חברי הכנסת קיש וסמוטריץ' מברכים העל העברת חוק 'ההסדרה 2'

"חוק ההסדרה 2" המכונה גם "חוק מרקם חיים" אושר בצהריים (ראשון) בועדת השרים לענייני חקיקה למרות התנגדות נציג היועמ"ש, המשנה ליועמ"ש רז נזרי.

הצעת החוק, אשר מעגנת בחקיקה את מעמדם המיוחד של יישובים ביהודה ושמרון הנמצאים על אדמות מדינה, כוללת שלושה רכיבים עיקריים:

קביעת מסגרת זמנים להסדרת היישובים - הממשלה תחויב להשלים את מהלכי ההסדרה של יישובים אלו בתוך שנתיים ממועד חקיקת החוק.

בתקופת הביניים, תתאפשר קבלת השירותים המוניציפאליים להם זכאי כל אזרח - חיבורי קבע לחשמל ולמים, פינוי אשפה, תחזוקת גני ילדים ועוד. (כיום, מבקר המדינה אוסר על הרשויות המקומיות, משרדי הממשלה והחברות הממשלתיות להעניק שירותים מוניציפליים לאלפי המשפחות).

הקפאת מהלכי ההריסה הקיימים - עד להשלמת הליכי ההסדרה, יוקפאו כל הליכי האכיפה והצווים המנהליים, וכן לא יבוצעו פעולות של יחידת אכיפה במנהל האזרחי, בלא הנחיה ישירה של שר הביטחון / ראש הממשלה באישור הקבינט.

החוק עלה לדיון לאחר שבחודש מאי אשתקד התקבלה החלטת ממשלה על הקמת צוות ייעודי במשרד ראש הממשלה להסדרת יישובים שנבנו על אדמות מדינה. מדובר על ישובים שהוקמו לפני עשרות שנים בתמיכת הממשלה ובברכתה ומתגוררים בהם כ-6,000 משפחות. למרות זאת, תהליכיההסדרה מתקדמים באיטיות וללא אפקטיביות.

שר החינוך ויו״ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר לאחר האישור, "ממשלת הימין לא יכולה להתייחס לאזרחי יהודה ושומרון כאל אזרחים סוג ב'. חוק ״מרקם חיים״ מתקן עוול של שנים רבות - לאחר שהגבלות בירוקרטיות מנעו מראשי הרשויות ביהודה, שומרון ובנימין לדאוג לתושבים שלהם לשירותים בסיסיים, אנחנו נתקן את זה. מדובר במשפחות נורמטיביות שתורמות למדינה ולחברה ומתגוררות על אדמות מדינה. למי שיש חובות - יהיו גם זכויות. עלינו לממש את רצון הבוחר, ליישם מדיניות ימין, לתמוך בחוק ולתקן את העוול. מגיע להם".

היוזם, ח"כ בצלאל סמוטריץ, ציין, "מדובר על יישובים שלמים שתלויים בין שמים וארץ. המועצות לא יכולות לקחת עליהם אחריות כיוון שהם אינם מוסדרים ואלפי משפחות לא מקבלות שירותים מינימליים של אזרח. מדינת ישראל הקימה התיישבות מפוארת ואחריותה לאפשר מרקם חיים נורמלי לתושביה. אזרחי יהודה ושומרון הם שווי חובות הגיע הזמן שיהיו גם שווי זכויות. אני קורא לראש הממשלה ושר הביטחון לקדם את החוק במהירות האפשרית על מנת להעניק לאזרחים את המגיע להם. הממשלה הזו מחוייבת להסדרת ההתיישבות והמחויבות הזו לא יכולה להישאר רק ברמת הדיבורים. הגיע העת לעבור לשלב המעשים".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה בעקבות האישור, "ועדת השרים לחקיקה עשתה היום את המעשה הנכון ונתנה אמירה חד משמעית שתסדיר את ההתיישבות הצעירה ביהודה ושומרון".

"בשלוש השנים האחרונות שינינו את השיח - משיח של פינוי עברנו לשיח של הסדרה. אין סיבה שתושבי יו"ש ייאלצו לחיות תחת חרב פינוי תמידית. המחבלים ידעו שאנחנו כאן כדי להישאר. פיגועים לא ירתיעו אותנו", הוסיפה שקד.

המשנה ליועמ"ש נזרי טען בדיון כי העיכוב בתהליכי ההסדרה עד כה לא נבע מטעמים משפטיים, "אנחנו עושים כל הזמן מאמצים לסייע לממשלה לקדם את מדיניותה".

נזרי הוסיף, "רק ביום חמישי האחרון ניתן מענה על סעיף 5. היה צוות הסדרה ולאחר מכן צוות ייעודי. הוא לא עובד בגלל משילות גרידא. אחרי שהמשילות לא עבדה הולכים לחוק שיש בו בעיות ב 3 מישורים: לא כתוב אדמות מדינה, לא כתוב שמדובר ברכישה כחוק, לא כתוב שזה כמו בחרשה".

בהמשך טען נזרי כי יש מניעה חוקתית לאשר את החוק בנוסחו הנוכחי, זאת בין היתר כי לא מצוינים בו כל הפרמטרים הנדרשים כדי שהסדרה תהיה אפשרית. למרות זאת החליטו השרים לאשר את החוק.