הצגה חדשה: אוסלו

דרמה מרתקת על המהלכים הדרמטיים שהובילו להסכם ההיסטורי בין ממשלת ישראל לאש"ף. הצגה נקיה ואיכותית

תגיות: הצגה
קובי פינקלר - ערוץ 7 , ח' בטבת תשע"ט

אוסלו
אוסלו
צילום: רדי רובינשטיין

רחוק מאד אני מקבלת הסכמי אוסלו. לא במהותם, לא בתורתם ובוודאי לא בתוכנם. אבל הצגה היא הצגה וראוי להביט בהסכם המפורסם, הסכם אוסלו (הסכם בין ישראל לאש"ף) מנקודת מבט היסטורית, בימתית.

המחזאי האמריקני גיי טי רוג'רס שכתב את המחזה בקושי נולד באותם ימים קרים באוסלו הנורבגית.

ויתכן שבשל כך הוא בוחר לספר לנו את הסיפור שמאחורי הקלעים עם תערובת של מתח וצחוק, בצורה מלוטשת וקצבית.

סיפור המחזה מביא לקרשי תיאטרון בית לסין את טריה לרסן (לירון ברנס המוכשר והאיכותי בתפקיד) מדען אידיאליסט המקורב למשרד החוץ הנורווגי, ואשתו, הדיפלומטית מונה יול (לימור גולדשטיין הנהדרת) שמחליטים לעשות את הבלתי אפשרי. לנסות להפגיש בערוץ סודי צוות של פלסטינים וישראלים, כדי שיוכלו לדבר באופן חופשי על הסכם שלום. חשדנות וחוסר אמון מלווים את השיחות הסודיות לכל אורכן, עד שהבלתי יאמן קורה ומאמציהם של בני הזוג לרסן קורמים עור וגידים. הערוץ הסודי הופך לגלוי, הצוות הזוטר מתחלף בבכיר, ההסכם מבשיל ומוצג בפני ראש הממשלה יצחק רבין וראש אשף יאסר ערפאת. השאר היסטוריה.

בירת נורבגיה הופכת לזירה של תיאטרון מרתק, מותח ומפתיע, הסוקר את הדרמה שהתרחשה מאחורי הקלעים של הסכם אוסלו. בפעם הראשונה, הקהל נחשף להתלבטויות האישיות, האנושיות, הלאומיות והפוליטיות של מעגל הנושאים ונותנים ולפרטים רבים שנותרו חסויים.

שמעון פרס (אילן דר), יוסי ביילין (דב נבון) ד"ר יאיר הירשפלד, רון פונדק, אורי סביר, עו"ד יואל זינגר - כולם על במה, ביצירה חד פעמית, המשלבת בין הדרמטי לדוקומנטרי ובין הקומי לפוליטי.

המחזה זכה ב-13 פרסים, ביניהם פרס הטוני היוקרתי למחזה הטוב ביותר, והיה מועמד לפרס האוליביה הבריטי.

ההצגות מלוות ברבי שיח בהשתתפות אדריכלי אוסלו, פוליטיקאים מהשורה הראשונה, אנשי תקשורת מובילים, יוצרים ושחקנים, בהנחיית נעם סמל.

ראויים לציון לימור גולדשטיין, לירון ברנס, המיטיבים להביא את סיפורם של בני הזוג על כל מורכבות הסיפור כשלצידם מיטב שחקני התיאטרון, דב נבון, אילן דר, גסאן עבאס, חי מאור, נמרוד ברגמן, שהיר כבהא, עופר רוטנברג, עדי גילת, רועי אלברג, אורי שילה.

הצגה שמנסה להעביר מסר. לא כולם יאהבו אותו כרעיון, אבל הוא עשוי בצורה טובה ושנונה, נקייה ואיכותית.

סה"כ יוצגו חמישים הצגות אז אל תפספסו.