טראמפ
טראמפ Reuters

סגן דוברת מחלקת המדינה האמריקנית, רוברט פלדינו, נתקל הלילה (רביעי) בשורה של שאלות מעיתונאים שניסו לבדוק עד כמה הממשל האמריקני מרוצה מההכרה בירושלים והעברת השגרירות - במלאת שנה להכרזת הנשיא טראמפ על ההכרה ההיסטורית.

הדובר נשאל האם הצעדים הללו סייעו לתהליך השלום בין ישראל והפלסטינים וענה, "אנחנו הכרנו בירושלים - כי זו האמת. הנשיא טרומן היה הראשון להכיר בישראל לפני שבעים שנים. מאז ועד היום ירושלים היתה מקום מושבה של הממשלה בישראל וגם מקום מושבו של הפרלמנט, בית המשפט העליון, בית הנשיא ובית ראש הממשלה.

"במשך עשרות שנים דחתה ארצות הברית את ההכרה במציאות הבסיסית הזו בגלל הרצון להגיע לשלום - אבל לא התקרבנו אפילו להסכם", הסביר.

העיתונאים ניסו לחדד את השאלה ולהוביל את פלדינו לומר לפחות שהעברת השגרירות לא סייעה לתהליך השלום אך הוא לא נפל במלכודת הזו.

"אותן שיטות ישנות שנקט בהן הממשל לאורך שנים נכשלו באופן ברור. להמשיך לפעול באותה צורה בדיוק ולצפות לשינוי - זו איוולת. האתגרים הישנים דורשים שיטות טיפול חדשות וכך עובד הממשל הנוכחי. אנחנו בסך הכל הסתכלנו למציאות בעיניים, בכל העניינים המשמעותיים. צריך להוריד מהשולחן כמה סוגיות שמפריעות לצדדים לדבר ואנחנו ממשיכים להתקדם".

הוא נשאל גם על עיתוי פרסום תוכנית המאה של ממשל טראמפ. "ג'ייסון גרינבלט וג'ארד קושנר עובדים על כך קשה מאוד. התוכנית תפורסם כשהזמן יבשיל לכך. אנחנו מחוייבים להשגת שלום ולעתיד ורוד לישראל ולפלסטינים ונמשיך לפעול לשם כך", השיב סגן הדוברת.