קרן לייזר
קרן לייזר צילום: ISTOCK

במערכת הביטחון מתכוונים להאיץ תכנית ליירוט רקטות על ידי לייזר. מי שבחן בעבר את האופציה הזו הוא הפרופ' האלוף במיל' יצחק בן ישראל, כיום יו"ר סוכנות החלל הישראלית, עמו שוחחנו ביומן ערוץ 7.

את ההיתכנות למערכת הלייזר בחן פרופ' בן ישראל בהיותו ראש מפא"ת (המינהל למחקר פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית) והוא מספר: "כבר לפני 20 שנה הגענו למסקנה שזה אפשרי. הבעיה הייתה שכדי לפתח את הלייזר היה צריך מבנה בגודל של בניין שלם. לא ניתן היה למזער אותו, הטכנולוגיה לא אפשרה מיזעור. היו פתרונות אחרים אבל היו גם בעיות נוספות. הבעיה של הפתרונות האחרים הייתה שלא היה די הספק וחוזק כדי להפיל את הרקטות".

"במשך 20 שנה מפא"ת פיתח בהתמדה קרן לייזר חזקה בעצמה מספקת שניתן יהיה להציב אותה על משאית ולפני כשנה הצליחו להגיע להישג הזה", אומר בן ישראל המסביר כי מערכת זו בצירוף 'כיפת ברזל' תהווה מענה משולב לבעיית הרקטות:

"כיפת ברזל מתאימה לטווח של עד כמה עשרות קילומטרים. בטווח הקצר יותר נופלים פגזי מרגמה ו'כיפת ברזל' כמעט חסרת יכולת מולם. בטווח הזה נשק לייזר מתאים יותר כי הקרן עפה במהירות האור ואל במהירות של טיל וכך היא תשלים חור של כיפת ברזל. יתרה מכך, העלות של ירי 'כיפת ברזל' היא כמה עשרות אלפי דולרים עד מאה אלף דולר, וכאן מחיר הירי הוא אלפי דולרים בודדים, עלות האנרגיה והחומרים של הקרן".

לזאת מוסיף ומעיר פרופ' בן ישראל כי יש לזכור את מגבלותיה של קרן הלייזר ועיקרן מגבלות במזג אויר קשה במיוחד, ומשום כך נדרשות שתי המערכות כמשלימות זו את זו.

באשר להערכות אודות פרק הזמן שעוד יחלוף עד כניסתה של המערכת המשולבת לפעולה, מעריך בן ישראל כי לאחר שהושגה פריצת הדרך המאפשרת מערכת קטנה יחסית וחזקה דיה למשימה זו הרי שהדברים יתרחשו בזמנים קצרים מכפי שניתן להעריך, אם כי המהלך כולו תלוי, כמובן, בסוגייה תקציבית לא מבוטלת.