נפתלי בנט
נפתלי בנטצילום: אסתי דזיובוב/TPS

שר החינוך נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי, ממשיך להוביל קו ניצי בישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני.

על פי הדיווח של ברק רביד בחדשות עשר, הרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר בישיבת הקבינט היום (ראשון) כי החומה סביב היישוב בית אל, שדרך פתח הקיים בה חצה מחבל שפצע בינוני חייל צה"ל, נועדה לשמש חומה נגד ירי מכיוון הכביש ולא גדר היקפית שמונעת חדירה.

לדברי איזנקוט, מפקד חטיבת בנימין קיבל את ההחלטה על הצבת החומה ועל השארת הפתח כדי לאפשר לחקלאים פלסטינים לעבד את שדותיהם, ולטענתו לא הייתה בהחלטה כל מעורבות משפטית.

בנט התעקש ואמר כי "הקימו את החומה כדי להגן על תושבי בית אל אבל השאירו פתח כי תיעדפו זכויות משפטיות של פלסטינים על פני ביטחון התושבים - זו בדיוק משפטיזיציה".

ישיבת הקבינט עסקה גם בחוק לגירוש משפחות מחבלים. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט טען כי גירוש משפחות מחבלים הוא מהלך לא חוקי. בנט השיב כי בדיוק מהסיבה הזו צריך לחוקק חוק בנושא שיאפשר זאת.

נציגי צה"ל טענו בדיון כי גירוש משפחות מחבלים לא ירתיע מחבלים פוטנציאלים, אולם בנט התעקש על כך ואמר כי המהלך ירתיע מחבלים ויפחית את הטרור הערבי.

גם בנושא הריסות בתי מחבלים התעמת בנט עם נציגי צה"ל ומשרד המשפטים שטענו כי כל הבקשות שהוגשו להריסת בתים אושרו בהתאם לקריטריונים שקבע בג"ץ.

יו"ר הבית היהודי אמר בישיבת הקבינט כי יש בתים רבים של מחבלים שכלל לא הוגשו בקשות להריסתם והביא כמה דוגמאות לבתי מחבלים כאלה.