו ואת הכתבה הזו.

וזה מה שהנציב רוזן כתב על הסיפור הזה, לא אני: "דברים אלה מתיישבים עם הדעה הרווחת בקרב סניגורים, ולא רק בקרבם, כי תדירות, במקום בו אזרח מתלונן על תקיפת שוטרים, תלונה זו לא תיוותר לבדה. בתגובה לתלונתו ייחקר האזרח בגין תקיפת שוטרים, ובסיומה של חקירה, יואשם לעיתים האזרח, בתקיפת שוטרים בבית המשפט".

וכעת לפינת העצה הטובה, אך הלא 'פוליטיקלי קורקט': אם שוטר מרביץ לכם, אל תתנו לו שום סיבה לחשוב שאתם מתכוונים להתלונן נגדו, ובטח ובטח שאל תתלוננו, בשום פנים ואופן. אחרת מה שיקרה זה שאתם תהפכו לנאשמים. זכרו: לא לכל אחד קורה הנס והוא מזוכה.

ומה כמובן הכי הזוי? שהשוטרים המדוברים, מהסיפור שלנו על האלימות, תפירת התיק והטיוח, עדיין משרתים במשטרה. לא סתם משרתים, לדברי השופט רוזן מבחינתם "עולם כמנהגו נוהג" והם ממשיכים לבוא במגע יומיומי עם אזרחים. אז איך לעזאזל אפשר לישון כאן בשקט בלילה?