כיף של הפסקת חשמל-סיפור לילדים

זה היה ערב חורפי טיפוסי בבית שלנו. בחוץ הייתה סערה, אבל בבית המזגן פעל והיה נעים וחמים.

אסתי רמתי , ה' בטבת תשע"ט

כיף של הפסקת חשמל
כיף של הפסקת חשמל
איור: עדי דוד

הייתי צריך להכין שיעורים בעברית. למדנו על כתיבה עיתונאית, והיינו צריכים לראיין את בני הבית. ניגשתי לאחיה, שישב ושיחק במחשב.

"אחיה, אתה יכול להפסיק רגע ולענות לי על שאלה בשביל שיעורי הבית שלי?" שאלתי. המפלצות שלו התקדמו על המסך, והוא לחץ על המקשים במהירות. "עוד שנייה, אני רק גומר את הקרב הזה..." הוא אמר. משכתי בכתפיים והלכתי לחפש מרואיין אחר.

את אמא מצאתי במרפסת, חופרת בסל הכביסה. "אמא, את יכולה לעזור לי קצת בשיעורים?" שאלתי.

"כן, בשמחה, אבל לא עכשיו", אמרה אמא, "הצטברו לי המון כביסות שאני ממש חייבת לטפל בהן, ואחר כך אני צריכה לגהץ לאבא חולצות לעבודה... נסה את אבא".

אבל אבא היה עסוק עם הנייד. "אבא..." התחלתי, אבל הוא רק אמר: "לא עכשיו רועיקו, אני ממש באמצע משהו חשוב. עוד מעט אני אתפנה אליך... אויש, אני לא מאמין! נגמרה לי הבטרייה!". אבל בדיוק כשאבא היה בדרך למטען - כל האורות בבית כבו.

"אוף!" קרא אחיה מהמחשב.

"נו, באמת..." אמרה אמא מהמרפסת. ואבא לא אמר כלום, אבל שמעתי אותו ממלמל לעצמו משהו.

תמיד בדקות הראשונות של הפסקת חשמל יש בלגן - עד שמישהו מדליק את הפנס בפלאפון. אבל הפלאפון של אבא היה בלי סוללה, ואמא לא זכרה איפה היא הניחה את שלה. אז הדלקנו כמה נרות, והתקבצנו בסלון. "אני מקווה שזאת לא תהיה הפסקת חשמל ארוכה, יש לי עוד המון דברים לעשות היום..." אמרה אמא, אבל בדיוק אז השכן דפק בדלת והודיע לנו שעמוד חשמל בכניסה ליישוב נפל בגלל הרוחות, וצפויות לנו כמה שעות טובות בחושך. "מה נעשה?" שאלה אמא, "רציתי לחמם לכם פיצה לארוחת ערב".

"אולי נכין מרק ירקות במקום?" הצעתי.

"רעיון נהדר!" אמר אבא. הנחנו נר על השולחן במטבח, ובאור הרומנטי קילפנו יחד תפוחי אדמה וגזרים וקישואים. בזמן שחיכינו שהמרק יתבשל, התיישבנו על הספות, ואחיה הביא שמיכות להתכרבל בהן, כי הבית התחיל להתקרר.

"מה נעשה עכשיו? אי אפשר לעשות כלום", הוא התלונן, "איזה שעמום!"

"אני יודע! אתם יכולים לענות על השאלה שלי לריאיון!" שמחתי. "רציתי שתספרו לי על משהו מצחיק במיוחד שקרה לכם".

"לי יש!" אמרה אמא. "אתם זוכרים שעדינה מקצה הרחוב צלצלה כדי להזמין אותי ליום ההולדת של הנכד שלה אלוני? דיברנו איזה עשר דקות, ובאמת חשבתי שזה קצת מוזר, אבל רק אחרי שהיא הציעה לי לישון אצלם בשבת נפל לי האסימון... גם לסבתא השנייה של אלוני קוראים נורית, ועדינה פשוט צלצלה לאדם הלא נכון..."

לאבא היה סיפור קורע שקרה לו עם איזה טרמפיסט מוזר שרצה להעלות את העז שלו לאוטו, ואחיה גלגל אותנו מצחוק עם תיאורים של המדריך בטיול השנתי האחרון, שנתקע בין שני סלעים ולא הצליח לעבור. אחר כך אמא נזכרה שיש לה בעצם סיפור יותר מוצלח שקרה לה כשהייתה חניכה בבני עקיבא, וגם אבא נזכר בקטע לא נורמלי שקרה לו במילואים.

בינתיים אחיה הביא לכולם צלוחיות של מרק חם עם שקדים, ואני נשענתי על אבא מתחת לשמיכה ולגמתי.

הפסקת החשמל נמשכה יותר משעתיים, וכשהאורות נדלקו כולנו נעמדנו והתמתחנו. "חזרה לשגרה", אמרה אמא באנחה והלכה למרפסת. אבא חייך חיוך קטן והלך לחבר את הנייד למטען, ורק אחיה ואני נשארנו בסלון והמשכנו לנשנש עוגיות ולשחק אישיות.