הנאצי הקשיש יימלט מעונש?

נדחה משפטו של יוהאן רהבוגן (95) שעבד כשומר במחנה הריכוז הנאצי שטוטהוף בצפון פולין, לאחר שהוא סבל מבעיות רפואיות שגרמו לאשפוזו.

ניסן צור, פולין , ו' בטבת תשע"ט

הנאצי הקשיש יימלט מעונש?-ערוץ 7
פולין
צילום: רויטרס

משפטו של יוהאן רהבוגן, 95, ששימש כשומר במחנה הריכוז הנאצי שטוטהוף בצפון פולין, נדחה לאחר שהוא סבל מבעיות רפואיות שגרמו לאשפוזו. השופט יקבע האם לחדש את המשפט.

משפטו של רהבוגן בן ה-95 החל בחודש שעבר, אך מספר דיונים נדחו לאחר שהוא החל לסבול מבעיות לב וריאה. בימים האחרונים אושפז רהבוגן בבית החולים בעיר מינסטר, ובחודש הבא יקבע רופא מקומי האם ניתן להעמידו לדין או עקב מצבו הרפואי יבוטל המשפט שלו.

רהבוגן מואשם כי שימש כשומר במחנה הריכוז הנאצי שטוטהוף בצפון פולין בין התאריכים יוני 1942 ועד ספטמבר 1944, ובכך סייע לרציחתם של עשרות אלפי יהודים. במהלך פעילותו של מחנה הריכוז נרצחו במחנה מעל 60 אלף בני אדם.

החוק הפולני מאפשר להרשיע אדם בסיוע לרצח גם אם לא לקח חלק מעשי ברציחות עצמן אלא שימש כשומר או בתפקיד מנהלי במחנות ההשמדה.

השופט ריינר ברקהאן קבע כי רופא מטעם בית המשפט יבחן את מצבו הרפואי של רהבוגן בחודש יונאר, ויודיע האם ניתן להעמיד את הנאצי הקשיש לדין.

דובר בית המשפט במינסטר, סטפן ואלהאוז, אמר כי "החוקה הגרמנית קובעת כי לא ניתן לקיים משפט אם ההפסקות בין הדיונים הן ארוכות מדי, ולכן לא נותרה לבית המשפט ברירה אלא לסיים את ההליכים המשפטיים נגד רהבוגן".

במידה והשופט יקבע בחודש הבא כי רהבוגן יכול עדיין לעמוד לדין, יתכן כי המשפט יחודש, אך אם הקביעה תהיה כי מצבו הרפואי אינו מאפשר העמדה לדין, ייתכן כי הנאצי הקשיש יימלט מעונש.