מסקנות ניסים תתקבלנה ב"מחטף"?
מסקנות ניסים תתקבלנה ב"מחטף"? צילום: קובי גדעון/לע"מ

ארגון ליב"ה שיגר השבוע לח"כים מכתב המזהיר מפני מחטף בעל השפעה הרת גורל על דמותה של מדינת ישראל בסוגיית הגיור.

למכתב צורפה חוות דעת משפטית על דו"ח שהוגש ע"י השר לשעבר משה ניסים, שבו מוצע רפורמה כוללת ומרחיקת לכת בתחום הגיור בישראל.

המכתב נשלח על רקע תשובת המדינה שצפויה להינתן מחר (שני) לבג"ץ, ביחס לעתירה הדורשת הכרה בגיורי רבנים רפורמים. התשובה מגיעה לאחר ארכה של חצי שנה שקיבלה המדינה על מנת ללמוד את מתווה ניסים, שהוגש לממשלה באותה העת.

את חוות הדעת שצורפה למכתב כתב עו"ד משה פולסקי, ראש המחלקה המשפטית במרכז ליב"ה. בחוות הדעת מאשים פולסקי את השר לשעבר ניסים כי המטרה בכתיבת הדו"ח הייתה להביא להקלה חמורה בהליך הגיור בישראל וכנגד ההלכה.

"הדו"ח שמתיימר ליתן מענה מקיף וכולל לסוגיית הגיור, אינו ממלא את מטרתו ואינו נותן מענה מקיף לסוגיות משפטיות וערכיות שונות. נראה כי המטרה 'הוזמנה' מראש והיא: הקלה חמורה בהליך הגיורים במדינת ישראל מעבר לגדרי ההלכה", מציין פולסקי.

בהמשך מוכיח עו"ד פולסקי כי אין לכנסת ולשופטים כל סמכות להכריע בענייני הלכה, הנתונים אך ורק לסמכותה של הרבנות הראשית: "יודגש ויובהר כבר עתה למעלה מכך, וכפי שיפורט להלן, כי אין לכנסת וודאי שלא לבית המשפט כל סמכות ו/או אפשרות להכריע וליתן החלטות בנושאים הלכתיים דתיים, וזאת מעבר לחוסר ההכשרה של השופטים וחברי הכנסת בעניין זה".

עו"ד פולסקי מביא מספר ראיות מהעבר, בהן נקטו שופטי בג"ץ בזהירות על מנת שלא להכריע בענייני הלכה מובהקים.

פרק נוסף של חוות הדעת עוסק בליקויים משמעותיים בהמלצות שהגיש השר לשעבר משה ניסים, כמו למשל ההתעלמות מהצורך לתקן את חוק השבות, למרות קריאת בתי המשפט לכך בעבר, וכן הוא מציין את הפגיעה החמורה בסמכות הרב הראשי, שניתנת לו על פי חוק במערך הגיור: "למעשה מדובר בשינוי דרסטי מן המדיניות הקיימת, בתואנה של בקשה לפתור את בעיית ההתבוללות, וליתר דיוק - על מנת לאפשר לנכרים להתחתן עם יהודים. בהתאם לעמדה המקובלת של הציבור בישראל שאינו מקבל נישואי תערובת כדבר מקובל, מבקשת ועדת ניסים לבטל את הכפיפות ההלכתית של כל מערך הגיור לרב הראשי. מדובר ב'שינוי סדרי עולם', הפוגע באופן חריף במעמד הרבנות הראשית ואף עשוי לשלול כל תוקף והכרה ציבורית לגיור שייערך ע"י דייני בתי הדין לגיור".

בסיום מעלה פולסקי תהייה על מנסח ההצעה, שלא הסביר לאורך הדו"ח מדוע נדרשים שינויים כה דרמטיים במערך הגיור: "בכל דברי הדו"ח לא נמצא ולו הסבר קל מדוע מוצעים שינויים כה נכבדים במערך הגיור, שאימץ מאז הקמתו מדיניות ציבורית מקילה ומכבדת. האם ניתן לטעון כי הרב דרוקמן שליט"א או הרב רוזן זצ"ל, חשודים על הרחקת גרים ועל הצבת מכשולים על אלו הבאים לקבל עול מלכות שמים ולהצטרף לעם היהודי?"

במכתב שנשלח לחברי הכנסת נכתב לסיכום: "אחריותנו כיום כלפי הדורות הבאים - לשמר את זהותנו מכל משמר, עומדת כעת במבחן אל מול לחצים שונים ומשונים שאינם ממין העניין, ובאים לפגוע באחדות העם ובצביון הייחודי עליו הוא שמר אלפי שנים".

בסיומו של המכתב נקראים חברי הכנסת לפעול באופן דחוף בכדי לדאוג שהעמדה שתוביל הממשלה תתאים לעמדתם של רוב תושבי המדינה, הרואים משמעות אך ורק בגיור אורתודוקסי כהלכה.

"גיור שיוכר על ידי המדינה יהיה אך ורק כזה המתבצע על ידי הסמכות הדתית הממלכתית שהיא הרבנות הראשית לישראל ועל פי ההלכה המסורה בידינו מדור לדור, וכל תהליך אחר הינו חסר משמעות רשמית כלשהי".