מטרת חמאס: להפיל את אבו מאזן עם אינתיפאדה באיו"ש

צביקה יחזקאלי, ראש הדסק לענייני ערבים של חדשות עשר: ''ברגע שעשינו הפסקת אש - חמאס הבין שהוא יכול להמשיך ולהילחם בנו''.

103FM , ו' בטבת תשע"ט

צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי
צילום: Yaakov Naumi/Flash90

העיתונאי ניסים משעל שוחח ברדיו 103FM עם צביקה יחזקאלי, ראש הדסק לענייני ערבים של 'חדשות עשר', על ההתלקחות האחרונה בשטחי יהודה ושומרון ועל מה שגרם לה.

לדברי יחזקאלי, אם זה תלוי בחמאס - המצב רק יחמיר. "חמאס כרגע מוציא לפועל את כל מה שתמיד רצה להוציא לפועל וזה להפוך את הגדה. החלום של חמאס זה להפיל את אבו מאזן ולעשות פה אינתיפאדה.

''הוא לא רצה את האינתיפאדה ברצועת עזה כרגע ולכן חתם על הסכם הפסקת אש עם ישראל, אבל ברגע שעשינו הפסקת אש - חמאס הבין שהוא יכול להמשיך ולהילחם בנו.

"חמאס זה ארגון שהסעיף הראשון שלו באמנה זה שכולנו נלך לים ונחזור למקום ממנו באו אבותינו", הזכיר יחזקאלי עם מי יש לנו עסק. "כרגע הכל עניין של איפשור. כשמתאפשר לחמאס הוא עושה פיגועים ועכשיו התאפשר לו. עכשיו יש רוח גבית והבנה בחמאס שישראל חלשה - במיוחד לאחר הסכם הפסקת האש".

לדבריו, חוליית הטרור שפעלה אתמול (ה') בבנימין הופעלה באופן ישיר מעזה. "הרי השטחים כרגע זה מקום יחסית שקט - יש שגשוג כלכלי, יש רשות פלסטינית, כך שלקחת רכב ולצאת לכביש זה לא כזה סיפור. יש איפשור וניצנים של הזרוע הצבאית שעובדת מעזה. זה לא התארגנות של הגדה אלא נטו הפעלה מעזה".

האם לדעתך גל הפיגועים יימשך?

"כן. אני לא יודע לגבי ההצלחה ואני מקווה שלא תהיה הצלחה, אבל אם אתה שואל לגבי חוליות, אנרגיה, רצון, תכנון וכוח אדם- ודאי שכן. חמאס ימשיך להוציא פיגועים בגדה. הם ספגו מכה קשה מישראל ומהרשות הפלסטינית בחיסול התשתית הצבאית החמאסית, ולמרות זאת היו פיגועים של חמאס. יש להם את האנרגיה הזו", אמר יחזקאלי והוסיף כי לאחר שהאירגון זכה בבחירות באיו"ש, יש לו - בנוסף להכל, גם את תמיכתם של התושבים.

אם כן, איך ישראל תוכל לעצור את הטרור? ובכן, היא לא. "אי אפשר למגר את הטרור ממאה לאפס, אבל השאלה היא האם הרשות הפלסטינית ואבו מאזן יירתמו למאמץ. כל אנשי הפת"ח מריעים לפיגועים האלה - וזו אחת הבעיות כיוון שישראל צריכה לעבוד לבד. כרגע אבו מאזן מפנה עורף".

אחד האיומים המרכזיים שנשמעים מחמאס הוא בעניין חטיפת חיילים. אמש בפיגוע בגבעת אסף הצליחו המחבלים לחטוף את נשקו של אחד החיילים ההרוגים. לדברי יחזקאלי, המחבלים עצמם הופתעו מאיך שהאירוע התגלגל: "הפיגוע אתמול לא היה מתוכנן לחטיפה אבל יש תכנונים לחטיפה בשטחים. החטיפה שהייתה בגוש עציון לפני צוק איתן הייתה בסופו של דבר מה שהרים את קרנו של חמאס, הם בעצם אמרו שהם לא צריכים טילים אלא יכולים לחטוף חיילים.

"חמאס כרגע מעביר את המלחמה מעזה לגדה בכל דרך שהיא - וזה טוב לו. חמאס מרוויח פעמיים: מביך את ישראל וגם מאיים על הרשות. חמאס שש אלי קרב ותמיד רוצה להילחם כי הבין את הנוסחה הפשוטה, שהיא: תתעסק עם היהודים - בכל דרך, ותרוויח תמיד".

כידוע, בסבב האחרון שבין ישראל לחמאס שהתרחש רק לפני כמה שבועות, החליטה ישראל לסגת והודיעה על הפסקת אש. לטענתו של יחזקאלי, זו הייתה טעות קריטית. "אם מחליטים להילחם - צריך להילחם כמו שצריך. אם מחליטים ללכת על הפסקת אש צריך לתפור הסכם שיסגור גם את הגדה ולא לתת להם שידם תצא על העליונה - כפי שראינו עם הטיל ששיגרו לעבר האוטובוס. עכשיו אנחנו קוצרים פירות באושים".

כיצד ייגמר בסוף - אם בכלל, הסכסוך הזה? "רק מסיכול מוגבר שלנו", סיכם יחזקאלי, "אני מאמין שנגיע גם לזה".