רס"ן אליאב גלמן ז''ל
רס"ן אליאב גלמן ז''לצילום: דובר צה"ל

משפחת גלמן העבירה מכתב לבית המשפט הצבאי ביהודה, בו מודיעים בני המשפחה על סירובם להגיע לדיון הטיעונים בעונש של המחבל שרצח את אליאב גלמן הי"ד והורשע בהריגה בלבד ולא ברצח.

בני המשפחה הסבירו כי לאור ההחלטה להרשיע את המחבל בהריגה בלבד לא יגיעו לדיון הטיעונים לעונש שיתקיים הבוקר (ראשון) בשעה 9:00, זאת מאחר שלדבריהם מדובר ב"ניצחון לטרור ועידוד לטרור".

במכתב תיארה המשפחה, "בית המשפט מצא לנכון לקבוע שעל אף שהמחבל הביא בכוונה למותו של אליאב, כוונתו עדיין 'מוטלת בספק'. חלף האשמה ברצח האשים ביהמ"ש את המחבל הארור בהריגה בלבד. כל זאת לאור חוסר הבנה של השטח וגורמי הטרור".

המשפחה הדגישה במכתב, "אליאב נהרג במלחמה על זכות הקיום של העם היהודי בנחלת אבותיו בארץ ישראל. המחבל הארור הינו חלק ממערכה שלמה של אויבים שמנסים לערער את עצם קיומנו".

עוד כתבו בני המשפחה, "זיכוי המחבל הארור מרצח בטענה שרצונו היה להתאבד בלבד, מהוה עלבון ופגיעה קשה במנוח, במשפחה ובכל עם ישראל. הכרעת הדין מהוה פגיעה במלחמה על קיומנו בארץ. הזיכוי מהוה גם פגיעה קשה בהרתעה כנגד אותו אויב רע".

בהמשך המכתב הסבירה המשפחה כי נהוג שבשלב הטיעונים לעונש במשפט רצח בני משפחת המנוח מעידים על המנוח, על מעשיו ועל חסרונו הרב. למרות זאת, החליטה המשפחה שלא להשתתף בדיון הטיעונים לעונש של המחבל שיתקיים הבוקר.

"אנחנו מסרבים להשתתף בדיון זה ורואים בו ניצחון לטרור ועידוד לטרור. אנו רואים שכל ההתעסקות בטרור בהסתכלות משפטית פלילית בלי ההקשר הטרוריסטי לאומני, נותנת גב לטרור וכובלת את היכולת למגר את הטרור", הסבירו.

עוד הוסיפה המשפחה, "במצב הקיים אין כל טעם להליך של הטיעונים לעונש, אשר יובילו לענישה שאינה משקפת ולו במעט את מה שראוי לאותו מחבל רוצח. אנו מקווים שהטעות שנעשתה בהכרעת הדין תתוקן, וכשהרוצח יעמוד לדין על רצח נבוא לבית המשפט ונספר על גודל החיסרון ועוצמת הפשע, ונבקש שאותו מחבל לא ישוב לראות את זריחת השמש. בכך יהיה גם סיוע למיגור הטרור".

את המכתב סיימה המשפחה בחיזוק ועידוד לצה"ל "אנו אוהבים ומעריכים את צה"ל שפועל ללא לאות ובכל דרך למגר את הטרור".

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שמייצג את המשפחה כנפגעי עבירה מסר "משפחת גלמן מבטאת את רגשות הציבור כולו. כל מערכות המדינה, כולל בתי המשפט הצבאיים, הן חלק מהמערכה נגד הטרור שמאיים על קיומנו. יחס סלחני או ניסיון 'האנשה' של המרצחים מביא לפגיעה בהרתעה ולפגיעה בכל המערכה נגד הטרור. אנו ציפייה שמגמת המערכת המשפטית תשתנה לחלוטין, ומעשיהם של המחבלים יישפטו ויענשו בהקשר הנכון ולא במציאות מדומיינת".

נזכיר כי הפיגוע בו נרצח אליאב גלמן הי"ד התרחש לפני כשנתיים, עת התקרב המחבל ממדוח עמרו בן 26 תושב דורה באזור הר חברון, בהליכה לטרמפיאדה בצומת גוש עציון. לאחר שעורר את חשדם של הלוחמים ששהו בצומת, החל לרוץ לעבר הטרמפיאדה תוך שהוא מניף סכין. בטרמפיאדה שהו באותה שעה גלמן ואזרחים נוספים, גלמן שלף את אקדחו האישי והסתער לעבר המחבל, אך למרבה הצער נפגע מירי תועה שנורה לעבר המחבל, אשר גרם למותו הטראגי. בימ"ש קבע כי המחבל כן נושא באחריות למותו של גלמן, שכן הירי נגרם בעקבות מעשיו.