אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: אייסטוק

במהלך דיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת קראו מעל 20 חברי כנסת למנוע פגיעה במענקים הניתנים למתמחי רפואה בבתי החולים בפריפריה, שתביא לדבריהם לפגיעה ישירה בעתיד מערכת הבריאות בישראל.

הדיון התקיים לאחר שנודע כי מאות מתמחים שהחלו את ההתמחות השנה לא יהיו זכאים למענקים מהמדינה על ביצוע ההתמחות בפריפריה.

המענקים, שמטרתם לעודד מתמחים בתחום הרפואה לעבור לעבוד בפריפריה, ניתנים החל מ-2011 בתכנית שהייתה אמורה במקור להימשך עד 2019.

עם זאת, לדברי נציגת משרד האוצר בדיון, תקציב התכנית מוצה כבר ב-2014. מאז, בכל שנה מתנהל מאבק על תקצוב המענקים. השנה בתום המו"מ נקבע כי ההסכם החדש יחול רק על מתמחים שהחלו את ההתמחות מספטמבר 2018, מה שהותיר, על פי אומדן משרד הבריאות, כ-300 מתמחים שהחלו את ההתמחות מינואר ועד אוגוסט 2018 ללא זכאות למענק.

בפתח הדיון אמרה מ"מ יו"ר הוועדה ח"כ מירב בן ארי, "למעלה מ-1,800 רופאים עברו להתמחות ולעבוד בפריפריה מ-2011 בעקבות המענקים. המדינה החליטה ובצדק שחשוב לה לחזק את הרפואה בפריפריה ולכן לא ברור לי למה בכלל הגענו למצב הזה היום".

ח"כ עליזה לביא אמרה, "חשוב מאוד לחזק את הפריפריה ואת הרפואה בפריפריה בפרט. המעבר של רופאים מתמחים לפריפריה אפשר לפתוח מחלקות ולשפר את השירותים הרפואיים בצפון ובדרום, אך החלטה האחרונה יוצרת משבר אמון חמור בין המתמחים למדינה. מי ירצה לעבור ולהעתיק את מקום מגוריו כשהוא יודע שבכל רגע נתון המדינה יכולה לחזור בה ולהפסיק את התמריצים?"

ח"כ אורלי לוי אבקסיס אמרה: "אני מכירה היטב ובאופן אישי את הפערים בתחום הרפואה בין הפריפריה למרכז, שמגובים גם בנתונים רשמיים, מחקרים וסקרים. מנקודת מבטם של המתמחים כיום זה פשוט לא רציונאלי לעבור לפריפריה, בטח אם יש לך עתיד מסודר במרכז. בשנים הראשונות הוקצו למענקים 75 מיליון ₪ בשנה, היום אנחנו עומדים על 30 מיליון לשנה ושליש, זה מדרון חלקלק".

שיר אברמיצקי, רכזת תפקידי מנהל רפואה במשרד הבריאות אמרה כי בשבועות הקרובים תתקיים פגישה של הגורמים הרלוונטיים על מנת לבחון פתרונות עבור אותם מתמחים. עם זאת הבהירה כי "לא נעשתה הבטחה בשום מקום שתכנית המענקים היא תכנית שחלה מעבר למה שמצוין בחוזר".

עו"ד ישראלי נבו מהלשכה המשפטית באגף השכר והסכמי העבודה במשרד האוצר שללה גם היא את הטענות על כספים שהובטחו ואמרה "הבהרנו מאז ומתמיד ובכל מקום שאין להסתמך על המענקים האלה משנה לשנה. כל רופא שחשב שיש לו זכות למענק כזה- טעה. עוד אמרה כי "מאז 2011 ניתנו מעל 700 מיליון ש"ח למענקים. ההסתדרות הרפואית יצאה מהתמונה ב-2014 ומ-2015 הכללים נקבעים בכל שנה מחדש בהלימה לצרכי המערכת. השנה לדוגמא נוספה לרשימת המענקים גם רפואת משפחה בפריפריה כמקצוע במצוקה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו