ישראל צורפה כחברה מלאה בארגון ה-FATF

מדובר בארגון הבינלאומי היוקרתי והחשוב ביותר בתחום המאבק בהלבנת הון ומימון טרור. בארגון חברות 35 מדינות בלבד, מרביתן מדינות G-20

ערוץ 7 , ב' בטבת תשע"ט

ישראל צורפה כחברה מלאה בארגון ה-FATF-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

מליאת ארגון ה-FATF, כוח המשימה הבינלאומי המוביל את המאבק הגלובלי בהלבנת ההון ומימון הטרור, החליטה על צירופה של מדינת ישראל לארגון.

מדובר בארגון בינלאומי יוקרתי המונה 35 מדינות חברות בלבד, מרביתן מדינות ה-G20, שקובע את הכללים הבינלאומיים בתחום. ההישג מקבל משנה תוקף בהתחשב בעובדה שלפני כ-16 שנה בלבד דורגה ישראל ברשימה השחורה של הארגון.

לאחר ביקורת מקיפה שערך הארגון בישראל בשנה האחרונה, דו"ח הביקורת הסופי מעלה כי ישראל היא אחת משלוש המדינות המובילות בעולם מבחינת אפקטיביות המאבק בהלבנת הון ומימון טרור.

לדברי שרת המשפטים איילת שקד, "ההצטרפות לארגון היא הישג לאומי ברמה המדינית, התורם ליכולתה של ישראל להיאבק במימון טרור בזירה הבינלאומית, ומחזק את הכלכלה הישראלית".

במשרד המשפטים מציינים, "ההצטרפות לארגון תאפשר למדינת ישראל לקחת חלק פעיל בעיצוב המדיניות העולמית בתחום המאבק הבינלאומי בהלבנת הון ומימון טרור, תשפר את מעמדה הבינלאומי של המדינה, תשפר יכולתו של הסקטור הפיננסי לפעול בזירה הבינ"ל, תתרום לחיזוק הכלכלה ולסקטור העסקי בישראל, ולמיצוב ישראל כמקום אטרקטיבי להשקעות. כמו כן, ההצטרפות לארגון תשפר את שיתוף הפעולה בין ישראל לבין מדינות אחרות במישור הפיננסי, המודיעיני ובמישור שיתוף הפעולה הכלכלי והמשפטי".

דו"ח הביקורת על מדינת ישראל, שפורסם לצד ההכרזה על הצטרפותה לארגון, כולל סקירה מקיפה של משטר איסור הלבנת הון ומימון טרור בישראל וכן בוחן כיצד ועד כמה ישראל מיישמת את הסטנדרטים הבינלאומיים שקבע הארגון.

ממצאי הדו"ח קובעים כי ישראל היא אחת המדינות המובילות בעולם בתחום המאבק במימון טרור והלבנת הון, בשורה אחת עם מדינות דוגמת ארה"ב ובריטניה.