"בזכות ישיבת חיצים עברתי מהפך בחיים שלי"

הישיבה התיכונית "חיצים" משלבת מסעות וטיולים לצד הלימודים, ונותנת מענה לתלמידים שהחינוך הפורמלי מאתגר אותם.

ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ט

חיצים
חיצים
צילום: יחצ

תוכנית ייחודית של הישיבה התיכונית "חיצים" משלבת מסעות וטיולים בטבע לצד הלימודים, ונותנת מענה גם לתלמידים שהחינוך הפורמלי מאתגר אותם באופן מיוחד.

"בסופו של דבר, אנחנו לא רק מעבירים את התלמידים מסעות, אלא גם נותנים להם כלים רוחניים, ערכיים ואישיותיים להצלחה במסע של החיים", אומרים בישיבה.

"כשסיימנו את מסע ההישרדות הרגשתי גאווה וסיפוק אין סופי. הסתכלתי אחורה על אותו ילד מהחמישית שהגיע לישיבה, ביישן שלא תמיד האמין בעצמו, ושלא מצא את עצמו במסגרות המוקדמות יותר בהן למדתי, וראיתי והבנתי איזה מהפך עשיתי בחיים שלי", מספר משה בן שושן (18) מירושלים, תלמיד כיתה י"ב בישיבה התיכונית "חיצים", שבוע לאחר שסיים את 'מסע ההישרדות'- גולת הכותרת של המסעות שהישיבה מקיימת עבור תלמידיה.

"זה לא רק המסע הארוך שארך כשבוע ובו צעדנו מרחקים אדירים מדי יום", הוא מוסיף, "זה המסע שעברתי כאדם. בחיים לא הרגשתי כך, אני מתחיל דברים ומסיים אותם מבלי להניד עפעף, מאמין ביכולות שלי זו פשוט תחושה נהדרת. אמנם כל המסעות ב'חיצים' בונים אותך, בכל מסע אתה נבנה ומאמין בעצמך טיפה יותר, אבל במהלך שלוש השנים שאני לומד כאן שמעתי על המסע הזה ועכשיו אחרי שסיימתי, כשהתמודדתי עם מצבי הקיצון, אני יודע שאפשר להגיע למקומות רחוקים בחיים בזכות אמונה עצמית. אני יודע שאני מסוגל לעמוד בכל מטרה ואתגר שאציב לעצמי בחיים".

ההתרגשות לא פוסחת גם על גלעד שני (44), מורה לשל"ח המלמד בישיבה הממוקמת ביישוב איתמר מזה כשני עשורים ואחראי על תוכנית המסעות בישיבה, כולל מסע ההישרדות. "תמונת הסיום של מסע ההישרדות היא של קבוצה גדולה של צעירים עם מבטי שמחה ואושר, הרבה התרגשות, אחווה, שמסיימים יחדיו את המסע.

''טוב להם, וכשאני רואה אותם ונזכר ברגעי ההגעה שלהם, במקומות הנפשיים הלא פשוטים שהם היו כשהגיעו לכאן- חוסר הביטחון והיכולת לסיים דברים שהתחילו, חוסר אמונה עצמית, ובעיות רבות נוספות, ורואה כיצד הם מתהווים לקבוצה בוגרת, אחראית, מלאה ברעות ואחווה ואהבת הארץ, אני דומע מהתרגשות".

"אנחנו רוצים לאתגר אותם כדי להוציא מהם דברים שהם אפילו לא ידעו שקיימים אצלם, והמסעות הן כלי חשוב לכך"

מסע ההישרדות הוא רק מסע אחד מתוך שורה של מסעות שהתלמידים ב"חיצים" עוברים במהלך שנות לימודיהם. המסעות מתחילים כבר בכיתה ט'; למעשה, שלושת הימים הראשונים בכיתה ט' כוללים מסע באזור הכרמל שנקרא: "מסע אחריות", אליו יוצאים הנערים עם ציוד אישי ועובדים בצוותים. אחריו מגיעים מסעות רבים, ביניהם 'מסע חופים', עליה לירושלים ועוד.

תלמידי כיתה י"א ו י"ב מתחילים את השנה במסע של חמישה ימים בצפון עם כל הציוד על הגב. ישנם גם מסעות תוכן כגון מסע זהות הנקרא "מסע איתם", המשלב התנדבות בקהילה, הכרת הארץ הזהות האישית, קורס הדרכה בו הנערים לומדים להיות מדריכים, ולאחריו מדריכים את הטיולים של כיתות ט' ו – י'.

בכל המסעות התלמידים אחראים לבשל לעצמם, לארגן את הציוד ולעבוד בצוות.

"אני פוגש את החבר'ה הצעירים בכיתה ט' כשהם מגיעים ליום גיבוש ודואג שתהיה אווירה טובה, ואני גם מסיים איתם את כיתה י"ב כשאנחנו בונים יחד רפסודה וחוצים איתה את הכנרת", מספר גלעד שני, המורה לשל"ח.

"באמצע יש תהליך ארוך של קידום התלמיד לרמת מוכנות בשטח תוך לימוד אהבת הארץ ומיומנויות שונות כולל בישול, ניווט, הליכה ועוד", הוא מדגיש.

