אייכלר לנתניהו: פתור את מצוקת הדיור

ח"כ מוזס תקף את משרד האוצר: "לו היו מנהלים את הכנסות רשות מקרקעי ישראל כמשק סגור ניתן היה לסייע לזוגות הצעירים ברכישת דירה".

חיים לב , ג' בטבת תשע"ט

תוקף. אייכלר
תוקף. אייכלר
צילום: הלל מאיר/TPS

חברי הכנסת ישראל אייכלר ומנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) העלו את סוגיית מצוקת הדיור במהלך דיון שהתקיים במליאת הכנסת.

"ישנם רבבות זוגות צעירים שאין להם קורת גג והם שוכרים דירות במחירים מופקעים", אמר אייכלר. "לכולם ברור שצריך לעשות משהו להורדת יוקר מחירי הדיור. העוול הכי גדול שנעשה לאנשים האלה זה עניין המקרקעין. כאשר מדינת ישראל שולטת בתשעים אחוז מהקרקעות, היה אפשר לאזן ולווסת את זה באופן שמי שרוצה לקנות דירה ראשונה יכול לקבל קרקע וזה לא יעלה לו כסף".

לדבריו, "ברגע שעברו לשיטת המכרזים לכל המרבה במחיר, גרמו לכך שהאוצר יתעשר ממכרזי הבנייה, והציבור יתרושש. 15 מיליארד ש"ח בשנה עושק האוצר מן הציבור באמצעות מנהל מקרקעי ישראל".

אייכלר מתח ביקורת על תוכנית מחיר למשתכן. "גם סוגיית מחיר למשתכן יש בעיה קשה. היוזמה של השר כחלון טובה בעיקרה, אבל הוא היה נוהג ביושר אם היה קובע שקבלן יוכל להתמודד רק אם יש לו קרקע שכבר יש לה היתר בנייה. כיום זה לא ככה. קבלנים ניגשים למכרזים לפני שיש להם בכלל היתר בנייה. מוכרים אשליות לזוגות צעירים. אלפי אנשים 'זכו בהגרלה' של מחיר למשתכן בדירות שאפילו לא הוגשה עליהן בקשה להיתר בנייה, ועד שיבנו את הדירות הללו יעברו לפחות שבע שנים".

בסיום פנה ח"כ אייכלר לראש הממשלה שישב במליאה: "אדוני ראש הממשלה, יש לך הצלחות גדולות בזירה הבינלאומית, אבל בעניין הדיור - אני לא רואה איך אנחנו מגיעים ככה לבחירות. זו המשימה הלאומית החשובה ביותר עכשיו."

ח"כ מוזס תקף אף הוא את מדיניות האוצר ואת כלליה הנוקשים לעניין זכאות זוגות מחוסרי דיור, לסיוע בשכר דירה. "חבריי חברי הכנסת, שרי הממשלה, תשמעו, במשרד השיכון עדיין קיימים כאלו דברים מוזרים שצריכים להיות גאון להבין איך הדברים האלה קורים. השתתפות בשכר דירה – אתם יודעים שזוג צעיר, דבר מאוד מעניין – רק אם אחד משני ההורים, משני הזוגות, מרוויחים בין 5,700 ל-7,000 שקל, אז מקבלים השתתפות בשכר דירה. אם שני ההורים מרוויחים את זה, לא מקבלים.

"הרי אתם מדברים כל הזמן לעודד יציאה לעבודה. אז למה אם ההורים, שני ההורים יוצאים, תסבירו לי מדוע לא מגיע להם השתתפות בשכר דירה? איזו מן קביעה זו שרק אחד מבני הזוג צריך להרוויח בין 5,700 ל-7,000? אחרת הם אינם זכאים. ובכלל, ההשתתפות בשכר הדירה היא לעג לרש, ממש אבסורד: בין 570 שקל לזוג זכאי עם ילד אחד, 1750 לזוג עם שלושה ילדים, ומשלושה ואילך אין עלייה, לא מכירים בילדים האלה. כללים תמוהים כאלה, שאינני יודע מי הממציא הגאוני שלהם. מישהו יכול להסביר איזה היגיון יש בזה?

בהתייחס להכנסות המדינה ממכירת קרקעות אמר מוזס: "נוטים לשכוח שב-2017 הכנסות רמ"י, רשות מקרקעי ישראל, היו 15 מיליארד שקלים! 15 מיליארד שקלים! אילו היו מכניסים את זה למשק סגור ובאמת רוצים לעזור לזוגות צעירים הרי שהיה לכך מקור תקציבי מכובד ורחב. אבל מה לעשות, האוצר מתייחס לרמ"י כאחד מהמקורות לתקציב המדינה, כמו שהוא לקח את הביטוח הלאומי כמקור הכנסה. לצערנו הרב, אנחנו נישאר בלי דירות ובלי תקציב".