הבכירים הצרפתים עם הרב וייל בבית העלמין
הבכירים הצרפתים עם הרב וייל בבית העלמיןבאדיבות: מערכת עיתון DNA. רשת CNN ואליזבט שרר

שר הפנים של צרפת, קריסטיף קסטנר, הגיע ביום שישי לבית העלמין היהודי 'הרליסהיים' שליד שטרסבורג אשר חולל ביום שני בשבוע שעבר.

'אנו מביעים שאט נפש נוכח המעשה הנפשע של חילול בית עלמין יהודי על ידי בני עוולה שלא בוחלים בכל אמצעי כדי לפגוע ביהודים ובמרקם הנפלא של היחסים בין יהודים ושכניהם בצרפת. בשם ממשלת צרפת ומשרד הפנים אני מבטיח כי נרדוף ונשיג את הפושעים שביצעו את המעשה המתועב", אמר השר קסטנר שהשתתף בעצרת הזדהות שנערכה במקום.

חילול בית הקברות אירע ביום שני בלילה, שעות לפני הטבח שביצע מחבל ברחובות שטרסבורג. במהלכו רוססו צלבי קרס על 37 מצבות וכתובות נאצה נגד נשיא צרפת עמנואל מקרון נכתבו על גדרות בית העלמין.

במהלך השבוע ביקרו במקום רבה של שטרסבורג ואזור הריין התחתון בצרפת חבר הוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הרב אברהם ווייל וראשי הקהילה. אולם רק לאחר שהמחבל נתפס אפשרו כוחות הביטחון לרב ווייל ולראשי הקהילה לקיים עצרת מחאה ותפילה בבית העלמין שחולל.

מאות מבני הקהילה היהודית משטרסבורג והסביבה ותושבים מקומיים הגיעו כאמור ביום שישי כדי להוקיע את המעשים ולהביע תמיכה בקהילה היהודית. בעצרת השתתפו כאמור גם שר הפנים של צרפת קריסטיף קסטנר. נציג הממשלה מושל 'המזרח הגדול - 'גראנד אסט', ה'פרפאה' ג'אן לוק מארקס חברי פרלמנט ומועצת העיר. ראש עיריית שטרסבורג, ראש המחוז. נציגי המשטרה והעירייה ואישי ציבור רבים.

לאחר אמירת פרקי תהילים ובקשת סליחה מהנפטרים נשא הרב ווייל דברים. הוא הודה לשר הפנים קסטנר לחברי הפרלמנט ולראשי המחוז והעיר על ההשתתפות ודברי התמיכה 'במיוחד שאנו מצויים בתקופה לא קלה לצרפת בכלל וההתמודדות עם הפיגוע בשטרסבורג אך עם זאת; אנו מצפים לצעדים משמעותיים מצד ממשלת צרפת נגד המעשים האנטישמיים ולא להסתפק בהצהרות חשובות ככל שיהיו'.