גלעד מוסיף ומציין כי במסעות השונים, ובייחוד במסע ההישרדות, התלמידים לומדים גיאולוגיה, סוגי סלעים, למצוא מקורות מים בנגב, לטהר מים, לומדים על צמחים שימושיים ומגיעים לרמת התמצאות גבוהה כל כך בשטח, שרבים מבוגרי הישיבה המשרתים בסיירות טענו שההתמודדות שלהם בצבא עם ניווטים או עם שבוע ההישרדות הייתה עבורם קלה יחסית לאחר שהם למדו בישיבה כיצד להתמודד עם אתגריה של אדמת ארץ ישראל.

הרב אהרון כהן (46), רב הישיבה ורב היישוב יקיר, המלווה את התחום הרוחני-חינוכי, אומר: "אם המטרה של טיולים רגילים היא בעיקר לצרכי הנאה, הרי שהמסעות בישיבת 'חיצים' מהווים פלטפורמה חינוכית המאפשרת נקודות שיא שאליו האדם מגיע יחד עם הסובבים אותו, אם זה הר''מים, המדריכים, החברים מהישיבה וכמובן עם עצמו. חלק מהמסעות מביאים את התלמידים לנקודה מיוחדת המביאה את הצעירים לכך שהם מתאמצים מאוד ברמה הנפשית והפיזית, כאשר המטרה היא שהם ייקחו את התובנות שיוצאות מהמסעות למישורים אחרים בחיים- החל מדבקות בתורה ואהבת א"י, ועד הצלחה בלימודים. התובנות הללו לא יכולות להגיע רק מטיולי הנאה. הצעירים צריכים לעבור חוויות שמלמדות אותם על עצמם ועל הכוחות הטמונים בהם, כאשר המסעות מהווים מעין פלטפורמה להקניית כוחות בכל התחומים".

חיצים
צילום: יחצ

צוות מקצועי שעוטף אותך

עם מעל ל-80% הצלחה בהוצאת תעודת בגרות, אין ספק שישיבת "חיצים" היא הצלחה גדולה, בעיקר בשל העובדה שרבים מהתלמידים שלומדים בה הגיעו אליה לאחר שהתקשו במסגרות אחרות.

"התפיסה החינוכית שלנו היא שהתלמידים שמגיעים אלינו הם בעלי כוחות אדירים שפשוט צריך לנתב אותם למקום הנכון, ולשמחתי הצוות הגדול והעוטף שלנו יודע לעשות את זה בצורה נהדרת", מסביר מנהל הישיבה שי סויסה (34).

ואכן, בישיבה המונה 180 תלמידים ו – 70 אנשי צוות, מייצרים תכנים יוצאי דופן, כך שכל תלמיד יכול למצוא תחום שמעניין אותו. בישיבה תפגשו משק חקלאי רחב ופעיל, נגריה ומסגריה פתוחות לתלמידים, והעשרות בתחומים כגון: אילוף כלבים, סנפלינג, קרמיקה, כושר קרבי, צילום, מוזיקה, כתיבת סת"ם ועוד.

ועדיין, בתוך כל המגוון הזה, שי מסביר את המשמעות המרכזית של המסעות בסיפור החינוכי:

''בתוך כל העשייה החינוכית בישיבה מגיעים המסעות שהם הכלי החינוכי המשמעותי ביותר בזכות עוצמת החוויות שיש בהם. במסעות הם חווים הצלחה אישית וחברתית, הם מגלים אחריות ונושאים בה, הם מוכיחים לעצמם ולסביבה שאפשר לסמוך עליהם, ושיש להם מקום וחשיבות במסגרת של צוות ובפני עצמם. בכל מסע אנחנו יושבים עם הצוות המקצועי ומסכמים את אותו היום ונותנים מענה פרטני לנערים ומחזקים אותם".

שי מוסיף ומציין כי הצוות משתמש בהצלחות שנספרות במסעות כדי לחזק את התלמידים בהמשך. "במהלך המסע, כאשר התלמידים מטפסים על הר החרמון אנחנו מצלמים את האושר שיש להם על הפנים בהגיעם לפסגה, וכשיש קשיים אנחנו מראים להם את הוידאו מהפסגה, ומזכירים להם שהאני האמיתי שלהם מסוגל ויכול להכל, שהם מסוגלים להצליח ויכולים להמשיך להצליח", שי אומר בחיוך.

"ההבדל בין המקום שבו הם היו מצויים בחייהם כשהגיעו לישיבה בכיתה ט', לבין המקום שבו הם נמצאים היום הוא של שמיים וארץ. הם מסיימים בגרות, מגיעים לסיירות המובחרות ביותר בצה"ל, בוחרים דרך חיים ערכית, ועוברים מסע מדהים. אחד הדברים הבולטים לעין הוא המקום שבו הם נמצאים בחיים בתום מסע ההישרדות. זו חוויה משמעותית ורואים את זה עליהם באופן מיידי.

''זו פשוט בנייה של קומה נוספת באישיות שלהם, קפיצת מדרגה שנבנתה על פני מדרגות רבות אחרות. כשבסופו של דבר, אנחנו לא רק מעבירים אותם מסעות, אלא גם נותנים להם כלים רוחניים, ערכיים ואישיותיים להצלחה במסע של החיים".

חיצים
צילום: יחצ