מנע פיגוע ועבר עינויים: "שבועיים עם הראש למטה"

ועדת הפנים של הכנסת דנה היום (שלישי) בעינויים שמבצעת הרשות הפלסטינית בתושביה הפלסטינים שביצעו עסקאות נדל''ן עם יהודים.

ווליד (שם בדוי), פלסטיני שנעצר ועונה על ידי הרשות הפלסטינית לאחר שמנע פיגוע, סיפר לחברי הכנסת: "קיבלתי גזר דין מוות כי מנעתי פיגוע. עשיתי עבודת קודש. למה עצרתי פיגוע? מגיל קטן גדלתי במסגדים וקיבלתי שטיפת מוח שהיהודים לקחו את האדמה. נכנסתי לבית סוהר ישראלי על גניבת רכב. שם עשו לי ניתוח לרגל. קיבלתי טיפול ושיקום.

"ראיתי שהעם הזה שאמרו שהוא רע נותן לי עזרה. חזרתי לשטחים בראש אחר, הבנתי שהעם הזה באמת עוזר לבני אדם''.

כאשר שמע על תכנון פיגוע טרור נגד ילדים יהודים, ווליד הצליח לסכל אותו. "כששמעתי שקורה פיגוע לילדים, קמתי ועצרתי את הפיגוע. מה עשיתי רע? שעצרתי דם? למה שישרפו אותי? אני עברתי חקירה כמו דאעש בסוריה. שבועיים ראש למטה ורגליים למעלה עד שהראש התנפח. מקלחות חמות וקרות. שמו אותי בארון עם רשת וזרקו עלי את כל הלכלוך.

''נתנו לי מכות במקום שהיה ניתוח, לשבת על בקבוק זכוכית", המשיך ווליד לתאר ואז סיפר על היחס שקיבל בישראל, ''ישבתי גם עם חוקר בישראל. נתן לי לאכול, ברמדאן כיבדו אותי. פה כלב חי יותר טוב משם בן אדם. התחברתי לעם שחי בצדק", סיפר.

מ"מ יו"ר ועדת הפנים, ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, אמר בדיון כי "שתיקת מדינת ישראל מול עינויים של תושבים ערבים בעת מעצרם ברשות הפלשתינית, זה הכי לא מוסרי.

"כשמזהים תופעה שהיא מכת מדינה, צריך להקצות משאבים ולתת כלים, כמו שידעו לעשות עם 'תג מחיר'. אם זה היה מעניין את משרד המשפטים ואת ראש הממשלה, אף אחד לא היה מגלגל הצעות חוק פרטיות, אלא הממשלה כבר הייתה באה עם תיקוני חקיקה.

''אנו נושאים באחריות מתוקף הצו המוסרי שלנו כעם יהודי. זה מתרחש חצי שעה מכאן. איפה הדרג המדיני? המינהל האזרחי? עסקים כרגיל. כל הצבועים יצעקו על ביקור של שר חוץ כזה או אחר כשכאן מתבצעת הפרת זכויות האדם הכואבת ביתור היום בעולם. זה לא מעניין את השמאל ואת הארגונים המתקראים ארגוני זכויות אדם. זו גזענות", טען ח"כ סמוטריץ'.