להשתחרר מטראומת השואה או להמשיך לצעוד?

יו"ר "מצעד החיים" מגיב לדו"ח הסוכנות האירופאית לזכויות יסוד, המצביע על עליה חדשה ומשמעותית של האנטישמיות באירופה.

שמואל רוזנמן, יו"ר מצעד החיים , ג' בטבת תשע"ט | עודכן: 14:06

מצעד החיים
מצעד החיים
צילום: יוסי זליגר

אחת השאלות שאנחנו מתמודדים איתן היא מדוע צריך להמשיך ולצעוד, מדוע להביא אלפי משתתפים מדי שנה, מלווים בניצולי שואה שלא נהיים צעירים עם הזמן, יחד עם מנהיגות יהודית ובינלאומית וללכת לאורך המסילה בין אושוויץ לבירקנאו.

ישנם רבים, רבים מדי, שמאמינים שהגיע העת להשתחרר מטראומות העבר ולעסוק בתחומים אחרים. דו"ח האנטישמיות הקשה שפרסמה אתמול הסוכנות האירופאית לזכויות ייסוד מוכיח שהם טועים. הדו"ח מצביע על עלייה חדה ומשמעותית של אנטישמיות ברחבי אירופה.

לפי ממצאי הדו"ח 90% מיהודי צרפת ופולין אמרו כי חוו התנהגות אנטישמית, שליש מהנשאלים חוו תקיפות אנטישמיות, וכ40% היהודים שוקלים לעזוב את אירופה בעקבות התגברות האנטישמיות.

הנתונים אולי הפתיעו את הציבור בישראל, אבל אותנו, שעוסקים שנים בהנחלת זיכרון השואה ולקחיה, הם לא הפתיעו כלל. ככל שעוברות השנים האתגר של העברת לפיד הזיכרון הולך ונעשה מורכב יותר. בני נוער וצעירים, שגם ככה סובלים מסף קשב נמוך, מתקשים להתחבר לאירועים שהתרחשו לפני קרוב למאה שנים ביבשת אחרת. הם לא מכירים עולם שיש בו רוע מהממדים האלו וקשה להם להכיל את המשמעויות. הדור הצעיר שגדל היום באירופה, הוא דור שלא ידע את השואה ולא מודע לדמם של 6 מיליון היהודים ומיליוני בני מיעוטים ואוכלוסיות מוחלשות שהנאצים רצחו ושספוגים באדמתם מזה מספר עשורים.

אך אל לנו להסתפק בגינוי ובטח שלא להיבהל מהנתונים, אלא לנקוט בצעדים ממשיים למיגור התופעה. במיוחד כאשר אחד הנתונים המעניינים והמעודדים בסקר האנטישמיות שפורסם לאחרונה ע"י CNN התייחס לשאלת חשיבות הנחלת השואה. רוב גדול של המשיבים, כולל 80% מהפולנים, אמרו שחשוב ללמוד על השואה כדי למנוע הישנות של אירוע כזה.

זו בדיוק המטרה שלנו, אבל המציאות עדיין רחוקה מכך. בתי הספר באירופה לא שמים דגש על לימודי שואת היהודים, ומעל 60% מהאוניברסיטאות באירופה כלל לא מתייחסות לשואה בתכניות הלימודים. על מנת לעקור את האנטישמיות, יש להכניס את לימודי השואה לתכנית הלימודים בבתי הספר והאוניברסיטאות, לקיים ביקורים במחנות ההשמדה ולהזמין ניצולי שואה שיספרו מפיהם את הסיפור שלהם ושל משפחתם בתקופת השואה. אירופה חייבת להתעורר ולהבין את גודל המחדל שנובע מכך.

אנטישמיות מקורה בבורות. הסיבה שאנחנו צועדים באלפינו כל שנה היא ללמד, להזכיר ולהעיר: כאן התרחש הנורא שבפשעים, האיומה שבזוועות. זה לא קרה בכוכב אחר על ידי חייזרים. בני אדם, כמוני וכמותכם, ביצעו את המעשים. הסכנה לנפילה במדרון החלקלק של השנאה קיימת תמיד.

רק באמצעות הגוף של ראשי ממשלות אירופה שהוקם לאחרונה ונועד להילחם באנטישמיות, בהשקעת תקציבים בחינוך והסברה, לימוד של ההיסטוריה והנחלה של לקחי העבר תמנע שואה שניה. זו הסיבה שנמשיך לצעוד כל עוד אנו יכולים. אסור שנוותר על הדור הצעיר, יהודים ולא יהודים.