יאיר גולן
יאיר גולןצילום: לייב גיבינג

האלוף יאיר גולן, סגן הרמטכ''ל לשעבר, השתתף היום (רביעי) בכנס של מכון ירושלים למחקרים אסטרטגיים (JISS) שעסק בהתפתחויות במזרח התיכון.

את הכנס פתח גולן בהתייחסות לשיפור יחסי ישראל ומדינות המפרץ. "כן, אפשר למצוא אינטרסים משותפים, אבל צריך לזכור שאנחנו מסתמכים על מערכת ערכים שונה לחלוטין. אני מאוד מעודד לראות את היחסים המתפתחים בין ישראל למדינות המפרץ".

גולן הזכיר בדבריו את שר צבא סנחריב, שנזף בחזקיהו על שמרד במלך אשור ונשען על ההבטחה שמצרים השכנה תיחלץ לעזרתו. גולן ציטט את הפסוק מהתנ"ך: "מָה הַבִּטָּחוֹן הַזֶּה אֲשֶׁר בָּטָחְתָּ? עַל מִשְׁעֶנֶת הַקָּנֶה הָרָצוּץ הַזֶּה עַל מִצְרַיִם אֲשֶׁר יִסָּמֵךְ אִישׁ עָלָיו וּבָא בְכַפּוֹ וּנְקָבָהּ".

"אסור להפריז בחשיבות של היחסים האלה, למרות שאני חושב שכל מה שאפשר לעשות כדי לשפר אותם הוא מאוד חשוב", אמר גולן.

האלוף גולן התייחס גם לאיום מצד חיזבאללה ואמר "אני לא אוהב שמדברים על 'אלפי טילים שמכוונים לעבר ישראל'. זה נכון, אבל זו דרך דמגוגית לתאר את המצב. אנחנו יכולים להתמודד עם חיזבאללה, אבל הוא בכל זאת איום רציני. אנחנו צריכים לשכנע את העולם שלצבא לבנון יש אחריות למה שקורה בשטח לבנון. זה בלתי מתקבל על הדעת. אנחנו צריכים להתמודד בהחלטיות עם הפרויקט האיראני בלבנון".

"בנוגע לניהול הסכסוך בין ישראל והפלסטיניים אמר האלוף גולן כי "ניהול הסכסוך אינו מספיק לעתיד ויתכן כי היה נכון לאורך השנים אך בראייה לטווח הרחוק, אין זה מספיק. ישראל חייבת להחליט לאן היא הולכת כדי לייצב את המצב ולהבטיח עתיד בטוח לילדינו ונכדינו, המבוססת על ראייה אופטימית ולא ריב ומדון עם הפלסטינים. אני לא נותן תשובה חד משמעית אבל צריך להתמודד בצורה אמיצה עם המציאות".

למרות שלדבריו האיום הגודל ביותר על ישראל הוא מצד איראן ושלוחותיה הרי ש"עתיד ישראל יקבע יותר ברמאללה מאשר בטהראן ובדמשק".