יעקב אשר
יעקב אשר צילום: הלל מאיר/TPS

פרויקט הדיור החרדי ביישוב שפיר בסכנה? בתשובה לח"כ יעקב אשר שתהה על העיכוב בקידום היישוב החרדי במועצת האיזורית שפיר, הבהיר מינהל התכנון הממשלתי כי פיתרון הדיור יהיה רק באמצעות הקמת רובע חדש בקרית גת ולא הקצאה משמעותית במועצה האזורית.

כזכור, ח"כ יעקב אשר פנה לפני כשבוע לשר האוצר כחלון והתריע על מצוקת הדיור החרדי המחריפה כתוצאה מעיכוב בניית קרוב לעשרת אלפים יחידות דיור שאושרו למגורים עבור המגזר החרדי בפאתי העיר קרית גת ובשטח המועצה שפיר.

תשובת המינהל אכזבה אותו. "ממכתב התשובה של מינהל התכנון הממשלתי עולה כי בניגוד לפרסומים וההצהרות הרבות שנאמרו בעבר על ידי שר הפנים אריה דרעי בהקמת יישוב חרדי חדש במועצה האזורית שפיר, נראה כי התכנית האמיתית של הפרויקט מיועדת רק בחלקה למגזר החרדי והיא גם צפויה להיות כרובע בעיר קרית גת ולא כיישוב נפרד בשטח המועצה שפיר", אמר.

במכתב עליו חתומה מנכלי"ת המינהל דורית זילבר נכתב כי "תכנית תמ"ל 1011 המוזכרת בפנייתו של ח"כ אשר הינה תכנית שאושרה ע"י מוסדות התכנון. התכנית תוכננה ע"י רמ"י כפרויקט רובע חדש לעיר קרית גת. גם מערכת הדרכים של הרובע האמור ממוקדת ברציפות עם העיר קרית גת, מערכת מוסדות הציבור משלימה את זו של העיר קרית גת ועוד, לאחר אישור סופי של התכנית, נדרשת פעולה במישור המוניציפלי לצרף את שטחי הרובע העירוני לתחום העיר קרית גת. ההיבט המוניציפאלי הוא באחריות משרד הפנים".

בנוסף מוזכר במכתב כי "הופתענו מכך שגם אחרי אישור התכנית ביקשה עיריית קרית גת לגרוע את הרובע המאושר מהפיתוח בתוכנית המתאר הכוללנית אותו היא הגישה לאחרונה. אנו מבינים כי ברקע קיימת מחלוקת לגבי אכלוסו של הרובע החדש, אין חולק כי הרובע החדש צריך להיות חלק מעיר ואיננו יכול להיות מפותח במסגרתה של המועצה האזורית שפיר. על כן, יש להסדיר בהקדם תכנית עירונית לפיתוח הרובע החדש שאושר. לדידנו, הרובע החדש יכול בהחלט לתת מענה משמעותי לאוכלוסיה החרדית יחד עם מענה לאוכלוסיות נוספות".

זילבר מסכמת את מכתבה וכותבת כי "דרך המלך היא לבוא בדברים בעניין זה עם עיריית קרית גת, רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון. בהתאם, יש לבצע התאמות נדרשות לגבי חלקים מרובע זה שיועדו לציבור החרדי, על מנת לתת מענה הולם בדגש על שטחי הציבור בהתאם למאפייני האוכלוסייה ומינהל התכנון פועל על מנת לקדם את הסכמות המתווה הנדרש".

ח"כ אשר אמר לאחר קבלת המכתב, "כפי שהתרעתי בפני שר האוצר, העיכוב בקידום הפרויקט והסחבת המתמשכת לאחר פינוי החרסית ע"י רשות מקרקעי ישראל, עלולים לגרום לכך שהתכנית לבניית אלפי יחידות הדיור ברובע המדובר עבור הציבור החרדי בפאתי העיר קרית גת תרד לטמיון ובניגוד לכל ההבטחות לציבור החרדי לפני כמעט שנתיים על הקמת יישוב במועצה האזורית שפיר אנו עלולים להישאר עם שוקת שבורה ומצוקה שמחריפה ללא מענה ממשלתי ראוי".