ריבלין עם השגרירים, היום
ריבלין עם השגרירים, היוםצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אירח היום (שני) את שגרירי ישראל המוצבים באירופה, בצפון-אמריקה, במזרח התיכון ובארגונים הבינלאומיים.

הנשיא פתח את דבריו בתודה למערך החוץ של מדינת ישראל ואמר לשגרירים ולשגרירות, "המפגש בינינו הוא הזדמנות להודות לכם ולכן על מאמציכם ומסירותכם. אף מדינה איננה אי בודד. הקשרים שאתם יוצרים, המאמצים הדיפלומטיים וההסברתיים, השותפויות, קשרי המדע האמנות והתרבות, היחסים הכלכליים שאתם מפתחים, הופכים את ישראל למקום פתוח יותר ובטוח יותר".

"במידה רבה, בזכותכם מדינת ישראל מוכרת בעולם ונהנית מהכרה ולגיטימציה. מדינאות היא מלאכת מחשבת האורגת יחד משבר והזדמנות. מדינאות במיטבה כך אני מאמין יש לה תפקיד משמעותי יותר, לארוג משברים להזדמנויות. ומשברים כמו גם הזדמנויות יש לנו בשפע", הוסיף הנשיא.

הוא התייחס למצב הנוכחי באירופה ואמר כי "ישראל רוצה ומוכרחה בראש ובראשונה להישאר בית לאומי, מקלט בטוח לעם היהודי".

"נראה שגם אירופה מחפשת יותר ויותר את השפה הלאומית, ולכך יש השלכות חיוביות ושליליות. המחלוקת בינינו לבין חלק משותפותינו באירופה בשאלת האופק המדיני למול הפלסטינים, אינה צריכה לחסום את אופק שיתוף הפעולה בכללותו. למרות הקשיים והאכזבות שאנו חווים ביחסים מול אירופה, ישראל לא יכולה לוותר על אירופה. אירופה קרובה אלינו גאוגרפית, ערכית ותרבותית, היא שותף הסחר הגדול של ישראל, ואנו משתפים כוחות במאבק משותף בטרור ובקיצוניות", הוסיף הנשיא.

לדבריו, "לצד זה, השיבה לשיח לאומי באירופה, יש לה צד שלילי. פעמים רבות השיח הזה מלווה ברגשות אנטישמים, שנאת זרים, והוא בעייתי עבור הקהילות היהודיות באירופה ועבור מדינת ישראל. חלילה לנו מלגלות הבנה או סבלנות כלפי גילויים של אנטישמיות. אנחנו דוחים כל אנטישמיות, גם כשזו מסווה עצמה, מאחורי עלה התאנה של תמיכה במדינת ישראל ואהבתה".

ריבלין הרחיב בנוגע ליחסי ישראל וארה"ב. "אני מבקש לשלוח מכאן את תודתנו לממשל האמריקאי על מחויבותו הבלתי מתפשרת לביטחון ישראל, ועל הנתיבים שהחלו להיפתח אל מדינות שונות במזרח התיכון, הודות לתמיכה האמריקאית. נמשיך לעבוד עם הממשל. נמשיך גם לשקוד, על פיתוח ושימור הקשר, עם כל חלקי החברה והמערכת הפוליטית בארה"ב".

"ישראל חייבת לשמר את מעמדה כקונצנזוס בין המפלגות האמריקניות. אנחנו חייבים להקדיש לכך יותר מאמץ ומחשבה. ואני אומר זאת כי אני מרגיש שלא נעשה די לשימור וטיפוח הקשר עם המפלגה הדמוקרטית והחוגים הליברליים. בתוך כך, אני רואה חשיבות עליונה בשיקום ושיפור יחסיה של ההנהגה הישראלית עם יהדות התפוצות, ויהדות ארה"ב על כל זרמיה בראש ובראשונה, הם 'השבט החמישי' במרקם השבטים הישראלי", דברי הנשיא.

הוא דיבר גם על מבצע 'מגן צפוני' והדגיש כי חשיפת המנהרות מצביעה על עומק המעורבות האיראנית בלבנון.

"איראן מממנת ומכווינה את חיזבאללה. איראן מממנת ומכווינה את המיליציות השיעיות בסוריה. איראן תומכת בחמאס ובג'יהאד האסלאמי וברחבי המזרח התיכון, איראן היא גורם מערער יציבות. ואכן פעם אחר פעם ניצבת ישראל מול האיום האיראני, תוך שהיא מתעמתת עם ההגמוניה האיראנית בזירות שונות".

הוא אמר לשגרירים, "הפעילות שלכם בנושא זה, ובכל הזירות, היא חיונית, ולא צריך לחשוש מלהסביר פעם אחר פעם את עמדתה של ישראל. במיוחד צריך לפעול בקרב האירופאים שמנסים לתת חבל הצלה לאיראן סביב הסכם הגרעין והסנקציות האמריקאיות בו בזמן שאיראן מפיצה טרור, ממשיכה בתוכנית הבליסטית שלה ואף פועלת באופן בוטה גם במדינות אירופה. רק מאמץ בינלאומי אחוד יכול לבלום את האיראנים".