הדלקת חנוכיה בבית נשיא אקוודור
הדלקת חנוכיה בבית נשיא אקוודורצילום: דוברות אור תורה סטון

במפגש בין דתי שנערך אמש אצל נשיא אקוודור, לנין מורנו, ובשיאו הדליק נשיא המדינה את כל שמונת נרות החנוכה.

במרכז המפגש עמד דיון בחוק הקשור בענייני חינוך במדינה, הבעייתי עבור הדתות השונות. על אף שאקוודור מוגדרת כמדינה חילונית, כ-95% מאזרחיה מחזיקים בדת כלשהי, גם אם אינם מקיימים את כל מצוות הדת. בדיון השתתפו חמישה אנשים, נציגי ועדה המייצגת את 13 הדתות הקיימות באקוודור, בהם הרב ניר קורן, שליח שטראוס-עמיאל מבית אור תורה סטון, ורב הקהילה היהודית באקוודור, שהעניק לנשיא את החנוכייה סמלית בה הדליק את הנרות.

"הגענו לפגישה בנושא חוק חדש שעלה לאוויר, אבל עוד לפני הפגישה הנשיא הדליק את כל שמונת הנרות. אחרי ההדלקה דיברנו על המסר של חנוכה, על היכולת של מעשים קטנים לדחות הרבה מהחושך, ואיך כל אחד מאיתנו צריך להיות שותף לעשייה ולהפצת האור, ולא לחשוב כל הזמן על האפלה שסובבת אותנו. אני חושב שהרבה מזה תרם למהות של הפגישה".

"דיברנו עם הנשיא על נקודות חשובות מבחינה חינוכית, מוסרית ואתית. הרצון שלנו הוא להתוות חזון איך היינו רוצים שיראה החינוך בעתיד במדינה ולעזור להירתם למשימה. אנו א-פוליטיים, אבל הגענו לשם עם אמירה, עם מטרה להשתלב בהשגת החזון והמטרות, ובעיקר שייקחו אותנו בחשבון בכל המהלכים שקשורים בנושא. הייתה פגישה מוצלחת", מסכם הרב קורן את הפגישה. "בסיום הפגישה הוחלט שאנו ניכנס כגוף שמתייעצים עמו. אנו נמצאים בתוך מוקד העניינים, לא מבחינה פוליטית, אלא מבחינת הרצון שלנו להשפיע, ואני מקווה שבאמת נצליח בכך".

הקהילה היהודית באקוודור מקיימת קשר הדוק עם הממשל. בקהילה שהוקמה על הריסות ליל הבדולח, ועל יהודים שברחו מאירופה במהלך מלחמת העולם השנייה, חיים כיום כ-1,000 יהודים. התחושות הקשות של ניצולי השואה עדיין מורגשות בDNA של הקהילה, בעיקר ברצון לשמור על פרטיות לא להתבלט, אך למרות זאת, ניתן למצוא את אנשי הקהילה מעורים בכל תחומי התרבות ובכל שדרות הפיקוד של המדינה. היהודים נמצאים במקומות הכי רגישים וחשובים, ושומרים על קשרים חמים עם הממשל. ואף באירוע לציון 80 שנה להיווסדה, זכתה הקהילה לביקור כבוד של נשיא המדינה.

על התחושות של לחגוג את החג מחוץ לישראל, מספר הרב קורן: "לחגוג את חנוכה מחוץ לישראל זו אוירה שונה. בארץ הכל מואר באור גדול ויש חיבוק משפחתי. כאן אין את זה, אבל היכולת להיות במקום כל-כך מבודד ולדעת שאנו אחת מהחנוכיות הבודדות שמאירות את המקום, לא רק במובן הטכני, רק מחזק את התחושה שמעט מהאור דוחה הרבה מהחושך. אנו נמצאים במקום של שליחות גדולה, של הרגשה שמה שאנו עושים יוצר השפעה לא רק עלינו, אלא העם היהודי בכלל".