חידשנו רכש דירות לשכבות החלשות אלירן אהרון

בועידת הנדל"ן השנתית באילת פגשנו את מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, חגי רזניק, לשיחה על מיזם דיור למשתכן ותכנית 'לגור בכבוד' שמביל המשרד. לדבריו אנחנו בעיצומה של מהפכה בהובלתו של השר יואב גלנט.

רזניק דוחה את דברי הקטגוריה הנשמעים לא מעט בתקשורת המפקפקת במהפכנות וביעילות של תכניות הדיור החדשות.

"המדיניות של מטה הדיור בראשות שר האוצר למחיר למשתכן שמבוצעת על ידי השר גלנט מייצרת מצב שבו אלפי זכאים מקבלים דירות בהנחות של מאות אלפי שקלים. המחירים יורדים והמדד יורד גם בדירות בכפר שמריהו. כל זכאי של 'מחיר למשתכן' שקיבל דירה שהושמט ממנה מחיר הקרקע קיבל בסופו של דבר דירה בהנחה של מאות אלפי שקלים".

לדברי רזניק אמינותה של התכנית בציבור גבוהה והמשרד עושה כל מאמץ לנהל את מערך ההגרלות והשיווקים כדי לקיים את מדיניות הטוצר והממשלה. על הטענה לפיה ניתן היה להוריד מנתח הרווח הממשלתי על הקרקע משיב רזניק ומציין כי כניסת 'מחיר למשתכן' מביאה להשמטת מחיר קרקע המדינה וכך נוצרת הנחת הענק ובנוסף בשיטת המכרז הקבלן מתמודד על המחיר הנמוך ביותר, והמשמעות היא שמספרים של 60 אחוזי רווח למדינה על הקרקע אינם עדכניים לתקופה זו.

על היקפיו של המיזם אומר רזניק כי מדובר בעשרות אלפי דירות והיקף של שישים אלף דירות כאשר אלפים מהן כבר בשלבים מתקדמים לקראת מסירה.

כמי שגדל בעצמו בבית בסיכון רואה רזניק את היציבות הדיורית שהמשרד מבקש להעניק למשפחות רבות בסיס לאפשרותם של ילדים לחלום על עתיד טוב יותר. "החזרנו את המילה 'שיכון' לשמו של המשרד וזו לא רק טרמינולוגיה. שיכון זה טיפול במשפחות חלשות, זה זכאי סיוע בשכר דירה, זה שיקום שכונות שיובש והיום תחת השר גלנט מקיימים ביצוע פיזי בחצי מיליארד שקלים לשיקום שכונות בשכונות הקשות ביותר במדינת ישראל".

"שקל בינוי חברתי הרבה יותר שווה לפעמים משקל בבינוי פיזי", אומר רזניק המדגיש את המעטפת הכלכלית חברתית בשיקום השכונות וסיוע לשכבות חלשות.

בהקשר זה מזכיר רזניק את ועדת 'לגור בכבוד' המתמרצת תכנונים והקצאת קרקעות לדיור ציבורי ומהלכים נוספים שיתנו מענה לרבים שקיבלו זכאות על הנייר ולא יכולים היו לממש אותה עד החלטתו ומהלכיו האחרונים של השר גלנט.

"יצרנו מהלך של מיצוי זכויות. הקמנו את מוקד *5442 ויצרנו מידע לזכאים שלא ידעו שהם זכאים. היום אנחנו ב-165 אלף מסתייעים לעומת 145 אלף מסתייעים כאשר השר גלנט נכנס לכהונתו. זו עלייה של 20 אלף משפחות שמקבלות סיוע בשכר דירה. אלו משפחות קשות יום שבוחרות אם לשלוח ילד לטיול ולא מדובר במותרות. זה הלחם והחמאה. בנוסף בסיוע פיזי לשכבות החלשות ביותר חידשנו רכש דירות וצריך להמשיך את זה ולנצל את כל התמריצים של המדינה ותכנית 'לגור בכבוד' נותנת את המענה לכך".

ואולי גם על הבנקים מוטלת אחריות להפגין יותר קלות ביחסם למשפחות הנעזרות בהם? "בכהונה הזו של הממשלה, לבנק יש שיקולים מסחריים. ניתן להגיע לדיאלוג איתן ואנחנו עושים את זה במסגרות השונות, אבל מעבר לכך אנחנו מהדקים חקיקה שתשמור על זכויות הרוכשים כדי שרוכש דירה יידע שזכויותיו מקוימות. זו רגולציה שבתחומי אחריותינו ואותה קידמנו ונמשיך לקדם".